Kara dla przychodni za prowadzenie badań klinicznych bez wiedzy pacjentów
Przychodnia, w której realizowano projekt badawczy oceniający tolerancję dwóch dawek szczepionki przeciwko grypie, podawała pacjentom dwa rodzaje preparatów – przeciwko sezonowemu wirusowi zwykłej grypy i przeciwko pandemicznemu wirusowi ptasiej grypy, nie informując ich o tym należycie. Sprawdź, na jakie naraziła się konsekwencje. »
Kamera monitoringu dźwięku nie nagra – poznaj stanowisko sądu
Z niedawnego wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego dowiemy się, że rejestracja dźwięku w systemach monitoringu wizyjnego musi mieć wyraźne podstawy prawne. Nie można sobie zadecydować zupełnie subiektywnie o tym, że nasza kamera będzie nagrywała ścieżkę audio. »
Wniosek o karę porządkową
W stosunku do pracowników placówek medycznych zatrudnionych na podstawie stosunku pracy prowadzący placówkę medyczną może stosować przepisy o pracowniczej odpowiedzialności porządkowej. Zanim procedura karania będzie wdrożona, prowadzący placówkę musi uzyskać terminową informację o przewinieniu porządkowym. Sprawdź, czy źródłem takiej informacji może być wniosek o zastosowanie kary. »
Dowiedz się, jakie kary są wpisywane do Rejestru Ukaranych Lekarzy
Karę zakazu pełnienia funkcji kierowniczych wraz z terminem ograniczenia wpisuje się do Rejestru Ukaranych Lekarzy po przedstawieniu prawa wykonywania zawodu. Ma to ogromne znaczenie dla zarządzających placówkami medycznymi. Sprawdź, jakie inne kary podlegają wpisowi do rejestru i jak się je wykonuje. »
Jak placówki stomatologiczne powinny się przygotować na przerwy w dostawie prądu?
Nowe przepisy dotyczące wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła umożliwiły ograniczenia w dostawie prądu. Czy ten problem dotyczy również placówek medycznych? »
Jaką odpowiedzialność za nienależyte wypełnienie dokumentacji medycznej ponosi lekarz
Okazuje się, że największym problemem dotyczącym dokumentacji medycznej jest jej niekompletność. Bardzo często brakuje np. notatki z wywiadu lub przeprowadzonego badania. Zapoznaj się z najważniejszymi wnioskami z wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 3 września 2014 r. (sygn. akt I ACa 285/14). »
Czy lekarz może się kontaktować z pacjentem z prywatnego numeru telefonu
Lekarz zatrudniony w szpitalu badał dokumentację medyczną pacjenta. Po wgłębieniu się w historię choroby postanowił dopytać pacjenta o kilka kwestii. W tym celu zadzwonił do niego z prywatnego telefonu. Czy taka praktyka jest dopuszczalna? Jeżeli tak, to jakie dodatkowe wymagania powinien spełnić lekarz? Czy powinien np. pozyskać dodatkową zgodę pacjenta na kontaktowanie się z nim ze swojego prywatnego telefonu? »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »