Przegląd nowości dentystycznych w pigułce – czyli co się dzieje aktualnie w stomatologii
Nowe technologie podbijają również rynek stomatologii. Zabiegi mające na celu poprawę wyglądu są mniej inwazyjne oraz uciążliwe dla pacjenta. Nowości dotyczą także higieny jamy ustnej oraz znieczuleń. Do głosu dochodzą również wysokie oczekiwania pacjentów co do usług dentystycznych. Sprawdź, jak wygląda stomatologia przyszłości. »
Zdejmowane aparaty ortodontyczne w codziennej praktyce lekarza dentysty
Osiągnięcie prawidłowej okluzji jest możliwe, gdy zostanie rozpoznana i usunięta przyczyna zaburzeń. Modele gipsowe (modele konwencjonalne) oraz skany komputerowe – modele wirtualne przetworzone cyfrowo – stanowią obecnie podstawowe narzędzie diagnostyczne w ortodoncji, jak również służą do bezpośredniego wykonywania aparatów zdejmowanych. »
Asystent medyczny – jakie wymagania musi spełnić i jakie ma uprawnienia w placówce medycznej
Asystent medyczny pełni rolę osoby wspierającej „biały personel” w placówce medycznej. Choć od kilku lat obowiązują już regulacje dotyczące upoważnienia asystentów medycznych do wystawiania recept i skierowań w imieniu osoby udzielającej świadczeń medycznych, To wciąż funkcja, a nie zawód. Dowiedz się, jakie wymagania musi spełnić asystent medyczny i jakie ma uprawnienia w placówce medycznej. »
Endodoncja jest częścią stomatologii, w której leczenie bólu jest niezwykle istotne
Podczas przyjmowania pacjentów zawsze dokładne badanie i wywiad ogólny oraz miejscowy umożliwią prawidłowe rozpoznanie. Wybór właściwej metody postępowania uzależniony jest właśnie od prawidłowego rozpoznania. Po dokładnym zebraniu wywiadu ogólnomedycznego należy dopytać pacjenta o przyczynę zgłoszenia się do gabinetu. »
Co stomatolog ogólnie praktykujący powinien wiedzieć o rozszczepach
Rozszczepy wargi, wyrostka zębodołowego i podniebienia wynikają z przerwania ciągłości anatomicznej i zaburzeń rozwoju twarzy. Zaliczamy je do trwałych niedorozwojów kości szczękowych. Są to najczęściej występujące na świecie wady wrodzone, które wymagają skomplikowanego leczenia zespołowego i specjalistycznego. »
Leczenie ortodontyczne za pomocą szyn CAT, czyli clear aligner therapy
Zmiany społeczne doprowadziły do tego, że piękny uśmiech stał się elementem sukcesu. A wady zgryzu mogą prowadzić do problemów psychologicznych. Pacjenci odwiedzający gabinety dentystyczne zgłaszają się z wieloma problemami dotyczącymi jamy ustnej. Lekarz dentysta ogólnie praktykujący staje się pierwszym i najważniejszym, jeśli chodzi o zdiagnozowanie ortodontyczne. Rolą lekarza stomatologa jest również pełna ocena problemów i potrzeb leczniczych. »
Urazy zębów – co każdy stomatolog powinien wiedzieć
Obrażenia zębów i okolicy jamy ustnej stanowią poważny odsetek urazów ciała. Urazy zębów mają zarówno negatywny wpływ na nerwowo-naczyniowe zaopatrzenie miazgi danego zęba, jak i mogą wpływać na całe dalsze życie małego pacjenta, powodując niższe poczucie własnej wartości oraz nieprawidłowości estetyczne w rozwoju zębowym. Rodzaje możliwych powikłań i następstw urazowych uszkodzeń zębów zależą od wieku pacjenta (młodego pacjenta) i etapu rozwoju. Uszkodzenia urazowe zębów najczęściej spotykane są u dzieci i młodzieży. »
Farmakologia jako terapia w leczeniu stomatologicznym
Leczenie schorzeń w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki nie zawsze jest możliwe bez zastosowania różnych leczniczych preparatów czy leków. Ważnym elementem każdej wizyty pacjenta w gabinecie jest badanie obejmujące dokładnie zebrany wywiad ogólnolekarski. »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »