Jakiego odszkodowania za błędy medyczne może żądać pacjent od placówki medycznej
Poszkodowany w szpitalu pacjent (lub jego rodzina w przypadku śmierci pacjenta) może w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych liczyć na otrzymanie odszkodowania bez konieczności udawania się do sądu. Choć wnioski pacjentów już wpływają, to wypłata odszkodowań na razie jest jednak niemożliwa, bo brakuje rozporządzenia do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która ustanawia Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. »
Wyzwania i problemy we wdrażaniu przepisów o akredytacji
Czy coś się zmieniło w sprawie uzyskania akredytacji? W styczniu 2024 roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące akredytacji szpitali i przychodni POZ. Uchylono ustawę o akredytacji, a weszła w życie ustawa o jakości w opiece zdrowotnej, która zawiera rozdział 4 poświęcony właśnie akredytacji. Zmiany, jakie wprowadzono, dotyczą m.in. zasad wnioskowania o akredytację czy przebiegu etapów procesu jej przyznawania i wpływają na obowiązki i uprawnienia podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które chcą ją otrzymać. »
Zarządzanie ryzykiem a bezpieczeństwo pacjenta
Współczesna medycyna umożliwia podmiotom leczniczym stosowanie coraz bardziej złożonych metod leczenia, które podnoszą jakość opieki, ale jednocześnie zwiększają ryzyko zdarzeń niepożądanych. Dowiedz się, jak skutecznie identyfikować i minimalizować potencjalne zagrożenia w codziennej praktyce medycznej. Zadbaj o bezpieczeństwo pacjentów, wdrażając najlepsze strategie zarządzania ryzykiem. »
Jak zarządzać zapasami leków
Zaawansowana diagnostyka, skomplikowane zabiegi chirurgiczne oraz nowoczesna terapia nie byłyby możliwe bez odpowiedniego zaplecza. W każdym szpitalu, przychodni czy gabinecie lekarskim kluczową rolę odgrywa nie tylko wykwalifikowany personel medyczny i odpowiednie warunki lokalowe, ale również zaawansowana aparatura, specjalistyczny sprzęt medyczny, a także dostęp do niezbędnych leków i materiałów opatrunkowych. Zarządzanie tym wszystkim to jedno z najbardziej skomplikowanych zadań dla kadry menedżerskiej podmiotów leczniczych. »
Obowiązki pracodawców w czasie gorącego lata
Lato w pełni, a z nim fala upałów i intensywnego słońca, które szczególnie dają się we znaki pracującym. Wysokie temperatury i susza stają się codziennym wyzwaniem dla pracodawców, w tym także dla branży ochrony zdrowia. Pracodawcy muszą sprostać nie tylko wymaganiom związanym z leczeniem i realizacją zabiegów medycznych, lecz także zapewnić odpowiednie warunki pracy swoim pracownikom. Zapoznaj się z wymogami w przypadku upalnych dni. »
Podstawy nowoczesnej implantologii, a precyzja w mikroendodoncji
Kwalifikacja do implantacji to kluczowy etap w procesie leczenia implantologicznego, który ma decydujący wpływ na powodzenie całego zabiegu. Proces ten zaczyna się od dokładnej analizy ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ocena ilości i jakości kości, która ma być miejscem osadzenia implantu, jest niezbędna do prawidłowego zaplanowania zabiegu. Nowoczesne technologie diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa (CBCT), umożliwiają precyzyjną trójwymiarową ocenę struktur anatomicznych pacjenta, co jest kluczowe dla wyboru odpowiedniego implantu i techniki zabiegowej. »
Przetwarzanie danych osobowych sygnalistów
Dyrektywa UE o ochronie sygnalistów obejmuje szeroki zakres osób, niezależnie od sektora zatrudnienia. Zapewnia ochronę tożsamości zgłaszających naruszenia i wprowadza obowiązki dla podmiotów przyjmujących zgłoszenia, zgodnie z wymogami poufności. Zapoznaj się z kluczowymi aspektami tej dyrektywy, by zrozumieć jej znaczenie i wpływ na ochronę sygnalistów. »
Zmiany w ustawie o zawodach medycznych
Nowa ustawa o niektórych zawodach medycznych, która weszła w życie 26 marca 2024 r., reguluje zasady wykonywania 15 nowych zawodów medycznych, określając wymagania dotyczące wykształcenia, warunków pracy i obowiązku doskonalenia zawodowego. Niektóre zapisy, szczególnie dotyczące zakresu i jawności danych w Centralnym Rejestrze, wzbudziły kontrowersje. Obecnie planowane są zmiany w ustawie, aby lepiej chronić prywatność i dane osobowe. »