Pacjent ma zapłacić całość wynagrodzenia ustalonego przez lekarza
Jeżeli lekarz dentysta przedstawi dokładną kalkulację wynagrodzenia według cennika za wykonane prawidłowo leczenie, pacjent musi zapłacić ustaloną kwotę. Odstąpienie od cennika jest możliwe za zgodą lekarza i pacjenta, ale nawet takie ustalenia nie zwalniają pacjenta z obowiązku zapłaty całej kwoty za leczenie, gdy pacjent nie jest w stanie przedstawić wiarygodnych dowodów, że zapłata powinna nastąpić w innej, niższej kwocie. Potwierdza to Sąd Rejonowy w Gdyni w wyroku z 12 czerwca 2019 r. (sygn. akt I 1 C 3536/18). »
Uświadomionemu pacjentowi nie dzieje się krzywda
Błąd medyczny powinien być ustalony na podstawie rzetelnych opinii lekarskich. Nie może on być ustalony na podstawie subiektywnych twierdzeń pacjenta, któremu przestało odpowiadać leczenie albo który uznał, że efekty są nie takie, jakich oczekiwał, mimo wcześniejszego rzetelnego przedstawienia metod i skutków terapii stomatologicznej przez lekarza – wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z siedzibą w Pile z 4 kwietnia 2019 r. (sygn. akt XIV C 265/17). »
Złe nawyki pacjenta nie niweczą odpowiedzialności za błędy lekarskie
Zgoda na zabieg stomatologiczny i leczenie jest w pełni świadoma wtedy, gdy pacjent otrzyma pełną informację o możliwych skutkach ubocznych, a sąd oceni, czy i w jakim zakresie pacjent przyczynił się do ich wystąpienia – co nie wyklucza odpowiedzialności lekarza za błędy w terapii. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku 2 lipca 2019 r. »
Zdaniem sądu stomatolog zawsze pracował w szczególnych warunkach
Praca dentystki na stażu po studiach w gabinecie lub jako szkolny stomatolog może być zaliczona do pracy w szczególnych warunkach, dającej prawo do rekompensaty z ustawy o emeryturach pomostowych, jeżeli będzie należycie udowodniona – ale niekoniecznie tylko świadectwem pracy. »
Dentysta – wspólnik osobowej spółki handlowej może być opodatkowany kartą podatkową
Uzyskanie przychodów z udziału w spółce osobowej prawa handlowego nie wyłącza możliwości opodatkowania kartą podatkową na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 kwietnia 2019 r. (sygn. II FSK 173/19). »
Liczba punktów a kwalifikacja na specjalizację
Bez zakwestionowania sposobu obliczania punktacji nie można skutecznie odwoływać się od decyzji odmawiającej przyjęcia na specjalizację, w sytuacji gdy skarżący lekarz uzyskał niższą liczbę punktów od każdego z zakwalifikowanych na specjalizację – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 2019 r. (sygn. akt II OSK 1013/17). »
Obrońca z urzędu nie dla lekarza, który sam może wynająć prawnika
Lekarz lub lekarz dentysta musi uzasadnić wniosek o przydzielenie mu obrońcy z urzędu w postępowaniu dyscyplinarnym, ale jeżeli korzysta z usług prawnika wybranego przez siebie, nie ma wówczas argumentów, które pozwoliłyby sądowi lekarskiemu przyznać mu takiego obrońcę – postanowienie Sądu Najwyższego z 7 marca 2018 r. (sygn. akt SDI 125/17) »
Gdy pacjent uzyska pełną i odpowiednio przekazaną informację o leczeniu, nie może żądać odszkodowania
Lekarz dentysta nie musi szczegółowo informować o terapii ortodontycznej. A w szczególnych przypadkach, takich jak przetrwały ząb mleczny, po dokonaniu zabiegu usuwającego chory lub patologiczny ząb nie jest konieczne ani skierowanie, ani dodatkowa zgoda pacjenta na piśmie, jeżeli pacjent otrzymał pełną i jasno sformułowaną informację o leczeniu – wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z 24 października 2016 r. (sygn. akt III Ca 838/16). »
Wykonanie nieodpowiedniej korony zębowej może być przestępstwem
Proces leczenia nie zawsze jest udany. Lekarze popełniają błędy, ale zawsze w każdej z takich sytuacji powinni zadbać o to, by pacjent był należycie potraktowany. Jeżeli leczenie będzie prowadzone nadal w taki sam sposób, mimo sygnalizowania przez pacjenta dolegliwości lub dyskomfortu, może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia – czyli sytuacji odwrotnej od celu leczenia. Lekarz nie powinien jednak wówczas „opuszczać” pacjenta, ale starać się poprawić negatywne efekty swoich działań. »
Dentysta może być protetykiem, jeśli ma takie umiejętności
Lekarz dentysta może podjąć np. czynności medyczne protetyka, gdyż ma do tego kwalifikacje formalne w postaci prawa wykonywania zawodu. Odpowiada jednak za błędy wynikające z braku umiejętności w zakresie protetyki. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 2018 r. (sygn. akt I KK 9/18). »
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »