Ważny etap końcowy leczenia ortodontycznego – czyli co lekarz dentysta powinien wiedzieć o retencji
Pacjent często jest przekonany, że po zdjęciu aparatu nie będzie już musiał użytkować żadnych elementów ortodontycznych w jamie ustnej. Jednak retencja jest ważnym etapem leczenia ortodontycznego. Ma ona utrwalić wyniki osiągnięte podczas aktywnego leczenia ortodontycznego. »
Szukając najlepszego rozwiązania – przykład wypracowania kompromisu w leczeniu protetycznym
Dentyści w swojej pracy nierzadko muszą wykazać się zdolnościami negocjacyjnymi, zwłaszcza kiedy pacjent nie zgadza się na przedstawiony mu plan leczenia lub w jego trakcie pragnie zmienić początkowo zaakceptowane cele. Poniższy przykład pokazuje trudny proces dochodzenia do kompromisu w skomplikowanym leczeniu protetycznym. Sprawdź, jak jak wymienić mosty porcelanowe oraz w jaki sposób znaleźć równowagę między koniecznym leczeniem a możliwościami finansowymi pacjent »
Jak przedstawić pacjentowi kompleksowy plan leczenia, aby pacjent go zrozumiał i czuł się bezpiecznie
Pytanie: Starsza pacjentka zwróciła mi uwagę, że nie rozumie języka fachowego, którym się posługuję. Kiedy to przeanalizowałem, doszedłem do wniosku, że nie potrafię przedstawić pacjentom planu leczenia. Jakich sformułowań używać w rozmowie z pacjentem? »
Leczenie zespołowe pacjenta z patologicznym starciem zębów
Powodem zgłoszenia się pacjenta do Apoloniamed było znaczne starcie zębów w odcinku przednim. Pacjent, oglądając swoje zdjęcia sprzed lat, zauważył, że są „znacznie krótsze i bardziej kwadratowe”, w pierwszej kolejności jego życzeniem było zatrzymać ten proces, a w dalszej poprawić dotychczasową estetykę. Z tego artykułu dowiesz się, jak postępować w wypadku starcia zębów w odcinku przednim oraz co może decydować o diagnozie o dysfunkcji okluzyjnej. »
Jak przygotować się do przyjmowania w gabinecie najmłodszych pacjentów
Lekarze dentyści chcący przyjmować dzieci powinni posiadać wiedzę nie tylko z zakresu pedodoncji, ale także pediatrii, psychologii oraz znajomości czynników socjalnych i kulturowych. Wpływają one bowiem na zdrowie i zachowanie młodych pacjentów. Nikt nie uczy studentów stomatologii, jak być dobrym psychologiem, nie podpowiada, jak radzić sobie ze strachem czy fobiami małego pacjenta. Pierwsze wizyty w gabinecie dentystycznym są dużym przeżyciem zarówno dla małych pacjentów, jak i ich rodziców. »
Czy lekarz stomatolog może wystawić skierowanie do poradni rehabilitacyjnej
Pytanie: Czy lekarz stomatolog bądź lekarz poradni chirurgii szczękowo-twarzowej może samodzielnie wystawić pacjentowi skierowanie na dalszą diagnostykę i leczenie w poradni neurologicznej, rehabilitacyjnej lub od razu na zabieg fizjoterapii? »
Jak diagnozować ortodontycznie pacjenta w gabinecie ogólnodentystycznym
Wady zgryzu są powszechnym schorzeniem społeczeństwa – wczesne rozpoznanie wyraźnych ograniczeń funkcji żucia lub gryzienia, jak też wyraźnych zniekształceń należy do obowiązków każdego stomatologa. Ważne jest opracowanie strategii postępowania, opartej na najlepszej wiedzy klinicysty oraz rozwadze, która pozwoli osiągnąć maksymalne korzyści przy minimalnym ryzyku i kosztach dla pacjenta.
Analogowa rekonstrukcja zgryzu. Opis leczenia
Z artykułu dowiesz się, jak przesunięcie linii pośrodkowej może pomóc w poprawie estetyki zgryzu, o czym świadczy odłamywanie się fragmentów mock-upu.
O czym musisz informować pacjenta
Udzielenie informacji o stanie zdrowia pacjenta jest jednym z ważniejszym obowiązków związanych z wykonywaniem zawodu lekarza. Informując pacjenta o stanie jego zdrowia, lekarz powinien udzielić mu wszechstronnej i pełniej informacji, niezbyt skomplikowanym językiem. Sprawdź, jak możesz to zrobić. »
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »