ZUS DRA co miesiąc – nowy obowiązek lekarzy
Przygotowanie deklaracji rozliczeniowej i przesyłanie jej do organów ZUS nie jest zupełnie nowym obowiązkiem, jednak od 2022 roku dotyczy wszystkich podatników. Powoduje to, że lekarz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą co miesiąc musi nie tylko przekazać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, lecz także przekazać ZUS DRA. Wyjaśniamy szczegóły. »
Podwyżki wynagrodzeń od lipca 2022 roku
Rozpoczęły się prace nad projektem ustawy gwarantującej podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Nowa lista płac ma obowiązywać od lipca 2022 roku. Dyrektorzy szpitali obawiają się jednak, że z kolejnym wzrostem wynagrodzeń w ochronie zdrowia mogą sobie nie poradzić. Oto szczegóły. »
Polski Ład w kontekście rozliczeń ‒ porównanie lat 2021 i 2022
Polski Ład to program reform, który wpłynie znacząco m.in. na sposób rozliczania przez pracodawców list płac zatrudnionych osób. Przewiduje on istotne zmiany w zakresie rozliczania składki zdrowotnej oraz kalkulowania podatku dochodowego od osób fizycznych. Aby dobrze się przygotować do stosowania w praktyce nowych przepisów, warto skorzystać z praktycznych zestawień tabelarycznych. »
Polski Ład: „pracownicze” zwolnienia i ulgi od 2022 roku
Ulga dla tzw. klasy średniej, zwolnienie z podatku dochodów rodzin wielodzietnych, a także pracujących emerytów to tylko niektóre nowe preferencje w podatku dochodowym od osób fizycznych, które przewiduje od nowego roku Polski Ład. Z większości ulg można będzie korzystać w trakcie roku, składając oświadczenie u płatnika. »
Zmiana form opodatkowania lekarzy od 2022 roku
Obecnie przychody branży medycznej mogą być opodatkowane według dwóch stawek ryczałtu, tj. 17%, jeżeli osiągane są w ramach wolnych zawodów, czyli osobiście, bez zatrudniania innych osób, oraz 15%, jeżeli nie są osiągane w ramach wolnych zawodów, czyli za pomocą osób zatrudnionych. Sprawdź, jak sytuacja się zmieni w przyszłym roku. Czy niska stawka ryczałtu zrekompensuje składkę zdrowotną i usunięcie karty podatkowej? »
Składka zdrowotna po zmianach na listach płac – sprawdź, co się zmieni w wynagrodzeniu netto
Polski Ład wprowadza zmiany dotyczące w naliczaniu wynagrodzeń oraz opłacania składki zdrowotnej. Kwota wolna od podatku będzie wynosiła 30.000 zł. Oznacza to, że osoba, która będzie w przyszłym roku otrzymywała wynagrodzenie na poziomie wynagrodzenia minimalnego, nie będzie płaciła podatku. Sprawdź, ile otrzyma na rękę. »
Asystent w prywatnym gabinecie a podwyżka minimalnej płacy od 1 lipca 2021 r.
Brak zawarcia przez podmiot leczniczy kontraktu z NFZ nie wyłącza tego podmiotu z obowiązku zastosowania, wobec zatrudnionych pracowników, unormowań ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, w szczególności dotyczących podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego do wysokości określonej w tej ustawie. »
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
Procedura kontroli procesu sterylizacji gabinetu stomatologicznego
Sterylizacja jest procesem, podczas którego zniszczeniu ulegają wszystkie biopatogeny, a także ich przetrwalniki przy użyciu czynników fizycznych lub chemicznych. Celem procedury jest właściwe dokumentowanie kontroli procesu sterylizacji. Osobą odpowiedzialną za jej stosowanie są pracownicy, zaś nadzorującą - kierownik placówki medycznej i/lub inna osoba przez niego upoważniona. Procedura zawiera załączniki: • Karta maszynowych procesów mycia i dezynfekcji narzędzi• Karta manualnych procesów mycia i dezynfekcji narzędzi • Karta zapisowa pracy sterylizatora
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
