Zapomniałeś odebrać zgodę na leczenie od pacjenta – co możesz zrobić po fakcie
Lekarz albo personel medyczny mogą zapomnieć odebrać oświadczenie zgody na zabieg od pacjenta na piśmie. Najczęściej to efekt pośpiechu lub niepewności, kto ma odebrać daną zgodę. Bez względu na to, jaka przyczyna stoi za brakiem tego dokumentu, może ona rodzić poważne konsekwencje, zwłaszcza gdy wynik operacji będzie niekorzystny. Co zrobić, jeśli już doszło do takiej sytuacji, a chcesz uniknąć problemów w sądzie? »
Za niewłaściwe leczenie pacjenta lekarz dentysta ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą
Rozstrój zdrowia, cierpienie i zwiększone koszty leczenia, które wynikają z niewłaściwego leczenia, powodują nałożenie na lekarza dentystę odpowiedzialności odszkodowawczej. Wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni - I Wydział Cywilny z 19 czerwca 2020 r. (sygn. akt I C 256/19). »
Renta przyznana kiedyś nie daje renty dziś
Czasowa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy przyznana kilkanaście lat temu nie oznacza, że w związku z tym samym zachorowaniem lekarz dentysta ponownie otrzyma taką samą rentę. Aktualnie wdrożone leczenie może spowodować brak przesłanek do uznania chorego lekarza za rencistę niezdolnego do pracy. Wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z 19 lutego 2019 r. (sygn. akt VII U 233/18). »
Przed SN nie można kwestionować ustaleń co do faktów – leczenia i błędów lekarskich
Przed Sądem Najwyższym w ramach kasacji nie można już kwestionować ustaleń faktycznych orzeczenia dyscyplinarnego takich jak błędy lekarskie czy kwestie medyczne, a zwłaszcza ustaleń wynikających z opinii biegłego sądowego, w tym samej opinii biegłego oraz jego kompetencji – jeżeli wcześniej, przed sądami lekarskimi, nie zgłaszano takich zastrzeżeń. Postanowienie Sądu Najwyższego z 2 września 2020 r. (sygn. akt I KK 94/19). »
Trzeba udowodnić złe wykonanie zabiegów dentystycznych
Lekarz dentysta może jednocześnie odpowiadać za nienależyte wykonanie usługi medycznej i za rozstrój zdrowia pacjenta, ale pacjent musi udowodnić, że usługa była źle wykonana, a pomiędzy rozstrojem zdrowia a źle wykonaną usługą istniał adekwatny związek przyczynowy. Niewykazanie błędów lekarskich czy nienależytego wykonania usługi uniemożliwia dochodzenie tak odszkodowania za niewykonaną usługę, jak i zadośćuczynienia za pogorszenie zdrowia. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 8 maja 2020 r. (sygn. akt I ACa 206/20). »
Niestaranne leczenie stanowi o winie dentysty za późniejsze dolegliwości pacjenta
Niestaranne leczenie czy niedokładna diagnostyka skutkuje odpowiedzialnością lekarza dentysty, za późniejsze dolegliwości zdrowotne pacjenta, gdyż takie działanie, niedochowujące standardów zawodowych jest traktowane jako zawinione – wyrok Sądu Rejonowego w Kaliszu z 10 stycznia 2020 r. (sygn. akt I C 1337/18). »
Pełna swoboda praktyki zawodowej czyni umowę o pracę dentysty nieważną
Brak podporządkowania pracodawcy, pełna swoboda w zakresie wykonywania zawodu lekarza dentysty – w tym brak ingerencji pracodawcy w godziny pracy i dyżurów, rodzaj czynności zawodowych itp. – powoduje, że zawarta na takich warunkach umowa o pracę może zostać uznana za pozorną i przez to nieważną – wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 19 marca 2020 r. (sygn. akt III AUa 580/19). »
Czy staż podyplomowy dentysta cudzoziemiec może odbywać bez wynagrodzenia
Na podstawie art. 15 ust. 3f ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty umowy cywilnoprawne o staż podyplomowy mogą mieć charakter umów nieodpłatnych. Potwierdza to wyrok Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia z 6 listopada 2019 r. (sygn. akt III C 1234/19). »
Kiedy i na jakich zasadach lekarz odpowiada przed izbą zawodową
Lekarz dentysta może podlegać odpowiedzialności zawodowej za swoje czyny. Co więcej, postępowanie przed organami odpowiedzialności zawodowej może się toczyć niezależnie od postępowań przed sądami cywilnymi lub karnymi. W jakich zatem sytuacjach lekarz będzie wezwany przed sąd lekarski? »
Czy lekarz dentysta powinien przyznać się do błędu
Nie popełnia błędu jedynie ten, kto nie praktykuje. W rzeczywistości pozycja lekarza w przypadku popełnienia błędu jest o wiele bardziej złożona. Dowiedz się, jak najlepiej postąpić, gdy popełniłeś błąd. Przyznanie się jest jedną z możliwych opcji. »
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »