Techniki i materiały stosowane w ortodoncji – aparaty stałe, co stomatolog ogólny powinien wiedzieć
Celem każdego leczenia ortodontycznego jest poprawa estetyki, warunków zgryzowych oraz rysów twarzy pacjenta. We współczesnej ortodoncji jest wiele rodzajów aparatów: ruchome, nakładkowe alignery czy aparaty stałe, na których głównie będziemy się opierać w tym tekście, gdyż rosnąca popularność leczenia tymi aparatami u dzieci i dorosłych jest coraz większa. »
Fluor w stomatologii – prawda i mity
Warto, aby każdy stomatolog zapoznał się z tematyką fluoru i metodami profilaktyki, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wśród niektórych pacjentów szerzą się nieprawdziwe, negatywne informacje o jego szkodliwym wpływie na zdrowie człowieka. Aktualnie nie ma żadnych badań naukowych o niekorzystnym działaniu fluoru stosowanego w profilaktyce przeciwpróchnicowej. »
Co jest istotne w diagnostyce i dokumentacji ortodontycznej
Celem leczenia ortodontycznego jest poprawa wyglądu uzębienia oraz rysów twarzy, jeśli również są zniekształcone. Ważne jest, by leczenie ortodontyczne nie pogarszało wydolności czynnościowej pacjenta, a służyło poprawieniu funkcji. Szczególne znaczenie ma zatem podejście ukierunkowane na problem danego pacjenta oraz szeroką ocenę jego sytuacji. »
Postępowanie kliniczne podczas wyznaczania położenia żuchwy w stosunku do szczęki u pacjentów bezzębnych
Zawsze o leczeniu protetycznym i dobrych jego wynikach decyduje nie tylko zadowolenie pacjenta, ale odtworzenie czynności narządu żucia. Okluzja ma znaczenie szczególne w leczeniu bezzębia, gdyż przyczynia się zarówno do zachowania homeostazy w narządzie żucia, jaki utrzymania protezy na podłożu. »
Problemy dentystyczne sportowców
Częste i intensywne treningi oraz aktywny tryb życia, jaki prowadzą sportowcy, niosą za sobą problemy stomatologiczne. Narażeni są na nie szczególnie pacjenci uprawiający sport wyczynowo i trenujący dyscypliny wymagające dużego wysiłku. Przeciążenie organizmu i skłonność do urazów mogą wystąpić zwłaszcza u młodych osób. »
Pacjent z chorobami ogólnymi – na co musi uważać stomatolog
Każdy lekarz stomatolog przed rozpoczęciem leczenia pacjenta powinien zebrać dokładny wywiad chorobowy oraz przejrzeć ewentualną dokumentacje medyczną. Sam wywiad nie powinien tylko dotyczyć przebytych chorób, stosowanego leczenia, przebiegu wizyt upoprzedniego dentysty, ale również być doskonałą okazją do określenia oczekiwań pacjenta wobec lekarza czy samego gabinetu. »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
