Jak odbudować punkty styku po leczeniu zachowawczym lub protetycznym od strony zęba pacjenta
Jednym z najczęstszych powodów powrotu pacjentów do gabinetu po odbudowie zachowawczej zębów kl. II według Engla jest dyskomfort spowodowany zatrzymywaniem się pokarmów w przestrzeniach międzyzębowych. Prowadzi ono do stanów zapalnych brodawki dziąsłowej i miejscowego krwawienia. Sprawdź, jak odbudować punkt styczny i poprawić komfort pacjenta. »
Gdy pacjent boi się bólu i dotyku, stosuj abrazję powietrzną
Gdy masz pacjenta gotowego i w sedacji, możesz wykonać wiele procedur. Jeśli pacjentem jest dziecko w wieku 5–7 lat, to niemal na pewno z początkową, pierwotną, próchnicą w pierwszych zębach stałych. Doskonałym przykładem zabiegu zabezpieczającego będzie tzw. poszerzone lakowanie. Do oczyszczenia młodego zęba nie użyjesz jednak tradycyjnego wiertła, lecz ciśnieniowej piaskarki abrazyjnej. »
Jak bezpiecznie dla pacjenta stosować sedację wziewną
Dzisiejsza stomatologia nakierowana jest na poprawę komfortu pacjenta i ograniczenie jego doznań bólowych. Sedoanalgezja, czyli jednoczesne opanowanie lęku i bólu, doskonale wpisuje się w podstawowe założenie współczesnej współpracy lekarz – pacjent. Doskonałym narzędziem rozszerzającym strefę komfortu pracy z pacjentem jest sedacja wziewna lub, mówiąc potocznie, wykonywanie innych procedur w tzw. gazie rozweselającym. Sprawdź, jak bezpiecznie dla pacjenta przeprowadzić taki zabieg i dlaczego opłaca Ci się korzystać na co dzień z sedacji. »
Estetyczna rekonstrukcja uśmiechu - wyzwanie dla protetyka
Współczesna protetyka stawia przed lekarzami, technikami dentystycznymi i pacjentami nowe możliwości. Nie jest już akceptowalny przeciętny efekt pracy protetycznej. Rozwiązaniem, które niewątpliwie wychodzi naprzeciw rosnącym oczekiwaniom estetycznym, są korony i mosty na podbudowie z tlenku cyrkonu. Obecnie wytwarzanie uzupełnień protetycznych w technologii CAD/CAM jest najbardziej zaawansowanym procesem technologicznym stosowanym w stomatologii. Podbudowa ceramiczna z tlenku cyrkonu zapewnia najwyższą wytrzymałość mechaniczną spośród wszystkich ceramik dentystycznych i znajduje zastosowanie do rekonstrukcji pojedynczych braków zębowych, jak i w odcinkach bocznych łuku zębowego. Czym zatem jest wspomniany tlenek cyrkonu? »
Zastosowanie toksyny botulinowej w stomatologii
Powszechnie znany jad kiełbasiany, zwany też botulinotoksyną, botuliną, w skrócie BTX, to egzotoksyna najczęściej wytwarzana przez laseczki Clostridium botulinum; czasem także przez pokrewne szczepy bakterii rodzaju Clostridium. Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie po raz pierwszy opisano w 1822 roku, jednak prawdziwąpopularność botoks zdobył we wczesnych latach 70. XX wieku. Jego działanie wiąże się ze zmniejszeniem przewodnictwa nerwowego z komórek do włókien mięśniowych, dlatego stosuje się go przede wszystkim w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym, np. w połowiczym kurczu twarzy, zezie, schorzeniach związanych z tikami nerwowymi. Oprócz tego botulina znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej jako skuteczny środek przeciwzmarszczkowy oraz w stomatologii jako lek znoszący napięcie mięśni (żwacza) w przebiegu choroby zwanej bruksizmem. »
Jak przeprowadzić konsultację pod kątem leczenia estetycznego
Każdy pacjent jest oddzielnym przypadkiem ze swoją osobowością, przeszłością i przyszłością. Zadaniem lekarza dentysty jest – oprócz procesu leczenia – także zrozumienie potrzeb pacjenta. Jego zaufanie zdobędzie lekarz poświęcający odpowiednią ilość czasu pacjentowi, uważnie go słuchający i tłumaczący możliwości leczenia za pomocą zdjęć, modeli i rysunków. »
Jakie powikłania i następstwa mogą wynikać z leczenia ortodontycznego
Głównym celem leczenia ortodontycznego jest uzyskanie równowagi między estetyką twarzy, uzębienia a prawidłowym zgryzem. Uzyskanie właściwych relacji między podstawami kostnymi a tkankami miękkimi warunkuje stabilny wynik leczenia. Jak zapobiegać powikłaniom? »
Leczenie protetyczne w strefie estetycznej
Stomatologia estetyczna jest dziedziną bardzo złożoną i wymaga pod wieloma względami innych umiejętności niż te, które są potrzebne podczas leczenia klinicznych stanów chorobowych. Ostatnie dziesięciolecie przyniosło znaczny rozwój technologiczny i innowacje w zakresie stomatologii, które dały przedstawicielom zawodów stomatologicznych możliwość tworzenia prac estetycznych wiernie naśladujących naturę. Jednocześnie bardzo zwiększyły się oczekiwania i życzenia pacjentów, głównie pod wpływem mediów społecznościowych, które ułatwiają dostęp do informacji o nowych technologiach oraz możliwościach leczenia estetycznego[1]. »
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »