Koronawirus. Procedury postępowania dla placówek medycznych w przypadku podejrzenia zakażenia

W związku z pojawieniem się koronawirusa w Polsce, kierownicy placówcek medycznych musieli zrewidować procedury postępowania w przypadku choroby zakaźnej. Zgodnie z nimi, gdy dojdzie do podejrzenia infekcji, pacjent jest przewożony do szpitala zakaźnego, a lekarze powiadamiają o takim przypadku wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego i sanepid. Jakie jeszcze działania należy podjąć?

Co się zmieni w zasadach kontroli NFZ

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie procedury kontroli realizacji umów zawartych między NFZ i świadczeniodawcami. Zmiany najpewniej wejdą w życie w 2019 roku. Sprawdź, co się zmieni.

Jak powinna wyglądać dobra komunikacja w gabinecie stomatologicznym

Skuteczna komunikacja jest podstawą wysokiej jakości praktyki klinicznej i źródłem korzyści zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Dlatego warto wiedzieć, dlaczego warto pracować nad relacją z pacjentem opartą na szacunku dla autonomii pacjenta, dla jego decyzji i wyborów.

Jakie warunki musi spełnić gabinet lekarski

Projektowanie gabinetów lekarskich i dentystycznych musi odbywać się z poszanowaniem obowiązujących norm prawnych. Powinno również być krokiem do zapewnienia jak najlepszych warunków dla pacjentów. Norma to jednak tylko minimum. Dowiedz się, co zrobić, aby gabinet stał się miejscem naprawdę przyjaznym.

Jak uzyskać dotację na zakup komputerów do wystawiania e-ZLA

Placówki podstawowej opieki zdrowotnej od 1 grudnia będą wystawiać e-ZLA w formie elektronicznej. Jednocześnie NFZ dofinansuje zakup urządzeń informatycznych, oprogramowania i koszty niezbędnego szkolenia lekarzy. Pospiesz się, bo wnioski trzeba złożyć do 15 grudnia 2018 r.

Jak bezpiecznie dla struktury tkanek zęba przeprowadzić zabieg wybielania

W ciągu ostatnich lat coraz większa liczba pacjentów wyraża zainteresowanie estetycznymi zabiegami wybielania przebarwionych zębów. Jednak zabiegi takie muszą spełniać przede wszystkim kryterium bezpieczeństwa dla struktury tkanek zęba. A wykonanie zabiegu lege artis jest bezpieczne zarówno dla samych zębów, jak i zdrowia pacjenta. Sprawdź, co możesz zaproponować pacjentowi, który pyta o taki zabieg.

Jak przeprowadzać skuteczne leczenie protetyczne dzieci

Przekonanie, że leczenie protetyczne należy stosować tylko u pacjentów dorosłych, należy dziś już do przeszłości. Wiadomo od dawna, że uzupełnienie braków zębowych należy rozpocząć tak wcześnie, jak to możliwe.

Jak przetwarzać „dane sensytywne” zgodnie z RODO w gabinecie lekarskim

Wejście w życie RODO stało się wyzwaniem dla funkcjonowania placówek medycznych. Nowym regulacjom muszą także sprostać jednoosobowe praktyki lekarskie. Sprawdź, jak je stosować w codziennej praktyce.

Uwierzytelniania wpisów w e-dokumentacji medycznej – co wybrać podpis elektroniczny czy e-PUAP

Każdy wpis do dokumentacji medycznej wymaga opatrzenia podpisem. Wraz z elektronicznym przetwarzaniem danych od podpisu wymaga się, aby przybrał formę elektroniczną. Sprawdź, w jaki sposób uwierzytelniania wybrać, aby spełnić wymogi prawne.