Urazy zębów – co każdy stomatolog powinien wiedzieć
Obrażenia zębów i okolicy jamy ustnej stanowią poważny odsetek urazów ciała. Urazy zębów mają zarówno negatywny wpływ na nerwowo-naczyniowe zaopatrzenie miazgi danego zęba, jak i mogą wpływać na całe dalsze życie małego pacjenta, powodując niższe poczucie własnej wartości oraz nieprawidłowości estetyczne w rozwoju zębowym. Rodzaje możliwych powikłań i następstw urazowych uszkodzeń zębów zależą od wieku pacjenta (młodego pacjenta) i etapu rozwoju. Uszkodzenia urazowe zębów najczęściej spotykane są u dzieci i młodzieży. »
Farmakologia jako terapia w leczeniu stomatologicznym
Leczenie schorzeń w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki nie zawsze jest możliwe bez zastosowania różnych leczniczych preparatów czy leków. Ważnym elementem każdej wizyty pacjenta w gabinecie jest badanie obejmujące dokładnie zebrany wywiad ogólnolekarski. »
Najmłodszy pacjent ‒ jak się z nim komunikować
Praca lekarza dentysty z dziećmi różni się od pracy z pacjentami dorosłymi. Sytuacje, w jakich znajduje się zespół gabinetu dentystycznego w relacjach z dziećmi, jak też ich rodzicami bądź opiekunami, różnią się od siebie edukacją pacjenta i rodzica lub opiekuna, podejściem do zabiegów dentystycznych, przyczyną zgłoszenia się do gabinetu. »
W jaki sposób pomóc pacjentowi cierpiącemu na kserostomię
Choroby jamy ustnej są problemem całej populacji, a zmiany w obrębie tkanek twardych i miękkich powstające na skutek zaburzonego wydzielania śliny są spowodowane głównie występowaniem wielu chorób ogólnoustrojowych. Najczęściej tego rodzaju problemy dotyczą pacjentów powyżej 65. roku życia. Jednak zjawisko to jest coraz częściej obserwowane wśród młodych pacjentów. Przyczyną mogą być tu m.in. zażywane leki, depresje, stany lękowe. »
Jakie są zasady kierowania pacjentów na badania radiologiczne
Lekarz dentysta na podstawie zebranego wywiadu od pacjenta i objawów klinicznych powinien zlecać wykonanie badania radiologicznego, by uzyskać cenne, pełne informacje diagnostyczne. Należy pamiętać, że narażenie pacjenta na promieniowanie musi być uzasadnione, gdy radiogramy dostarczają faktycznie użytecznych informacji do postawienia trafnej diagnozy i dalszego leczenia. Sprawdźmy zatem, jakimi regułami należy się kierować. »
W jaki sposób stosować w praktyce wkłady z włókna szklanego
Niekwestionowany rozwój materiałoznawstwa stomatologicznego w ostatnich latach zweryfikował poglądy na temat zachowawczej odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym. Mamy możliwość stosowania materiałów złożonych, takich jak kompozyty, kompozyty zbrojone włóknem szklanym, inserty z włókna szklanego, wkłady koronowo-korzeniowe z włókna szklanego. Uprościło to procedury kliniczne. Umożliwiło odbudowę zrębu oraz korony zęba w sposób bezpośredni, bez udziału laboratorium protetycznego. »
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
