Zawieszenie emerytury pozbawi dentystę inwalidę prawa do dodatku rentowego
Jeżeli lekarz dentysta, mając prawo do emerytury połączone z prawem do renty z tytułu choroby zawodowej, dające dodatkowe świadczenie w postaci zwiększenia wypłacanej emerytury o 1/2, podejmie pracę zarobkową i zawiesi emeryturę, utraci prawo do zwiększonej kwoty emerytalnej wynikające z prawa do renty. Potwierdza to wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z 2 sierpnia 2019 r. (sygn. akt VII U 379/19). »
Praca dentysty w wymuszonej pozycji powoduje chorobę zawodową
Wykonywanie przez zdecydowaną większość czasu pracy czynności zawodowych przez dentystę w pozycji wymuszonej, obciążającej organizm, wskazuje na możliwość wystąpienia choroby zawodowej. Bagatelizująca tę okoliczność decyzja organów sanitarnych odmawiająca uznania choroby zawodowej podlega uchyleniu. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 10 grudnia 2019 r. (sygn. akt II SA/Rz 1071/19). »
ZUS płaci się tylko od prywatnej praktyki stomatologicznej
Prywatna praktyka dentystyczna jest pierwszą podstawą do oskładkowania na rzecz ZUS. Dentysta prowadzący taką praktykę, jeżeli w jej ramach podpisuje umowę zlecenia na usługi dentystyczne dla innego podmiotu leczniczego np. przychodni czy szpitala, nie opłaca składek od tej umowy, a jedynie od swojej działalności zawodowej, leczniczej. Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 30 sierpnia 2019 r. (sygn. akt III AUa 419/19). »
Gdy zabieg wykonano poprawnie, dentysta nie będzie odpowiadał za komplikacje
Lekarz nie odpowiada za komplikacje występujące wiele miesięcy po zabiegu stomatologicznym, gdy pacjent został o nich rzetelnie poinformowany, dokumentacja medyczna była odpowiednio prowadzona, a sam zabieg wykonano zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej. Potwierdza to wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z 14 listopada 2019 r. (sygn. akt IX Ca 1229/18). »
Źle przeprowadzony zabieg skutkuje zwrotem kosztów dalszego leczenia
Wadliwy zabieg stomatologiczny, który spowodował utratę zdrowia, naraża lekarza lub podmiot leczniczy, w którym przeprowadzono nieudany zabieg, na odpowiedzialność. Obejmuje ona także zwrot kosztów późniejszego leczenia, w tym wydatki na leki, wizyty lekarskie oraz dojazdy do specjalistów. Wyrok Sądu Rejonowego w Ostrołęce z 10 listopada 2015 r. (sygn. akt I C 52/15). »
Lekarz nie może dyskredytować innego lekarza – ani osobiście, ani zawodowo
Jeżeli lekarz wystawi nierzetelną opinię o czynnościach innego lekarza, która go dyskredytuje osobiście i zawodowo, musi liczyć się z surową karą dyscyplinarną – postanowienie Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2020 r. (sygn. akt I KK 62/19). »
Lekarza trzeba wcześniej poinformować o powołaniu w jego sprawie komisji zdrowotnej
Niepoinformowanie lekarza na czas o wszczętym postępowaniu w sprawie powołania komisji lekarskiej do oceny stanu zdrowia tego lekarza stanowi uchybienie proceduralne. Uchwały rad lekarskich w sprawie skierowania lekarza do zbadania przez komisję są wadliwe i podlegają sądowemu uchyleniu – nawet jest podstawą takich wniosków jest karygodne zachowanie lekarza w stosunku do jego kolegów członków sądu lekarskiego czy innych organów lekarskich. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 maja 2019 r. (sygn. akt VII SA/Wa 2573/18). »
Nawet innemu lekarzowi nie wolno przekazywać dokumentacji medycznej bez zgody pracownika
Przekazywanie przez pracodawcę danych medycznych pracownika lekarzowi medycyny pracy lub innemu lekarzowi bez zgody tego pracownika jest naruszeniem jego dóbr osobistych. Jest to także złamanie przepisów o ochronie danych osobowych, skutkujące odpowiedzialnością odszkodowawczą. Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 20 marca 2019 r. (sygn. akt III APa 1/19). »
Czym mogą się skończyć dla Ciebie problemy w wykonywaniu pracy lekarskiej, notoryczne błędy czy ignorowanie opinii
Wystarczy informacja o podejrzeniu niedostatecznego przygotowania zawodowego, by okręgowa rada lekarska miała pełne prawo powoływać komisję ds. oceny przygotowania zawodowego lekarza dentysty. Rada nie musi uzyskiwać jego opinii ani informować go o tych planach, samo zaś powołanie komisji nie ogranicza jeszcze prawa do wykonywania zawodu danego lekarza. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 4 grudnia 2018 r. (sygn. akt VII SA/Wa 351/18). »
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »