Sprawdź, kiedy skarga do SN nie jest zasadna
Jeżeli karny sąd odwoławczy, procedujący sprawę pomówienia dentysty przez pacjenta lub członka jego rodziny, uzna, że dowody przedłożone przed sądem I instancji wskazują na możliwość skazania i sprawa ma być ponownie rozpoznana, to Sąd Najwyższy nie ma podstaw do kwestionowania tego orzeczenia, a skargę na nie – oddala. Postanowienie Sądu Najwyższego z 20 lutego 2020 r. (sygn. akt III KS 33/19). »
Błędy na wstępie leczenia przedawniają się dopiero upływie okresu liczonego od zakończenia terapii
Jeżeli leczenie trwa długo, przedawnienie przewinienia zawodowego dentysty liczy się od jego zakończenia i dotyczy to wszystkich działań medycznych od początkowych badań i diagnostyki po samą terapię. Jeżeli do błędów doszło na etapie początkowym, przedawnienie i tak rozpocznie się po zakończeniu leczenia. Postanowienie Sądu Najwyższego z 19 maja 2021 r. (sygn. akt I KK 1/21). »
Lekarz dentysta może zostać ukarany za niesprawdzenie informacji na stronie internetowej przychodni
Lekarz dentysta otrzymał karę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych za opublikowanie na stronie lecznicy nieprawdziwych informacji o nim. Nie pomogły wyjaśnienia, zgodnie z którymi lekarz nie znał treści zamieszczonych informacji odnoszących się do jego specjalizacji. Sprawa otarła się o Sąd Najwyższy. Sprawdź dlaczego warto dochować należytej staranności, gdy informacje o Tobie zamieszcza inna osoba. »
Lekarz dentysta powinien leczyć zgodnie z kwalifikacjami
Dentysta nie może w sytuacji braku zagrożenia życia czy zdrowia pacjenta, podejmować działań medycznych przekraczających jego zakres kompetencji zawodowych, takich jak np. zabiegi powiększania piersi, czy inne tego typu zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Postanowienie Sądu Najwyższego z 26 maja 2021 r. (sygn. akt I KK 23/21). »
Indywidualne deklaracje personelu mogą być złożone później
Brak indywidualnych deklaracji pracy w chwili składania oferty do NFZ przez świadczeniodawcę nie może być podstawą odrzucenia oferty z powodu podania nieprawdziwych danych. Gotowość pracowników i ich zgoda na pracę w nowych miejscach musi być bowiem odebrana już w momencie sporządzania listy personelu, załączonej do oferty kierowanej do NFZ. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 lutego 2021 r. (sygn. akt II GSK 1515/19). »
Po 5-letnim przedawnieniu karalności nie można uniewinnić dentysty
Przedawnienie karalności po 5 latach o popełnienia przewinienia zawodowego uniemożliwia także uniewinnienie lekarza dentysty od zarzucanych mu czynów. Sąd lekarski ma wówczas jedynie umorzyć postępowanie – postanowienie Sądu Najwyższego z 2 marca 2021 r. (sygn. I KK 197/20). »
Czym grozi lekceważący stosunek do właściwego prowadzenia dokumentacji medycznej
Brak szczegółowego uzasadnienia prawnego nie jest dużym uchybieniem sądu lekarskiego. Zaś obrona obwinionego nie może przed SN kwestionować ustaleń dowodowych podjętych prawidłowo przez OSL czy NSL, gdyż może to doprowadzić do odrzucenia kasacji. Sprawdź, co oznacza dla lekarza dentysty postanowienie Sądu Najwyższego z 12 stycznia 2021 r. (sygn. akt I KK 153/20). »
Pandemia COVID-19 a skargi pacjentów do Rzecznika Praw Pacjenta
Okres pandemii to czas bardzo trudny dla stomatologów nie tylko z uwagi na ograniczenia w zakresie możliwości udzielania świadczeń medycznych, obostrzenia sanitarne, ale także z uwagi na fakt, że działalność stomatologów była przedmiotem wielu skarg do Rzecznika Praw Pacjenta. Sprawdź, co jest przedmiotem skarg. »
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »