Co stomatolog może w Internecie?
Wraz z założeniem strony internetowej gabinet powinien pojawić się w tzw. mapach Google. Idealnym i jednocześnie najprostszym pomysłem jest założenie konta na https://www.google.com/business/. Ważne, by te działania przeprowadzić z największą starannością, a więc precyzyjnie uzupełnić konieczne informacje, które wskazują i wyróżniają gabinet dentystyczny. Nie może w nich zabraknąć godzin otwarcia, adresu, maila, numerów telefonów, zdjęć czy wzmianki o miejscach parkingowych. W kolejnym kroku Google wysyła pocztówkę na wskazany adres – trwa to kilka tygodni. Jeśli weryfikacja przebiegnie bezbłędnie, miejsce zostanie umieszczone na mapach Google. »
Co zmienia dyrektywa OMNIBUS w zdrowiu
Ustawa wdrażająca dyrektywę OMNIBUS do prawa polskiego weszła w życie 1 stycznia 2023 r. Nowelizacja wprowadza między innymi istotne zmiany w sposobie prezentowania obniżek cen i w obowiązkach informacyjnych przedsiębiorców względem konsumentów. Jak dalece zmiany będą mieć wpływ na działalność placówek medycznych? »
Świadczenia telemedyczne a dyrektywa OMNIBUS – zestawienie obowiązków
Dyrektywa OMNIBUS i wprowadzone do polskiego porządku prawnego przepisy mają duży wpływ na świadczenie usług zdrowotnych zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, zwłaszcza telemedycynę. Wiąże się to z nowymi obowiązkami placówek medycznych. »
Aktualne wymogi związane z przekazywaniem informacji do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia
Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji podlegało już kilku zmianom w ciągu 2022 roku. Warto zatem wiedzieć, jak obecnie wyglądają zasady przekazywania informacji do tego systemu. »
Czy pacjent może przed wizytą wypełnić dokument elektroniczny
Czy jest możliwe, aby pacjent przed wizytą wypełnił kartę wywiadu medycznego, bez konieczności elektronicznego podpisywania jej swoim podpisem elektronicznym? Dokument byłby dokumentem zewnętrznym, a jego integralność i autentyczność danych byłyby potwierdzane podpisem podmiotu medycznego. »
Jaka jest rola lekarza dentysty w leczeniu zaburzeń snu
Obturacyjny bezdech senny występuje podczas snu u około 17–22%, natomiast bruksizm u około 8–31% populacji dorosłych pacjentów. Zatem rozpowszechnienie tych jednostek chorobowych jest znaczące i prawie każdy praktykujący dentysta ma na co dzień kontakt z pacjentami z powyższymi dolegliwościami. »
Jakie są podstawy prawne przetwarzania danych biometrycznych
Automatyczne rozpoznawanie twarzy, skanowanie odcisków palców – to jedne z usprawnień najczęściej stosowanych przez administratorów danych osobowych. Rozwiązania te stosuje się dla usprawnienia różnych sfer działalności organizacji. Wiążą się one z przetwarzaniem danych biometrycznych. Dane te mogą być przetwarzane jedynie w szczególnych przypadkach. Sprawdź jakich. »
Kamera monitoringu dźwięku nie nagra – poznaj stanowisko sądu
Z niedawnego wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego dowiemy się, że rejestracja dźwięku w systemach monitoringu wizyjnego musi mieć wyraźne podstawy prawne. Nie można sobie zadecydować zupełnie subiektywnie o tym, że nasza kamera będzie nagrywała ścieżkę audio. »
Nowe przepisy o stosowaniu promieniowania jonizującego w stomatologii
Dnia 14 lutego 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Znajdzie ono zastosowanie również do niektórych usług związanych ze stomatologią. »