Czy można zaskarżyć stanowisko RPP do sądu
Do zakresu działania Rzecznika Praw Pacjenta należy prowadzenie postępowania w sprawach naruszania praw pacjenta zarówno w zakresie zindywidualizowanym, jak i stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Wiele placówek i lekarzy zastanawia się, czy w sprawach dotyczących indywidualnych sytuacji przysługuje im prawo do kontroli legalizmu wydanej decyzji na drodze sądowoadministracyjnej. »
Nowe zasady ustalania wysokości odszkodowań za błędy medyczne
Fundusz Kompensacyjny działający przy Rzeczniku Praw Pacjenta, który oferuje odszkodowania osobom poszkodowanym w wyniku błędów medycznych, uruchomiono w 2023 roku. Dzięki ustawie z 16 czerwca 2023 r. wprowadzono system, który ma na celu uproszczenie procesu ubiegania się o rekompensatę, eliminując potrzebę występowania do sądu. Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem ministra zdrowia, niezbędnym do rozpoczęcia procesu wypłacania odszkodowań. Oto szczegóły. »
Zdarzenia medyczne – obowiązki placówek
Nieukończone sprawy dotyczące błędów medycznych prowadzone przez wojewódzkie komisje ds. zdarzeń medycznych od 30 czerwca 2024 r. przejmie Rzecznik Praw Pacjenta. Sprawdź, jakie są konsekwencje braku przedstawienia wojewódzkiej komisji ds. zdarzeń medycznych stanowiska placówki medycznej. »
Stanowisko NRL w sprawie udziału lekarzy w reklamie
Problematyka reklamowania produktów leczniczych przez lekarzy od lat pozostaje kwestią kontrowersyjną i bywa przedmiotem licznych dyskusji, zwłaszcza w dobie powszechnego dostępu do mediów społecznościowych, w których z reklamą spotykamy się na każdym kroku. Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej opublikowała swoje stanowisko w tym zakresie. Dowiedz się, co z niego wynika. »
Nowy model kompensacji szkód medycznych w praktyce
Od 6 września 2023 r. w Polsce obowiązuje nowy model pozasądowego kompensowania szkód medycznych. Dowiedz się, jak wpłynie na codzienną pracę placówek medycznych, gdy pacjenci i ich rodziny zyskali możliwość zgłaszania skarg do Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którym zarządza Rzecznik Praw Pacjenta. Przeczytaj wywiad z Bartłomiejem Chmielowcem, Rzecznikiem Praw Pacjenta. »
Uwaga! Nowa ścieżka dochodzenia roszczeń za błędy
Pacjenci szpitali, wobec których popełniono błąd medyczny, mogą szybko uzyskać odszkodowanie z nowego Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wynika to z nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która już obowiązuje. Poznaj szczegóły. »
Mediacje jako sposób rozstrzygania sporów
Kiedy dochodzi do sporu, bez względu na dziedzinę życia, której dotyczy, każda ze stron dąży do udowodnienia swojej racji i zakończenia sprawy na swoich warunkach. Zazwyczaj spór opiera się na żądaniu określonego postępowania skierowanego przez jedną ze stron do drugiej i na jej odmowie spełnienia tego żądania. »
NSA: Konieczna zgoda pacjenta na monitoring
Stosowanie monitoringu bez każdorazowej indywidualnej zgody pacjenta na salach operacyjnych czy w gabinetach, gdzie prowadzone są zabiegi lecznicze, jest nielegalne i narusza prawo pacjenta do prywatności – tak wynika z najnowszego wyroku NSA. Poznaj zasady stosowania monitoringu wizyjnego w szpitalach. »
Lekarz jako świadek w postępowaniu sądowym
Jakie uprawnienia przysługują lekarzowi, który ma zostać przesłuchany przez prokuratora lub policję w charakterze świadka? Czy można odmówić składania zeznań, powołując się na tajemnicę lekarską? Czy przysługuje mu w takiej sytuacji prawo do skorzystania z pomocy pełnomocnika? W niniejszym artykule zostaną omówione powyższe zagadnienia. »
Jak oznaczać worki z odpadami medycznymi
Inspektorzy sanitarni w czasie kontroli w zakresie oznakowania worków z odpadami medycznymi przed ewentualnym wskazaniem w decyzji pokontrolnej braku spełniania wymogów niewłaściwego magazynowania odpadów powinni sprawdzić, czy są właściwie oznakowane. Sprawdź, czy spełniasz wymogi sanitarne dla oznakowania worków z odpadami medycznymi. »