E-dokumentacja
Upoważnienie do zdalnego wglądu w dokumentację medyczną
W jaki sposób można upoważnić osobę bliską do zdalnego wglądu w dokumentację? W jaki sposób można zweryfikować zdalnie czy dana osoba faktycznie jest tą, którą pacjent upoważnił? W jaki sposób można bezpiecznie udostępnić dokumentację medyczną zdalnie osobie upoważnionej? »
Optymalizacja zarządzania danymi pacjentów: klucz do efektywnej opieki zdrowotnej
Nowoczesne technologie, takie jak elektroniczne systemy medyczne, chmury obliczeniowe, sztuczna inteligencja oraz zaawansowane narzędzia analizy danych otwierają przed sektorem zdrowia nowe perspektywy. Jednak pojawia się kluczowe pytanie: czy te innowacje mogą zapewnić pełne bezpieczeństwo pacjentom? »
Finanse, zarządzanie, marketing
Obowiązek składania rocznego sprawozdania finansowego
Proszę o informację, czy SP ZOZ składa sprawozdania finansowe, tj. bilans, rachunek zysków i strat oraz informację roczną do Krajowej Administracji Skarbowej, czy do KRS i w jakim terminie. Czy do 31 marca 2024 r., czy w terminie 10 dni od zatwierdzenia sprawozdania przez organ założycielski? »
Jak zmniejszyć obciążenie administracyjne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zmniejszyć obciążenie administracyjne personelu medycznego i zapobiec wypaleniu zawodowemu? Omawiamy efektywne strategie zarządzania dokumentacją, które nie tylko odciążą Twoich pracowników, ale także znacząco poprawią płynność pracy w placówkach medycznych. Odkryj innowacyjne metody, które rewolucjonizują codzienne obowiązki i pozwolą ci skupić się na tym, co najważniejsze – opiece nad pacjentem. »
W jaki sposób radzić sobie z nieodwołanymi wizytami w gabinecie stomatologicznym?
Nieodwołane wizyty, które są dość powszechnym zjawiskiem, w znacznym stopniu odbijają się nie tylko na samej logistyce w gabinecie weterynaryjnym. Za każdym razem jest to odczuwalna strata przychodów dla gabinetu weterynaryjnego. Jak radzić sobie z niefrasobliwymi klientami? Jakie działania wdrożyć, by ograniczyć negatywny wpływ tego zjawiska? »
Zmiany w prawie
Uwaga! Podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia i obawy zarządzających placówkami
Wzrost wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia budził duże oczekiwania wśród pracowników i obawy zarządzających placówkami. Wynagrodzenia finansuje NFZ, co sprawia, że kluczowa jest wycena świadczeń zdrowotnych. Jednak niepewność finansowa i różnice w wynagrodzeniach wywołują kontrowersje i niezadowolenie, co może wpływać na jakość opieki zdrowotnej. Dowiedz się więcej o nowych regulacjach! »
Procedury
Kto kieruje na badania pracownika tymczasowego
Jako zarządzający placówką medyczną na pewno zetknąłeś się z przypadkami, w których pracownicy tymczasowi wymagają badań. Czy wiesz, kto odpowiada za skierowanie ich na badania – agencja pracy czy pracodawca użytkownik? Znajomość tych przepisów okazuje się bardzo ważna, aby właściwie przeprowadzać badania i unikać problemów prawnych. »
Zabieg bez zgody pacjenta: jak uniknąć roszczeń
Zanim przystąpimy do zabiegu, kluczowe jest uzyskanie pisemnej zgody pacjenta. Co się stanie, jeśli lekarz lub placówka medyczna zignorują ten krok? Jakie ryzyko i konsekwencje wiążą się z brakiem formalnej zgody? Co zrobić, jeśli już doszło do tego niedopatrzenia, a chcemy uniknąć skomplikowanego procesu prawnego? Omawiamy te zagadnienia i proponujemy praktyczne rozwiązania. »
Leczenie
Jak stosować antybiotyki w leczeniu stomatologicznym?
Antybiotyki są częścią leczenia, terapii zakażeń bakteryjnych w stomatologii, jednak należą do grupy leków wywołujących niekorzystne działanie z niewielką częstością. Obecnie często są to jednak leki nadużywane w stomatologii. Zatem bardzo ważne jest by każdy lekarz dentysta rozważył bilans korzyści i zagrożeń wynikających z tej formy leczenia. »
Medyczne startupy – czy dobry pomysł wystarczy w branży med-tech?
Nowoczesne technologie w medycynie to branża wyjątkowa, ponieważ pozwala uratować miliony ludzi i każdego dnia poprawia jakość życia chorych na całym świecie. Przez około sześćdziesiąt lat rynek opieki zdrowotnej był zdominowany przez duże firmy technologiczne, a niewielkie startupy pozostawały na jej marginesie, niemal niezauważone. Pandemia stała się katalizatorem transformacji sektorowej. Od tego czasu med-techy biją rekordy popularności wśród inwestorów, a rynek cały czas rośnie, korzystając także z najnowszych zdobyczy przyspieszonego technologicznego postępu. »
Dentysta w sądzie
Czy można zaskarżyć stanowisko RPP do sądu
Do zakresu działania Rzecznika Praw Pacjenta należy prowadzenie postępowania w sprawach naruszania praw pacjenta zarówno w zakresie zindywidualizowanym, jak i stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Wiele placówek i lekarzy zastanawia się, czy w sprawach dotyczących indywidualnych sytuacji przysługuje im prawo do kontroli legalizmu wydanej decyzji na drodze sądowoadministracyjnej. »
Nowe zasady ustalania wysokości odszkodowań za błędy medyczne
Fundusz Kompensacyjny działający przy Rzeczniku Praw Pacjenta, który oferuje odszkodowania osobom poszkodowanym w wyniku błędów medycznych, uruchomiono w 2023 roku. Dzięki ustawie z 16 czerwca 2023 r. wprowadzono system, który ma na celu uproszczenie procesu ubiegania się o rekompensatę, eliminując potrzebę występowania do sądu. Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem ministra zdrowia, niezbędnym do rozpoczęcia procesu wypłacania odszkodowań. Oto szczegóły. »
Zdarzenia medyczne – obowiązki placówek
Nieukończone sprawy dotyczące błędów medycznych prowadzone przez wojewódzkie komisje ds. zdarzeń medycznych od 30 czerwca 2024 r. przejmie Rzecznik Praw Pacjenta. Sprawdź, jakie są konsekwencje braku przedstawienia wojewódzkiej komisji ds. zdarzeń medycznych stanowiska placówki medycznej. »