Jak się bronić przed roszczeniami niezadowolonych pacjentów
Wraz z rozwojem świadomości prawnej pacjentów, a także wzrostem ich wymagań dotyczących poziomu opieki medycznej będzie wzrastać liczba roszczeń kierowanych przeciwko lekarzom i lekarzom stomatologom. Pacjenci, czerpiąc wzory z krajów zachodnioeuropejskich, coraz śmielej będą występować przeciwko lekarzom, skarżąc ich o zaniedbania i błędy w leczeniu. »
Jednoosobowa spółka z o.o.jest (prawie) zawsze podstawą do oskładkowania na rzecz ZUS
Osoba będąca wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. jest zawsze objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, jeżeli nie ma innego tytułu do ubezpieczeń, także wtedy jeżeli spółka faktycznie nie prowadzi działalności i nie przynosi żadnych dochodów wspólnikowi (wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z 24 maja 2021 r., sygn. akt VIII U 530/21). »
Złożenie obowiązkowego sprawozdania po terminie to poważne naruszenie prawa
Niezłożenie w terminie sprawozdania dotyczącego gospodarowania odpadami przez zobowiązanego do tego lekarza dentystę prowadzącego indywidualną praktykę stomatologiczną jest istotnym uchybieniem i nie może stanowić przesłanki do odstąpienia od kary pieniężnej przez organ administracji publicznej. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 października 2019 r. (sygn. IV SA/Wa 1815/19). »
Kto ponosi odpowiedzialność za działania lekarza stażysty
Lekarz stażysta wykonuje określone w przepisach zadania, przygotowując się do prawidłowego wykonywania zawodu w sposób praktyczny, otrzymując konkretne zadania do zrealizowania. Powstaje jednak pytanie, kto odpowiada za działania takiej osoby. »
Zatrudnienie pracownika podczas zwolnienia lekarskiego nie uzasadnia utraty prawa do zasiłku chorobowego
Podejmowanie incydentalnych, pojedynczych, ale koniecznych działań jako pracodawca i prowadzący działalność zawodową lekarz dentysta nie może być uznane za prowadzenie niedozwolonej działalności zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego i nie może powodować utraty praw do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej (wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z 19 maja 2021 r., sygn. akt VIII Ua 8/21). »
Czy właściciel gabinetu może podważać kompetencje lekarza
Jeśli podważysz kompetencje lekarskie, sąd – podobnie jak właściciela jednej z klinik – może Cię zobowiązać do przeproszenia lekarza za swoje działania i wywieszenia przeprosin na tablicy informacyjnej w klinice. Poznaj konsekwencje takiego postępowania. »
Naruszenie nietykalności pacjenta jest poważnym przewinieniem
Lekarz dentysta dopuszczający się naruszenia nietykalności pacjenta popełnia poważne przewinienie zawodowe, naruszające ewidentnie przepisy Kodeksu Etyki Lekarskiej. Może to skutkować zaostrzeniem orzeczonej kary dyscyplinarnej. Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 14 lipca 2021 r. (sygn. akt I KK 29/21). »
Sprawdź, czy kontrakt dentystyczny tylko na osiedle narusza zasady uczciwego obrotu
Zawężenie terenowe kontraktowania usług stomatologicznych przez NFZ do obszaru miejskiego nieokreślonego w przepisach konkursowych (np. kontraktowanie w ramach 1 osiedla, podczas gdy zarządzenie konkursowe przewiduje kontraktowanie na obszarze minimum dzielnicy, stanowi naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania stomatologów-oferentów). Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 grudnia 2020 r. (sygn. akt II GSK 761/18). »
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
