Jak zapobiec naruszeniu bezpieczeństwa danych przez pracownika
Niektóre zdarzenia są wywoływane przez pracowników celowo (np. kradzieże baz danych w celu ich komercyjnej odsprzedaży). Inne wynikają z błędów pracowników, spowodowanych niewiedzą lub nieuwagą. Zarówno celowe działania pracownika, jak i te spowodowane jego lekkomyślnością lub niedbalstwem powinny być kwalifikowane jako incydenty z zakresu bezpieczeństwa danych. »
Zweryfikuj proces digitalizacji dokumentacji medycznej w Twoim gabinecie
Z analizy przepisów ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia wynika, iż ustawodawca pozostawił podmiotom leczniczym wybór, czy chcą skorzystać z możliwości digitalizacji dokumentacji medycznej, a jeżeli tak, to w jakim zakresie. Usługodawca może zdigitalizować całość uprawnionej dokumentacji medycznej lub jej część według własnych kryteriów. Podmiot leczniczy może również przeprowadzać digitalizację etapami, według ustalonego harmonogramu lub planu. »
Dane w aplikacjach klasy EDM – zadbaj o ich bezpieczeństwo
RODO pozostawia swobodę odnośnie do sposobów zabezpieczania danych osobowych, kładąc nacisk na efekty, a nie na procedury. W przypadku elektronicznej dokumentacji medycznej należy jednak uwzględniać regulacje szczególne. Jak dbać o bezpieczeństwo danych w EDM? »
Przygotuj odpowiednio dokumentację medyczną na kontrolę NFZ
W toku kontroli kontroler lub osoba wykonująca czynności kontrolne ma prawo badać i oceniać wszelkie informacje związane z zakresem kontroli, zawarte w dokumentach, w tym w dokumentacji medycznej. Oznacza to, że dokumentacja medyczna jest jednym z podstawowych – jeśli nie podstawowym – obiektów kontroli przeprowadzanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. »
W jaki sposób należy obliczać wynagrodzenie za nadgodziny
Wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy nadliczbowej ustala się na podstawie składników wynagrodzenia należnego pracownikowi w miesiącu, w którym dokonuje się wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny. Jak obliczyć wysokość dodatku z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej? »
W jaki sposób pomóc pacjentowi cierpiącemu na kserostomię
Choroby jamy ustnej są problemem całej populacji, a zmiany w obrębie tkanek twardych i miękkich powstające na skutek zaburzonego wydzielania śliny są spowodowane głównie występowaniem wielu chorób ogólnoustrojowych. Najczęściej tego rodzaju problemy dotyczą pacjentów powyżej 65. roku życia. Jednak zjawisko to jest coraz częściej obserwowane wśród młodych pacjentów. Przyczyną mogą być tu m.in. zażywane leki, depresje, stany lękowe. »
Zmiana form opodatkowania lekarzy od 2022 roku
Obecnie przychody branży medycznej mogą być opodatkowane według dwóch stawek ryczałtu, tj. 17%, jeżeli osiągane są w ramach wolnych zawodów, czyli osobiście, bez zatrudniania innych osób, oraz 15%, jeżeli nie są osiągane w ramach wolnych zawodów, czyli za pomocą osób zatrudnionych. Sprawdź, jak sytuacja się zmieni w przyszłym roku. Czy niska stawka ryczałtu zrekompensuje składkę zdrowotną i usunięcie karty podatkowej? »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
