Opinia o celowości inwestycji w sektorze zdrowia – kiedy jest wymagana?
Podmioty planujące nowe inwestycje w ochronie zdrowia od początku tego roku muszą uzyskać pozytywną opinię o celowości inwestycji (OCI), która potwierdzi jej zasadność w odniesieniu do potrzeb zdrowotnych danego województwa. Z e-booka dowiesz się, dla jakich projektów inwestycyjnych należy uzyskać taki dokument i jakie elementy musi zawierać wniosek o jego wydanie. »
Wskaźniki i stawki aktualne od 1 kwietnia 2021 r.
Od 1 kwietnia zmieniły się jednorazowe odszkodowania za wypadki przy pracy. Ponadto obowiązuje nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe w zależności od kategorii ryzyka. Zmienił się także wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego. Sprawdź też inne wskaźniki i stawki. POBIERZ EBOOKA! »
Digitalizacja dokumentacji medycznej po zmianie przepisów – kluczowe zasady + lista kontrolna
Niektóre przychodnie prowadzą historie choroby w formie papierowej, a pacjenci potwierdzają w nich odbycie wizyt. Tak też przyjmowane są oświadczenia pacjentów. Czy tę dokumentację należy skanować i umieszczać w systemie informatycznym, biorąc pod uwagę, że od 1 stycznia 2021 r. za podstawową postać dokumentacji medycznej uznaje się wersję elektroniczną? Z e-booka dowiesz się: jak rozwiązać kwestię eliminowania papierowej dokumentacji medycznej co zrobić z oryginałem dokumentacji medycznej po zeskanowaniu jak przechowywać papierowe oświadczenia pacjenta i czy je skanować »
Zmiany w dokumentacji medycznej od 1 stycznia 2021 r. – 6 kluczowych wskazówek
W myśl nowego rozporządzenia o dokumentacji medycznej za podstawową uznano postać elektroniczną dokumentacji medycznej. Prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci papierowej od 1 stycznia 2021 r. jest możliwe tylko w dwóch określonych sytuacjach – gdy przepis rozporządzenia tak stanowi lub warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej. Regulacje wprowadzają konieczność ujednolicenia postaci dokumentacji prowadzonej w danym podmiocie, bez dowolnego łączenia dokumentów elektronicznych z papierowymi czy dublowania dokumentacji przez wytwarzanie dokumentacji w postaci elektronicznej po to, by następnie ją drukować i wprowadzać do obiegu w postaci papierowej. Zawarte w rozporządzeniu rozwiązania mają służyć stopniowej eliminacji z obiegu dokumentacji sporządzanej w postaci papierowej. Wśród rozwiązań znalazły się również i te, które umożliwiają lepszą komunikację i wymianę informacji dotyczących poszczególnych pacjentów między podmiotami, w których udzielane są im świadczenia zdrowotne. W rozporządzeniu nie zabrakło również regulacji, które mają służyć zapewnieniu bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych wraz ze szczególnie wrażliwymi danymi dotyczącymi zdrowia – należy zwrócić uwagę chociażby na wymagania systemów teleinformatycznych, w których ma być prowadzona dokumentacja w postaci elektronicznej. Z e-booka dowiesz się: jak przebiegnie wymiana danych medycznych za pośrednictwem Systemu Informacji Medycznej czy po zeskanowaniu musisz przechowywać oryginały papierowej dokumentacji medycznej jak w praktyce wystawiać e-skierowania jaki podpis wykorzystać do podpisywania e-dokumentacji medycznej jak zadbać o bezpieczeństwo e-dokumentacji medycznej jak udostępniać dokumentację medyczną w postaci elektronicznej »
Jakie warunki musi spełnić punkt szczepień na wirusa SARS-CoV-2
Podmiot wykonujący szczepienia ma obowiązek zapewnić wyodrębnione stanowiska: punkt badań, stanowisko szczepień, poczekalnię dla osób szczepionych. Punkt badań i stanowisko szczepień powinny być oddzielone, np. parawanem. Nie ma jednak obowiązku wyodrębnienia oddzielnego pomieszczenia do szczepień. Poznaj szczegółowe wymogi dla podmiotów, które zgłosiły się do programu szczepień. Z e-booka dowiesz się: jakie są zasady kwalifikowania placówek do udziału w Narodowym Programie Szczepień jakie są wymagania organizacyjne, lokalowe i osobowe związane z udziałem w programie jak musi być wyposażony punkt szczepień jak powinna przebiegać realizacja szczepień jakie wynagrodzenie jest przewidziane za udział w programie »
Nagłe przypadki a wysokie prawdopodobieństwo zarażenia COVID-19
Zwiększone ryzyko zarażenia COVID-19 dotyczy zarówno pacjentów i personelu, jak i samych lekarzy. Szczególnie narażeni są lekarze dentyści podczas dokonywania zabiegów. Co więcej, czasem lekarz może stawać przed dokonaniem wyboru, czy pomóc w nagłym wypadku pacjentowi, u którego prawdopodobieństwo zarażenia jest szczególnie wysokie. »
Od 1 stycznia nowy standard rachunku kosztów
Już od stycznia 2021 roku podmioty lecznicze, które wykonują świadczenia opieki zdrowotnej na podstawie umowy z NFZ, będą musiały prowadzić ewidencję i rozliczenia kosztów działalności zgodnie z zaleceniami określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 października 2020 r. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzają nowe regulacje. Z e-booka dowiesz się: jakie są kluczowe elementy standardu rachunku kosztów jakie są zasady ewidencji kosztów w systemie finansowo-księgowym jak wyodrębniać i numerować ośrodki powstawania kosztów jak wdrożyć standard rachunku kosztów w placówce »
Wskaźniki i stawki aktualne od 1 grudnia 2020 roku
Od 1 grudnia 2020 roku zmieniła się m.in. wysokość składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych, kwoty przychodów dodatkowych a zmniejszenia emerytury lub renty, wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sprawdź też inne aktualne wskaźniki i stawki. »
Reżim sanitarny w placówkach medycznych – poznaj najważniejsze zasady
Przebywanie w szpitalu, a zwłaszcza hospitalizacja na oddziale chirurgicznym lub chorób zakaźnych, stwarza ryzyko zakażenia drobnoustrojami. Źródłem zakażenia mogą być inni chorzy obecni na oddziale, osoby będące nosicielami danego drobnoustroju, a także inne zarazki zasiedlające środowisko szpitala. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo pacjenta na oddziale szpitalnym. »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »