Jak przeprowadzić konsultację pod kątem leczenia estetycznego
Każdy pacjent jest oddzielnym przypadkiem ze swoją osobowością, przeszłością i przyszłością. Zadaniem lekarza dentysty jest – oprócz procesu leczenia – także zrozumienie potrzeb pacjenta. Jego zaufanie zdobędzie lekarz poświęcający odpowiednią ilość czasu pacjentowi, uważnie go słuchający i tłumaczący możliwości leczenia za pomocą zdjęć, modeli i rysunków. »
Jakie powikłania i następstwa mogą wynikać z leczenia ortodontycznego
Głównym celem leczenia ortodontycznego jest uzyskanie równowagi między estetyką twarzy, uzębienia a prawidłowym zgryzem. Uzyskanie właściwych relacji między podstawami kostnymi a tkankami miękkimi warunkuje stabilny wynik leczenia. Jak zapobiegać powikłaniom? »
Leczenie protetyczne w strefie estetycznej
Stomatologia estetyczna jest dziedziną bardzo złożoną i wymaga pod wieloma względami innych umiejętności niż te, które są potrzebne podczas leczenia klinicznych stanów chorobowych. Ostatnie dziesięciolecie przyniosło znaczny rozwój technologiczny i innowacje w zakresie stomatologii, które dały przedstawicielom zawodów stomatologicznych możliwość tworzenia prac estetycznych wiernie naśladujących naturę. Jednocześnie bardzo zwiększyły się oczekiwania i życzenia pacjentów, głównie pod wpływem mediów społecznościowych, które ułatwiają dostęp do informacji o nowych technologiach oraz możliwościach leczenia estetycznego[1]. »
Możliwości protetyki i implantologii wobec zmieniających się oczekiwań pacjenta. Ośmioletnia obserwacja przypadku
Stomatologia nie jest dziedziną zamkniętą. Z roku na rok dostajemy do dyspozycji nowe narzędzia, dzięki którym możemy przywracać pacjentom prawidłową funkcję i wygląd uzębienia. Choć nie ma spektakularnych odkryć, wybór odpowiedniej procedury jest zadaniem lekarza prowadzącego. Decyzja pozostaje zawsze po stronie pacjenta. Poniższy przypadek pokazuje, jak zmienne mogą być potrzeby pacjenta na przestrzeni czasu. »
Rekonstrukcja łuku zębowego za pomocą mostu z tlenku cyrkonu z wykorzystaniem protokołu cyfrowego
Odbudowa pełnych łuków zębowych to za każdym razem wyzwanie, które wiąże się ze ścisłą współpracą między lekarzem a technikiem dentystycznym. Jest to też duża odpowiedzialność za ostateczny efekt estetyczny. Niejednokrotnie konieczne jest wykonanie kilku wizyt pośrednich w celu uzyskania pożądanych rezultatów. Z chwilą upowszechnienia cyfryzacji w stomatologii dostępne narzędzia pozwalają nam znacznie uprościć i skrócić ten proces, uzyskując zadowalające efekty estetyczne i dokładną szczelność brzeżną pracy protetycznej na poziomie 5–15 mikronów. »
Rekonstrukcja pośrednia zęba po leczeniu kanałowym – nakład kompozytowy
W naszej praktyce zawodowej niejednokrotnie mamy do czynienia z rekonstrukcją zębów po leczeniu kanałowym. Stajemy przed dylematem wyboru odpowiedniej odbudowy. Często pozwalamy decydować pacjentowi. Zazwyczaj w standardzie wygląda to tak: odbudowa kompozytem, odbudowa na włóknie szklanym lub odbudowa wzmocniona włóknem szklanym, korona protetyczna. Najczęściej kończy się na plombie kompozytowej lub wzmocnionej włóknem szklanym. Przy odrobinie szczęścia taka odbudowa przetrwa w ustach kilka, kilkanaście lat, jeśli ząb odbudowany nie będzie miał zęba przeciwstawnego lub jeśli zostanie zachowane szkliwo w obrysie ubytku i jakimś cudem uda się uzyskać suchość pola zabiegowego. »
Leczenie zachowawcze zęba pod mikroskopem – nowy standard postępowania
Jeszcze nie tak dawno za najczęstsze zastosowanie mikroskopu w stomatologii można było uznać leczenie endodontyczne. W powiększeniu dokładne i precyzyjne opracowywanie kanałów zębowych nie powoduje większych problemów, co niejednokrotnie pozwala uniknąć niechcianej ekstrakcji zęba. Dlaczego więc nie poszerzyć zakresu stosowania mikroskopu o pozostałe dziedziny stomatologii? »
Wczesnymi objawami infekcji koronawirusem u dzieci są zmiany w jamie ustnej na błonie śluzowej
Liczne obserwacje i badania prowadzone we Włoszech, Chinach i Korei wskazują, że pierwszymi objawami infekcji COVID-19 oprócz niewydolności oddechowej są zmiany w jamie ustnej na błonie śluzowej – dużo częściej spotykane u dzieci, jak też choroby zapalne wieloukładowe. Warto zatem zapoznać się z krótkim przewodnikiem po stanach zapalnych jamy ustnej dzieci. »
Jak zapobiegać zakażeniom i jak bezpiecznie świadczyć usługi w gabinecie stomatologicznym w dobie pandemii
Gabinet stomatologiczny, ze względu na specyfikę wykonywanych w nim zabiegów oraz wyposażenie w skomplikowany technicznie sprzęt z dużą liczbą precyzyjnych narzędzi, stanowi źródło zakażeń wieloma drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jako lekarze dentyści jesteśmy grupą narażoną nie tylko na zakażenie. Pamiętajmy – stomatologia to dziedzina zabiegowa, zatem nawet mały gabinet dentystyczny można porównać do sali operacyjnej. Jednak lekarze oraz personel często zapominają, że każdy pacjent powinien być traktowany jako potencjalnie zakaźny. »
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
