Czy zakłucie igłą zawsze będzie uznawane za wypadek przy pracy
Dokumentowanie wszelkich zdarzeń związanych ze zranieniami narzędziami w sektorze opieki zdrowotnej to twój obowiązek, niezależnie od tego, czy podlegają one procedurze powypadkowej. Sprawdź, czy każde tego typu zdarzenie będzie wypadkiem przy pracy. »
Czy zeskanowaną dokumentację należy podpisać podpisem elektronicznym
Czy każdy skanowany dokument w wersji papierowej, np. skierowanie do hospicjum, zgody udzielane przez pacjenta, karty informacyjne pacjenta z innych podmiotów leczniczych, wyniki badań laboratoryjnych w wersji papierowej, orzeczenia sądów rodzinnych o wyznaczeniu opiekuna prawnego i sądowe zgody na leczenie, po umieszczeniu w systemie informatycznym zakładu powinny być podpisane przez osobę upoważnioną za pomocą podpisu elektronicznego, EPUAP itp.? »
Jak się bronić przed roszczeniami niezadowolonych pacjentów
Wraz z rozwojem świadomości prawnej pacjentów, a także wzrostem ich wymagań dotyczących poziomu opieki medycznej będzie wzrastać liczba roszczeń kierowanych przeciwko lekarzom i lekarzom stomatologom. Pacjenci, czerpiąc wzory z krajów zachodnioeuropejskich, coraz śmielej będą występować przeciwko lekarzom, skarżąc ich o zaniedbania i błędy w leczeniu. »
Jednoosobowa spółka z o.o.jest (prawie) zawsze podstawą do oskładkowania na rzecz ZUS
Osoba będąca wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. jest zawsze objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, jeżeli nie ma innego tytułu do ubezpieczeń, także wtedy jeżeli spółka faktycznie nie prowadzi działalności i nie przynosi żadnych dochodów wspólnikowi (wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z 24 maja 2021 r., sygn. akt VIII U 530/21). »
Polski Ład a podatek i składka zdrowotna w pytaniach i odpowiedziach
Komisja senacka pracuje nad Polskim Ładem i zajmuje się uwagami zgłoszonymi przez wiele instytucji i organizacji (stan na dzień pisania artykułu). Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o przesunięcie o rok wejścia w życie Polskiego Ładu. Tymczasem wciąż pojawiają się pytania dotyczące Polskiego Ładu. »
Polski Ład: „pracownicze” zwolnienia i ulgi od 2022 roku
Ulga dla tzw. klasy średniej, zwolnienie z podatku dochodów rodzin wielodzietnych, a także pracujących emerytów to tylko niektóre nowe preferencje w podatku dochodowym od osób fizycznych, które przewiduje od nowego roku Polski Ład. Z większości ulg można będzie korzystać w trakcie roku, składając oświadczenie u płatnika. »
W jaki sposób przeprowadzić audyt bezpieczeństwa informacji
Audyt bezpieczeństwa informacji nie jest tym samym co audyt zgodności z RODO. Audyt zgodności z RODO porusza sporo kwestii formalnych (takich jak np. posiadanie podstaw prawnych przetwarzania danych osobowych), natomiast audyt bezpieczeństwa informacji koncentruje się na bezpieczeństwie przechowywanych i wykorzystywanych danych. Kto, kiedy i jak powinien go przeprowadzić? »