Procedura kontroli procesu sterylizacji gabinetu stomatologicznego
Sterylizacja jest procesem, podczas którego zniszczeniu ulegają wszystkie biopatogeny, a także ich przetrwalniki przy użyciu czynników fizycznych lub chemicznych. Celem procedury jest właściwe dokumentowanie kontroli procesu sterylizacji. Osobą odpowiedzialną za jej stosowanie są pracownicy, zaś nadzorującą - kierownik placówki medycznej i/lub inna osoba przez niego upoważniona. Procedura zawiera załączniki: • Karta maszynowych procesów mycia i dezynfekcji narzędzi• Karta manualnych procesów mycia i dezynfekcji narzędzi • Karta zapisowa pracy sterylizatora
Procedura dezynfekcji powietrza w przychodniach/gabinetach lekarskich w walce z SARS-CoV-2
Rozprzestrzenianie się koronawirusa w powietrzu odbywa się za pomocą cząsteczek aerozolu o średnicy poniżej 5 μm, np. podczas komunikacji werbalnej. Czas utrzymywania się tych cząsteczek w zamkniętych pomieszczeniach jest długi i średnio wynosi około 12 godzin. W związku z tym inne osoby przebywające w takim miejscu są narażone na różne infekcje, w tym SARS-CoV-2. Celem procedury jest opracowanie standardów dezynfekcji powietrza w przychodniach/gabinetach lekarskich w walce z SARS-CoV-2.
Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego - wzór obowiązujący od 1 września 2020 r.
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice dziecka do 8 lat, a także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki opiekuńczej.
Procedura zarządzania przepływem pracy personelu w dobie COVID-19
Personel medyczny stanowi podstawowe i zarazem główne ogniwo walki z pandemią. Dlatego należy wykorzystać ich czas pracy jak najoptymalniej. Procedura określa, jak skuteczne zarządzać czasem pracy pracowników medycznych, wykorzystać zasoby ludzkie w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2 w miejscu pracy, a tym samym zredukować ryzyko braków kadrowych, co wiązałoby się z niewystarczającą liczbą osób sprawujących opiekę nad pacjentem chorym na COVID-19.


Najnowszy numer
Nr 43 - Marzec 2021 r.
