Tymczasowa odbudowa braku zębowego za pomocą mostu adhezyjnego typu Maryland z wykorzystaniem protokołu cyfrowego
Ekstrakcja zęba to dla pacjenta duży dyskomfort zarówno w związku ze stresem okołozabiegowym, ale również problemem estetycznym szczególnie w odcinku przednim. Nie zawsze możliwe jest natychmiastowe docelowe odtworzenie istniejącego braku. Dlatego lekarz dentysta musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić pacjentowi tymczasową estetyczną odbudowę zęba spełniającą funkcję podczas okresu gojenia się tkanek aż do wykonania ostatecznej pracy. Kluczowym elementem jest czas wykonania takiego uzupełnienia oraz atraumatyczność w odwzorowaniu pola protetycznego tuż po ekstrakcji zęba przyczynowego. »
Połączenie konometryczne w protetyce na implantach – realna alternatywa dla cementowania i przykręcania prac na implantach
Opis przypadku: Pacjentka, lat 68, zgłosiła się z prośbą o uzupełnienie bezzębia w żuchwie i szczęce za pomocą prac na implantach (fot. 1). Do chwili zgłoszenia użytkowała protezy całkowite osiadające, z których nie była zadowolona z następujących powodów: problem z akceptacją płyty podniebiennej protezy górnej, brak stabilizacji protezy dolnej. »
Stomatopatie protetyczne – jak im zapobiegać i w jaki sposób je leczyć
Przedłużające się życie ludzi i rozwój lecznictwa protetycznego spowodowały, że coraz więcej pacjentów i przez dłuższy czas korzysta z uzupełnień protetycznych. Stomatopatie protetyczne występują u ok. 40% polskiej populacji użytkującej protezy ruchome. Często zmiany te, występując na błonie śluzowej, związane są z nieprawidłowym wykonaniem lub użytkowaniem protez częściowych lub całkowitych. Jednak zdarza się, że pojawiają się u pacjentów, u których występują ubytki zębowe odbudowane materiałami odtwórczymi. »
Ważny etap końcowy leczenia ortodontycznego – czyli co lekarz dentysta powinien wiedzieć o retencji
Pacjent często jest przekonany, że po zdjęciu aparatu nie będzie już musiał użytkować żadnych elementów ortodontycznych w jamie ustnej. Jednak retencja jest ważnym etapem leczenia ortodontycznego. Ma ona utrwalić wyniki osiągnięte podczas aktywnego leczenia ortodontycznego. »
Szukając najlepszego rozwiązania – przykład wypracowania kompromisu w leczeniu protetycznym
Dentyści w swojej pracy nierzadko muszą wykazać się zdolnościami negocjacyjnymi, zwłaszcza kiedy pacjent nie zgadza się na przedstawiony mu plan leczenia lub w jego trakcie pragnie zmienić początkowo zaakceptowane cele. Poniższy przykład pokazuje trudny proces dochodzenia do kompromisu w skomplikowanym leczeniu protetycznym. Sprawdź, jak jak wymienić mosty porcelanowe oraz w jaki sposób znaleźć równowagę między koniecznym leczeniem a możliwościami finansowymi pacjent »
Jak przedstawić pacjentowi kompleksowy plan leczenia, aby pacjent go zrozumiał i czuł się bezpiecznie
Pytanie: Starsza pacjentka zwróciła mi uwagę, że nie rozumie języka fachowego, którym się posługuję. Kiedy to przeanalizowałem, doszedłem do wniosku, że nie potrafię przedstawić pacjentom planu leczenia. Jakich sformułowań używać w rozmowie z pacjentem? »
Leczenie zespołowe pacjenta z patologicznym starciem zębów
Powodem zgłoszenia się pacjenta do Apoloniamed było znaczne starcie zębów w odcinku przednim. Pacjent, oglądając swoje zdjęcia sprzed lat, zauważył, że są „znacznie krótsze i bardziej kwadratowe”, w pierwszej kolejności jego życzeniem było zatrzymać ten proces, a w dalszej poprawić dotychczasową estetykę. Z tego artykułu dowiesz się, jak postępować w wypadku starcia zębów w odcinku przednim oraz co może decydować o diagnozie o dysfunkcji okluzyjnej. »
Jak przygotować się do przyjmowania w gabinecie najmłodszych pacjentów
Lekarze dentyści chcący przyjmować dzieci powinni posiadać wiedzę nie tylko z zakresu pedodoncji, ale także pediatrii, psychologii oraz znajomości czynników socjalnych i kulturowych. Wpływają one bowiem na zdrowie i zachowanie młodych pacjentów. Nikt nie uczy studentów stomatologii, jak być dobrym psychologiem, nie podpowiada, jak radzić sobie ze strachem czy fobiami małego pacjenta. Pierwsze wizyty w gabinecie dentystycznym są dużym przeżyciem zarówno dla małych pacjentów, jak i ich rodziców. »
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
