Bezpieczeństwo cyfrowych danych medycznych – na co musisz uważać
Obowiązek przechowywania i zabezpieczania dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci elektronicznej jest bardzo ważny w dobie wszechobecnej cyfryzacji. Jakich wymagań dla systemów teleinformatycznych wykorzystywanych przy tworzeniu dokumentacji medycznej musisz bezwzględnie przestrzegać? »
Bezpieczne dane pacjenta w poczcie i smartfonie
Poczta elektroniczna i smartfony w dobie pandemii stały się codziennością w kontaktach z pacjentami. Wszystko wskazuje na to, że taka forma kontaktu pozostanie z nami na dłużej. Sprawdź, jak dbać o bezpieczeństwo danych pacjentów, które są przechowywane w e-mailach i telefonach komórkowych? »
Jak będzie działać repozytorium elektronicznej dokumentacji medycznej
Aby móc korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji, konieczne jest także zapewnienie narzędzi, które pozwolą na skuteczną i sprawną wymianę danych, informacji między podmiotami oraz osobami udzielającymi świadczeń. Sprawdź, jak ma działać repozytorium elektronicznej dokumentacji medycznej. »
Kiedy lekarz jest zwolniony z tworzenia PPK
Najmniejsze podmioty zatrudniające, będące mikroprzedsiębiorcami, mogą skorzystać z ustawowego zwolnienia z obowiązku stosowania przepisów ustawy o PPK. Jest to jedyna grupa pracodawców, która ma możliwość całkowitego „wyłączenia się” z procesu tworzenia PPK. Sprawdź, jakie musisz spełnić warunki, aby tak się stało. »
Papierowe skierowanie a dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej
Placówka medyczna wdrożyła system gabinetowy do prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej i zamierza całkowicie odejść od dokumentów papierowych. Nadal jednak otrzymuje od pacjentów papierowe skierowania z innych podmiotów. Jak powinna z nimi postępować? »
Sprawdź, co Ci grozi za utratę dokumentacji medycznej
Zgubienie, kradzież lub zniszczenie dokumentacji medycznej mogą nieść za sobą różne konsekwencje – od kar pieniężnych po utratę renomy. Warto zatem spojrzeć na najbardziej prawdopodobne sankcje i wdrożyć rozwiązania, które zmniejszą prawdopodobieństwo ich wystąpienia. »
Wirus SARS-CoV-2 a aktualizacja oceny ryzyka
Czy pracodawca musi ponownie aktualizować ocenę ryzyka zawodowego w zakresie dotyczącym wirusa SARS-CoV-2, jeśli już to zrobił przed wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 11 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki? »
COVID-19 wśród personelu – ważne wskazówki
Załóżmy, że pracownik źle się poczuł albo – choć sam się nie przyznaje – wyraźnie widać, że jest chory. Jak ma zareagować pracodawca? Czy może odsunąć pracownika od pracy? Czy może nakazać mu pójście do lekarza lub zmierzenie temperatury? Jak postąpić, gdy pracownik boi się ryzyka zakażenia się COVID-19? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. »