Od 1 października 2022 r. obowiązują nowe obowiązki raportowania do SIM
Informacje o implantach, alergiach, wyniku grupy krwi pacjenta czy o ciąży od 1 października 2022 r. należy obowiązkowo raportować do Systemu Informacji Medycznej (SIM). Sprawdź, czy resort zdrowia przewiduje kary dla placówek, które nie zdążą dostosować systemów informatycznych do nowych przepisów. »
Krajowy Plan Odbudowy. Sprawdź, jakie fundusze na zdrowie
Ministerstwo Zdrowia i Agencja Badań Medycznych będą instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie i monitorowanie realizacji części grantowej Krajowego Planu Odbudowy. Na sfinansowanie reform i inwestycji w ochronie zdrowia przewidziano 4,262 mln euro, co stanowi około 18% całkowitego budżetu KPO. Sprawdź, na co można uzyskać dotacje. »
Jak rozliczać umowy zlecenia i umowy o dzieło po zmianach
Od 1 lipca 2022 r. najniższą stawką tabeli skali jest 12%, a nie 17%. Koszty uzyskania przychodów wynoszą 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. »
Obowiązek obniżania składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek – czy istnieje po 1 lipca 2022 r.
Pytanie: Proszę o pomoc w temacie pomniejszania składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek. Czy od 1 lipca 2022 r. wciąż istnieje obowiązek obniżania składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek wyliczonej na dzień 31 grudnia 2021 r. w sytuacji, gdy wynagrodzenie zasadnicze pracownika jest niewielkie np. 1.000 zł brutto? Czy przepisy Polskiego Ładu 2.0 mają tutaj jakiekolwiek przełożenie na składkę zdrowotną? Co z pracownikami z niskim wynagrodzeniem, którzy korzystają z ulg w podatkach? Na przykład osoba z wynagrodzeniem zasadniczym 1.000 zł, która jest pracownikiem do 26. roku życia? Dla takiego pracownika nie nalicza się podatku, ale art. 83 ust. 2a o świadczeniach opieki zdrowotnej mówi o jakimś przeliczaniu podatku, gdyby zwolnienia nie było, i przyrównywanie do tego hipotetycznego podatku składki zdrowotnej – o ile dobrze rozumiem ten przepis. Czy taki obowiązek jest nadal? »
Dodatek inflacyjny dla placówek medycznych
Od 1 kwietnia 2022 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie placówek medycznych, aby – jak twierdzi – osłabić skutki inflacji i zminimalizować efekt wyższych kosztów utrzymania podmiotów leczniczych, w tym rachunków za prąd i ogrzewanie. Czy placówki medyczne skorzystają na tej zmianie? »
ZUS DRA co miesiąc – nowy obowiązek lekarzy
Przygotowanie deklaracji rozliczeniowej i przesyłanie jej do organów ZUS nie jest zupełnie nowym obowiązkiem, jednak od 2022 roku dotyczy wszystkich podatników. Powoduje to, że lekarz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą co miesiąc musi nie tylko przekazać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, lecz także przekazać ZUS DRA. Wyjaśniamy szczegóły. »
Podwyżki wynagrodzeń od lipca 2022 roku
Rozpoczęły się prace nad projektem ustawy gwarantującej podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Nowa lista płac ma obowiązywać od lipca 2022 roku. Dyrektorzy szpitali obawiają się jednak, że z kolejnym wzrostem wynagrodzeń w ochronie zdrowia mogą sobie nie poradzić. Oto szczegóły. »
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
Praca zdalna w Kodeksie pracy – co planuje resort pracy [lista założeń]
Od ponad pół roku trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi pracy zdalnej. Resort pracy planuje uwzględnić możliwie jak najwięcej rozwiązań przyjętych w toku negocjacji przez pracodawców i związki zawodowe. Dowiedz się, jakie rozwiązania resort pracy planuje przyjąć w przygotowywanym projekcie. »
Czy pracodawca może pozyskiwać informacje o zakażeniach COVID-19 wśród personelu
Czy pracodawca może wejść w posiadanie informacji o zakażeniach wśród pracowników, a także osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne? Które przepisy prawa na to pozwalają? Sprawdź, pogodzić przepisy sanitarne, Kodeks pracy i RODO. »
Zasiłek chorobowy 100% dla pracowników podmiotów leczniczych – 11 sytuacji z życia
Osoba zatrudniona w podmiocie leczniczym, która odbywa kwarantannę, izolację lub izolację w warunkach domowych lub jest niezdolna do pracy z powodu COVID-19 ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Niezdolność do wykonywania pracy musi jednak powstać w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w tym podmiocie. Sprawdź, kiedy musisz wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100%. »