E-dokumentacja

Wskazówki, jak zniszczyć zdigitalizowaną dokumentację medyczną

Digitalizacja opisana w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia to zmiana postaci dokumentacji medycznej prowadzonej i przechowywanej w formie papierowej na postać elektroniczną. Po spełnieniu określonych warunków możemy zniszczyć papierową wersję dokumentacji w sposób uniemożliwiający identyfikację usługobiorcy.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu E-dokumentacja »

Finanse

Formularz PIT-11(29)

Formularz PIT11(29) stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2022 r. Wzór obowiązuje od 1 lipca 2022 roku.

IFT-1/IFT-1R(16)

IFT-1/IFT-1R(16) stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2020 r.  Nowy wzór formularza wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji  informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2432).

PIT-4R(11)

W deklaracji PIT-4R zmieniono część D.2 – informacje dodatkowe. Wypełnia ją płatnik, który poniósł negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 i zgodnie z obowiązującymi przepisami skorzystał z przesunięcia terminu przekazania zaliczek na podatek pobranych za miesiące 2020 r.: marzec – poz. 159; kwiecień – poz. 160; maj – poz. 161; październik – 162; listopad – 163; grudzień – 164. W poprzedniej wersji informacje dodatkowe dotyczyły tylko marca, kwietnia i maja 2020 r. Nowy wzór formularza wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji  informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2432).

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Finanse »

Prawo pracy i ZUS

RSO – wniosek o odroczenie terminu płatności składek

Płatnik składek składa wniosek RSO najpóźniej w dniu, w którym przypada płatność składki. Jeśli płatnik składek wyśle wniosek pocztą, za dzień jego złożenia ZUS uzna dzień nadania przesyłki. Wniosek można także złożyć osobiście lub przez pełnomocnika podczas spotkania z doradcą ds. ulg i umorzeń lub w biurze podawczym w każdej placówce ZUS, złożyć ustnie podczas rozmowy z pracownikiem ZUS, który spisze z niej protokół albo wysłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

RSR – Wniosek o rozłożenie należności z tytułu składek na raty

Wniosek RSR można złożyć w dowolnym momencie. Może on dotyczyć zarówno składek zaległych, jak i przyszłych. We wniosku RSR należy podać dane identyfikacyjne, należności, o których rozłożenie na raty składany jest wniosek, ich wysokość oraz okres, za który powinny być zapłacone, propozycję spłaty zadłużenia: termin płatności rat, ich liczbę i wysokość, uzasadnienie, dlaczego płatnik składek nie w stanie jednorazowo płacić składek lub płacić ich w pełnej wysokości, uzasadnienie, dlaczego nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, rodzaj pomocy publicznej, o jaką się ubiega, jeżeli nadal wnioskodawca jest przedsiębiorcą (nawet jeśli zawiesił działalność), podpis wnioskodawcy lub pełnomocnika.

Zobacz wszystkie dokumenty z działu Prawo pracy i ZUS »
Baner Koronawirus

Najnowszy numer

Nr 87 - listopad 2024 r.

Gabinet stomatologiczny nr 87 4ML0087_page-0001

Dentysta w szkole – czy dzieci mają szanse wyleczyć zęby w placówce

Dostępny w wersji elektronicznej