Najmłodszy pacjent ‒ jak się z nim komunikować
Praca lekarza dentysty z dziećmi różni się od pracy z pacjentami dorosłymi. Sytuacje, w jakich znajduje się zespół gabinetu dentystycznego w relacjach z dziećmi, jak też ich rodzicami bądź opiekunami, różnią się od siebie edukacją pacjenta i rodzica lub opiekuna, podejściem do zabiegów dentystycznych, przyczyną zgłoszenia się do gabinetu. »
W jaki sposób pomóc pacjentowi cierpiącemu na kserostomię
Choroby jamy ustnej są problemem całej populacji, a zmiany w obrębie tkanek twardych i miękkich powstające na skutek zaburzonego wydzielania śliny są spowodowane głównie występowaniem wielu chorób ogólnoustrojowych. Najczęściej tego rodzaju problemy dotyczą pacjentów powyżej 65. roku życia. Jednak zjawisko to jest coraz częściej obserwowane wśród młodych pacjentów. Przyczyną mogą być tu m.in. zażywane leki, depresje, stany lękowe. »
Jakie są zasady kierowania pacjentów na badania radiologiczne
Lekarz dentysta na podstawie zebranego wywiadu od pacjenta i objawów klinicznych powinien zlecać wykonanie badania radiologicznego, by uzyskać cenne, pełne informacje diagnostyczne. Należy pamiętać, że narażenie pacjenta na promieniowanie musi być uzasadnione, gdy radiogramy dostarczają faktycznie użytecznych informacji do postawienia trafnej diagnozy i dalszego leczenia. Sprawdźmy zatem, jakimi regułami należy się kierować. »
W jaki sposób stosować w praktyce wkłady z włókna szklanego
Niekwestionowany rozwój materiałoznawstwa stomatologicznego w ostatnich latach zweryfikował poglądy na temat zachowawczej odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym. Mamy możliwość stosowania materiałów złożonych, takich jak kompozyty, kompozyty zbrojone włóknem szklanym, inserty z włókna szklanego, wkłady koronowo-korzeniowe z włókna szklanego. Uprościło to procedury kliniczne. Umożliwiło odbudowę zrębu oraz korony zęba w sposób bezpośredni, bez udziału laboratorium protetycznego. »
Senior w gabinecie dentystycznym – na co zwrócić uwagę, przyjmując starszego pacjenta
Pacjenci w wieku podeszłym stanowią prawdziwe wyzwanie dla lekarza dentysty, ponieważ każdy z nich wymaga indywidualnego dostosowania procedur stomatologicznych do zmian w jamie ustnej związanych z wiekiem. Gdy pacjent osiągnie wiek senioralny, rzadziej odwiedza gabinet stomatologiczny. »
W jaki sposób skutecznie stosować w stomatologii elementy fitoterapii
Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo, jest działem medycyny alternatywnej, zajmującej się leczeniem preparatami ziołowymi. Od tysięcy lat zioła są wykorzystywane do leczenia różnych dolegliwości. Z kolei na przestrzeni ostatnich miesięcy zioła stały się symbolem leczenia ekologicznego. Korzystając z dobrodziejstw natury, mamy możliwość niesienia pomocy naszym pacjentom – w zakresie leczenia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. »
Przezroczyste szyny szeregujące typu aligner jako alternatywa dla stałych aparatów
Jest to metoda leczenia ortodontycznego, która u dorosłych pacjentów pozwala korygować wady zgryzu. Daje taką możliwość dzięki serii ruchomych, wykonanych ze specjalnego polimeru, ściśle obejmujących zęby niewidocznych szyn (nakładek, alignerów). Sprawdź, kiedy możesz zaproponować pacjentowi takie leczenie. »
Jak bezpiecznie dla struktury tkanek zęba przeprowadzić zabieg wybielania
W ciągu ostatnich lat coraz większa liczba pacjentów wyraża zainteresowanie estetycznymi zabiegami wybielania przebarwionych zębów. Jednak zabiegi takie muszą spełniać przede wszystkim kryterium bezpieczeństwa dla struktury tkanek zęba. A wykonanie zabiegu lege artis jest bezpieczne zarówno dla samych zębów, jak i zdrowia pacjenta. Sprawdź, co możesz zaproponować pacjentowi, który pyta o taki zabieg. Na czym polega wybielanie? »
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »