Jak stosować antybiotyki w leczeniu stomatologicznym?
Antybiotyki są częścią leczenia, terapii zakażeń bakteryjnych w stomatologii, jednak należą do grupy leków wywołujących niekorzystne działanie z niewielką częstością. Obecnie często są to jednak leki nadużywane w stomatologii. Zatem bardzo ważne jest by każdy lekarz dentysta rozważył bilans korzyści i zagrożeń wynikających z tej formy leczenia. »
Medyczne startupy – czy dobry pomysł wystarczy w branży med-tech?
Nowoczesne technologie w medycynie to branża wyjątkowa, ponieważ pozwala uratować miliony ludzi i każdego dnia poprawia jakość życia chorych na całym świecie. Przez około sześćdziesiąt lat rynek opieki zdrowotnej był zdominowany przez duże firmy technologiczne, a niewielkie startupy pozostawały na jej marginesie, niemal niezauważone. Pandemia stała się katalizatorem transformacji sektorowej. Od tego czasu med-techy biją rekordy popularności wśród inwestorów, a rynek cały czas rośnie, korzystając także z najnowszych zdobyczy przyspieszonego technologicznego postępu. »
Szyny zgryzowe stosowane w dysfunkcjach narządu żucia
Szynoterpia jest jedną z form leczenia stosowanych u pacjentów z dysfunkcją narządu żucia, a te z kolei są najczęściej występującą przyczyną bólu przewlekłego w układzie stomatognatycznym. W ostatnich latch jest coraz więcej pacjentów nadmiernie obciążonych stresem, a w konsekwencji część z nich wymaga szyno terapii. »
Podstawy nowoczesnej implantologii, a precyzja w mikroendodoncji
Kwalifikacja do implantacji to kluczowy etap w procesie leczenia implantologicznego, który ma decydujący wpływ na powodzenie całego zabiegu. Proces ten zaczyna się od dokładnej analizy ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ocena ilości i jakości kości, która ma być miejscem osadzenia implantu, jest niezbędna do prawidłowego zaplanowania zabiegu. Nowoczesne technologie diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa (CBCT), umożliwiają precyzyjną trójwymiarową ocenę struktur anatomicznych pacjenta, co jest kluczowe dla wyboru odpowiedniego implantu i techniki zabiegowej. »
Pacjent z bólem ustno-twarzowym w gabinecie dentystycznym
Bóle ustno-twarzowe są stosunkowo częstym powodem zgłaszania się pacjentów do gabinetu stomatologicznego. Dolegliwości okolicy szczękowo-twarzowej bywają różnorodne i liczne, często niełatwe do zdiagnozowania dla samego lekarza stomatologa. Dlatego bóle w zakresie twarzoczaszki powinny być w zakresie zainteresowania nie tylko lekarza dentysty, ale także neurologa, okulisty czy laryngologa. »
Techniki i materiały stosowane w ortodoncji – aparaty stałe, co stomatolog ogólny powinien wiedzieć
Celem każdego leczenia ortodontycznego jest poprawa estetyki, warunków zgryzowych oraz rysów twarzy pacjenta. We współczesnej ortodoncji jest wiele rodzajów aparatów: ruchome, nakładkowe alignery czy aparaty stałe, na których głównie będziemy się opierać w tym tekście, gdyż rosnąca popularność leczenia tymi aparatami u dzieci i dorosłych jest coraz większa. »
Fluor w stomatologii – prawda i mity
Warto, aby każdy stomatolog zapoznał się z tematyką fluoru i metodami profilaktyki, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wśród niektórych pacjentów szerzą się nieprawdziwe, negatywne informacje o jego szkodliwym wpływie na zdrowie człowieka. Aktualnie nie ma żadnych badań naukowych o niekorzystnym działaniu fluoru stosowanego w profilaktyce przeciwpróchnicowej. »
Co jest istotne w diagnostyce i dokumentacji ortodontycznej
Celem leczenia ortodontycznego jest poprawa wyglądu uzębienia oraz rysów twarzy, jeśli również są zniekształcone. Ważne jest, by leczenie ortodontyczne nie pogarszało wydolności czynnościowej pacjenta, a służyło poprawieniu funkcji. Szczególne znaczenie ma zatem podejście ukierunkowane na problem danego pacjenta oraz szeroką ocenę jego sytuacji. »
Postępowanie kliniczne podczas wyznaczania położenia żuchwy w stosunku do szczęki u pacjentów bezzębnych
Zawsze o leczeniu protetycznym i dobrych jego wynikach decyduje nie tylko zadowolenie pacjenta, ale odtworzenie czynności narządu żucia. Okluzja ma znaczenie szczególne w leczeniu bezzębia, gdyż przyczynia się zarówno do zachowania homeostazy w narządzie żucia, jaki utrzymania protezy na podłożu. »