Co nowego w systemach monitoringu w placówkach medycznych
Od 6 września 2023 r. weszły w życie istotne zmiany w regulacjach odnoszących się do stosowania systemów monitoringu w placówkach medycznych. Nowe przepisy, będące efektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wpłynęły na art. 23a ustawy o działalności leczniczej. »
Co się zmieniło w rozporządzeniu w sprawie recept
Nowe przepisy od 1 listopada 2023 r. zakazują recept papierowych na leki z substancjami odurzającymi i psychotropowymi. Co więcej, unikatowe numery na receptach weterynaryjnych to krok w walce z fałszerstwami. Poznaj ważne zmiany dla placówek medycznych i sprawdź, jak dostosować się do przepisów. »
Stanowisko NRL w sprawie udziału lekarzy w reklamie
Problematyka reklamowania produktów leczniczych przez lekarzy od lat pozostaje kwestią kontrowersyjną i bywa przedmiotem licznych dyskusji, zwłaszcza w dobie powszechnego dostępu do mediów społecznościowych, w których z reklamą spotykamy się na każdym kroku. Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej opublikowała swoje stanowisko w tym zakresie. Dowiedz się, co z niego wynika. »
Wskazówki, jak rozwiązać umowę z NFZ
Umowa zawierana między NFZ a świadczeniodawcą nie jest umową równych podmiotów. NFZ ma w tym układzie wyraźną przewagę i możliwość narzucania swojej woli placówkom medycznym – chociażby przez zarządzenia prezesa NFZ określające sposób realizacji umowy czy możliwość potrącenia należności z tytułu kary umownej wraz z odsetkami ustawowymi z bieżących należności przysługujących świadczeniodawcy w związku z realizacją umowy zawartej z NFZ. Nie zmienia to jednak faktu, że świadczeniodawca nie musi przymusowo realizować kontraktu i może zakończyć taką umowę. »
Postępowanie kliniczne podczas wyznaczania położenia żuchwy w stosunku do szczęki u pacjentów bezzębnych
Zawsze o leczeniu protetycznym i dobrych jego wynikach decyduje nie tylko zadowolenie pacjenta, ale odtworzenie czynności narządu żucia. Okluzja ma znaczenie szczególne w leczeniu bezzębia, gdyż przyczynia się zarówno do zachowania homeostazy w narządzie żucia, jaki utrzymania protezy na podłożu. »