Gabinet stomatologiczny w mieszkaniu – jakie wymogi trzeba spełnić
Prowadzenie działalności gospodarczej w prywatnym mieszkaniu, które jest własnością lekarza stomatologii, jest jednym ze sposobów na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z wynajmem i utrzymaniem gabinetu. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest oddzielenie wydatków prywatnychod tych, które są związane z działalnością, ponieważ tylko te drugie mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym za koszty uzyskania przychodów uznaje się wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródła. »
Koordynator medyczny – kim jest i czym się zajmuje
System opieki zdrowotnej w naszym kraju jest skomplikowany, a poruszanie się w nim stanowi dla pacjentów i ich opiekunów – oprócz samej choroby – dodatkowe udręczenie. Nie jest to tylko uciążliwość, ale często bariera skutecznie utrudniająca i wydłużająca proces leczenia, a nawet realnie odbierająca szansę wyleczenia. »
Kształtowanie struktur bhp w placówkach medycznych
Bezpieczeństwo personelu zatrudnionego w placówce medycznej jest jednym z priorytetów prowadzącego placówkę. Tym samym niezależnie od formy organizacyjnoprawnej podmiotu leczniczego, który ma status pracodawcy, muszą być realizowane obowiązki służby bhp. Sprawdź, jak kształtować struktury bhp. »
Prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej: jakie konsekwencje może mieć brak załączników
Niekompletność dokumentacji medycznej – zwłaszcza braki wymaganych załączników – może skutkować poważnymi konsekwencjami na wielu polach. Dla pacjenta najczęściej będą mieć one wymiar zdrowotny – szczególnie gdy brakuje ważnych informacji na temat stanu zdrowia chorego, co może opóźnić postawienie diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia. Z kolei dla placówki medycznej konsekwencje przybiorą najczęściej wymiar finansowy, wynikający z odpowiedzialności za błędy albo kar za nieprzestrzeganie obowiązujących procedur. »
NSA: Konieczna zgoda pacjenta na monitoring
Stosowanie monitoringu bez każdorazowej indywidualnej zgody pacjenta na salach operacyjnych czy w gabinetach, gdzie prowadzone są zabiegi lecznicze, jest nielegalne i narusza prawo pacjenta do prywatności – tak wynika z najnowszego wyroku NSA. Poznaj zasady stosowania monitoringu wizyjnego w szpitalach. »
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego: wracają lekarskie badania profilaktyczne
Od 1 lipca 2023 r. w Polsce zniesiono stan zagrożenia epidemicznego wprowadzonego po okresie epidemii. Ta data ma istotne znaczenie dla placówek medycznych mających status pracodawców. Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się bowiem z powrotem w pełnym zakresie obowiązków w ramach pracowniczych profilaktycznych badań lekarskich personelu. Oto szczegóły. »
Zmiany w umowach o pracę na okres próbny
Po ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzono wiele zmian dotyczących umowy opracę na okres próbny. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie większej ochrony dla pracowników. Duża część personelu zatrudnionego w placówkach medycznych funkcjonuje na podstawie tego rodzaju zatrudnienia, a zatem należy wskazać na istotne modyfikacje, by pracodawca nie naraził się na zarzut nierespektowania przepisów prawa pracy. »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
