Jak zoptymalizować koszty funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w obecnej sytuacji gospodarczej
Rosnąca inflacja, a także problemy ze źródłami ogrzewania wpływają również na działalność gabinetów stomatologicznych. Gabinetom grozi bowiem zmniejszenie liczby klientów przy jednoczesnym zwiększeniu kosztów finansowania. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zoptymalizować koszty prowadzenia naszej działalności. »
Asystent medyczny – jakie wymagania musi spełnić i jakie ma uprawnienia w placówce medycznej
Asystent medyczny pełni rolę osoby wspierającej „biały personel” w placówce medycznej. Choć od kilku lat obowiązują już regulacje dotyczące upoważnienia asystentów medycznych do wystawiania recept i skierowań w imieniu osoby udzielającej świadczeń medycznych, To wciąż funkcja, a nie zawód. Dowiedz się, jakie wymagania musi spełnić asystent medyczny i jakie ma uprawnienia w placówce medycznej. »
Jak udzielać świadczeń medycznych obywatelom Ukrainy?
W związku z wojną w Ukrainie przygotowano ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Sprawdź, jak objąć pomocą medyczną obywateli Ukrainy w placówce medycznej. Z e-booka dowiesz się: jakie są zasady rozliczenia świadczeń medycznych udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy zgodnie ze specustawą, jakich dokumentów możesz wymagać od obywateli Ukrainy, którym udzielasz pomocy medycznej, jaki tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce mają obywatele Ukrainy, jak ewidencjonować udzielanie świadczeń zdrowotnych obywatelom Ukrainy, jakie są zasady szczepień obywateli Ukraińskich. »
Polski Ład. Niższy ryczałt dla medyków
Od 2022 roku obniżka ryczałtu z 17% do 14% obejmie czynności prowadzone przez lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, psychologów i fizjoterapeutów. Sprawdź, jakich zmian w ramach Polskiego Ładu mogą się spodziewać osoby wykonujące zawody medyczne. Z e-booka dowiesz się: jaka forma opodatkowania będzie możliwa dla lekarzy od 2022 roku którzy lekarze wyjątkowo będą mogli się rozliczać za pomocą karty podatkowej co będzie alternatywną metodą rozliczeń podatku dla zatrudnionych medyków »
Jak założyć podmiot leczniczy
Podmiot leczniczy jest najpopularniejszą formą wykonywania działalności leczniczej. Sprawdź, jak krok po kroku go założyć. Z e-booka dowiesz się: jakich obowiązków musisz dopełnić w zależności od formy prawnej działalności gospodarczej podmiotu leczniczego, czym jest Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą i jak wystąpić o wpis do tego rejestru, jakie pomieszczenia i urządzenia należy zapewnić w podmiocie leczniczym, jak wywiązać się z obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu leczniczego, co musi zawierać regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego. Ponadto za pomocą listy kontrolnej sprawdzisz, czy dopełniłeś wszystkich formalności po założeniu podmiotu leczniczego. »
Kiedy można wnieść sprzeciw wobec kontroli Inspekcji Farmaceutycznej
Kontrole u każdego przedsiębiorcy wywołują stres, nie inaczej jest więc w przypadku farmaceutów, dlatego tym bardziej należy mieć świadomość swoich praw podczas prowadzonej kontroli. Kontrola w aptece przeprowadzana jest przez inspektora farmaceutycznego po okazaniu legitymacji służbowej oraz doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli udzielonego przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli zawiera natomiast szereg informacji przydatnych dla podmiotu kontrolowanego, w tym pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego. »
10 najważniejszych zmian w ochronie zdrowia, które wprowadzi program „Polski Ład”
Ochrona zdrowia pojawiła się jako pierwszy filar zmian w nowym rządowym programie działania pt. „Polski Ład”. Budzi to więc nadzieję, że będzie potraktowana priorytetowo. Najważniejsza zmiana ma dotyczyć zwiększenia finansowania ochrony zdrowia dzięki nowej polityce podatkowej. Sprawdź, jakie zmiany zapowiedziano w programie. »
Kasy online od 1 lipca 2021 r. – którzy lekarze muszą je zainstalować
Przepisy wprowadzające elektroniczne kasy rejestrujące umożliwiające połączenie i przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas (online) od 1 lipca 2021 r. budzi w jednostkach medycznych spore niejasności. Sprawdź, kto ma obowiązek wymienić kasę. Z e-booka dowiesz się: kto ma obowiązek wymienić kasę czy z kas korzystać mają wyłącznie lekarze prowadzący indywidualne praktyki medyczne, czy również spółki osobowe takich lekarzy, czy też podmioty medyczne działające jako osoby prawne, zatrudniające lekarzy do obsługi pacjentów »
Wymiana danych w elektronicznej dokumentacji medycznej – zmiany od 1 lipca 2021
Od 1 lipca 2021 r. wszystkie dane dotyczące zdarzeń medycznych placówki medyczne będą musiały wysyłać do Systemu P1, co umożliwi wymianę indeksów elektronicznej dokumentacji medycznej między nimi. Sprawdź, jakie dane będziesz musiał przekazywać do systemu P1. Z e-booka dowiesz się: jakie nowe obowiązki wiążą się przekazywaniem danych o zdarzeniach medycznych które dane przekażesz do SIM jakie są szczególne zasady raportowania danych w przypadku niektórych zakresów świadczeń zdrowotnych ze względu na ich specyfikę »