RSO – wniosek o odroczenie terminu płatności składek

Płatnik składek składa wniosek RSO najpóźniej w dniu, w którym przypada płatność składki. Jeśli płatnik składek wyśle wniosek pocztą, za dzień jego złożenia ZUS uzna dzień nadania przesyłki. Wniosek można także złożyć osobiście lub przez pełnomocnika podczas spotkania z doradcą ds. ulg i umorzeń lub w biurze podawczym w każdej placówce ZUS, złożyć ustnie podczas rozmowy z pracownikiem ZUS, który spisze z niej protokół albo wysłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

RSR – Wniosek o rozłożenie należności z tytułu składek na raty

Wniosek RSR można złożyć w dowolnym momencie. Może on dotyczyć zarówno składek zaległych, jak i przyszłych. We wniosku RSR należy podać dane identyfikacyjne, należności, o których rozłożenie na raty składany jest wniosek, ich wysokość oraz okres, za który powinny być zapłacone, propozycję spłaty zadłużenia: termin płatności rat, ich liczbę i wysokość, uzasadnienie, dlaczego płatnik składek nie w stanie jednorazowo płacić składek lub płacić ich w pełnej wysokości, uzasadnienie, dlaczego nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, rodzaj pomocy publicznej, o jaką się ubiega, jeżeli nadal wnioskodawca jest przedsiębiorcą (nawet jeśli zawiesił działalność), podpis wnioskodawcy lub pełnomocnika.

TW-1 – Tytuł wykonawczy stosowany w egzekucji należności pieniężnych – może być stosowany do 30 września 2021 r.

Wprowadzenie tymczasowego wzoru TW-1 jest związane z pracami nad uruchomieniem systemu teleinformatycznego, prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Przy wykorzystaniu systemu wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze lub informacje potrzebne do prowadzenia egzekucji są przekazywane przez wierzycieli do organu egzekucyjnego, którym jest naczelnik urzędu skarbowego.

Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego - wersja obowiązująca od 23 marca 2021 r.

Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

RD-3 Wniosek o informację o stanie konta płatnika składek

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie dane ZUS przekazał do PFR lub jakie dane ma zewidencjonowane po Twoich korektach, możesz złożyć wniosek do ZUS o informację o stanie konta płatnika składek (RD-3). Musisz dołączyć do niego załącznik „Potwierdzenie informacji przekazanych przez ZUS do Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) do rozpatrzenia wniosku o udzielenie subwencji finansowej w ramach projektu” (RD-PFR). W załączniku wskaż czego dotyczy Twoje pytanie: liczby pracowników/etatów czy salda, a w polu tekstowym wpisz datę złożenia wniosku do PFR.

RUD – zgłoszenie umowy o dzieło od 1 stycznia 2021 r.

Płatnicy i osoby fizyczne zlecający wykonanie dzieła na podstawie umowy o dzieło, od 1 stycznia 2021 r. mają nowy obowiązek. Chodzi o zgłaszanie umów o dzieło do ZUS. Umowę o dzieło trzeba zgłosić do ZUS na formularzu RUD w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o dzieło. Dokument RUD umożliwi ZUS prowadzenie ewidencji zawieranych przez płatników składek lub osoby fizyczne umów o dzieło z osobami, z którymi nie pozostają w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonują pracy na rzecz pracodawcy z którym pozostają w stosunku pracy.

Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego - wzór obowiązujący od 1 września 2020 r.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice dziecka do 8 lat, a także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki opiekuńczej.

Wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego na mocy ustawy z 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19

Podstawa wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługujących osobom, o których mowa art. 31zy13 ustawy antykryzysowej, za okres przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, podlega ponownemu przeliczeniu, jeżeli świadczenie wypłacone na podstawie dotychczasowych regulacji okaże się niższe niż świadczenie ustalone zgodnie z nowymi rozwiązaniami. Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń następuje na wniosek świadczeniobiorcy (zatrudnionego).

Potwierdzenie informacji przekazanych przez ZUS do Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) do rozpatrzenia wniosku o udzielenie subwencji finansowej w ramach projektu Tarcza Finansowa

Jeśli przedsiębiorca chce się dowiedzieć, jakie dane ZUS przekazał do PFR lub jakie dane są zewidencjonowane po korektach, może złożyć wniosek o informację o stanie konta płatnika składek (RD-3). Musi dołączyć do niego załącznik „Potwierdzenie informacji przekazanych przez ZUS do Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) do rozpatrzenia wniosku o udzielenie subwencji finansowej w ramach projektu” (RD-PFR). W załączniku należy wskazać, czego dotyczy pytanie: liczby pracowników/etatów czy salda.

Baner Koronawirus

Najnowszy numer

Nr 87 - listopad 2024 r.

Gabinet stomatologiczny nr 87 4ML0087_page-0001

Dentysta w szkole – czy dzieci mają szanse wyleczyć zęby w placówce

Dostępny w wersji elektronicznej