Identyfikacja pacjenta przed udzieleniem świadczenia zdrowotnego – najnowsze zmiany
Właściwa identyfikacja pacjenta ma znaczenie przed udzieleniem świadczenia zdrowotnego. Jest to ważne z tego względu, aby nie doszło do pomyłki w udzieleniu świadczenia niewłaściwej osobie. Zobacz, jak powinna wyglądać i kto powinien zapewnić identyfikację pacjenta przed udzieleniem świadczenia zdrowotnego? »
Weryfikacja niekaralności pracowników – nowe obowiązki pracodawców
Od 15 lutego 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Rozszerzają one obowiązki pracodawców prowadzących działalność związaną z opieką nad osobami małoletnimi, w zakresie weryfikacji niekaralności osób podejmujących pracę z dziećmi. »
Wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę
Do placówek medycznych jako pracodawców mają zastosowanie przepisy zmodyfikowanego Kodeksu pracy zawarte w ustawie z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Pojawiła się nowa regulacja – przywilej pracownika w zakresie możliwości wnioskowania do prowadzącego placówkę medyczną jako pracodawcy o zmianę wybranych warunków zatrudnienia. Współpraca między pracownikiem a pracodawcą w zakresie tych wniosków może być problematyczna, uwzględniając kształt nowej regulacji. »
Co się zmieniło w rozporządzeniu w sprawie recept
Nowe przepisy od 1 listopada 2023 r. zakazują recept papierowych na leki z substancjami odurzającymi i psychotropowymi. Co więcej, unikatowe numery na receptach weterynaryjnych to krok w walce z fałszerstwami. Poznaj ważne zmiany dla placówek medycznych i sprawdź, jak dostosować się do przepisów. »
Czy formuła Lekarskich Egzaminów Końcowych jest odpowiednia?
Naczelna Rada Lekarska krytykuje obecną formę Egzaminów Lekarskich Końcowych (LEK/LDEK) i podnosi, że obecny system egzaminacyjny nie pozwala na adekwatną ocenę przygotowania lekarzy i lekarzy dentystów do wykonywania zawodu oraz nie pozwala na właściwą weryfikację jakości kształcenia. Sprawdź, jakie zmiany w tym zakresie proponuje samorząd lekarski. »
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego: wracają lekarskie badania profilaktyczne
Od 1 lipca 2023 r. w Polsce zniesiono stan zagrożenia epidemicznego wprowadzonego po okresie epidemii. Ta data ma istotne znaczenie dla placówek medycznych mających status pracodawców. Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się bowiem z powrotem w pełnym zakresie obowiązków w ramach pracowniczych profilaktycznych badań lekarskich personelu. Oto szczegóły. »
Zmiany w umowach o pracę na okres próbny
Po ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzono wiele zmian dotyczących umowy opracę na okres próbny. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie większej ochrony dla pracowników. Duża część personelu zatrudnionego w placówkach medycznych funkcjonuje na podstawie tego rodzaju zatrudnienia, a zatem należy wskazać na istotne modyfikacje, by pracodawca nie naraził się na zarzut nierespektowania przepisów prawa pracy. »
Czy powstanie nowy Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych?
Analiza funkcjonowania wojewódzkich komisji wykazała nieefektywność obecnych rozwiązań. Dlatego w ramach nowelizacji ustawy z6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ma nastąpić wdrożenie nowego modelu pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych. »
Przetwarzanie danych w dokumentacji pracowniczej – nowe wymogi szkoleniowe
W związku z nowelizacją przepisów Kodeksu pracy zmianie uległy nie tylko regulacje dotyczące możliwości przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników, ale również wprowadzone zostały nowe wymogi dotyczące prowadzenia dokumentacji pracowniczej, a dokładnie przetwarzania danych w ramach tej dokumentacji. »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
Podatek dochodowy – czy koronawirus jako siła wyższa pozwala na zaprzestanie jego zapłaty
Koronawirus sparaliżował działanie nie tylko dużych podmiotów, lecz także małych gabinetów lekarskich. Panująca obecnie sytuacja stała się przyczyną kryzysu, którego nie można było przewidzieć. Czy w takiej sytuacji możliwe jest zaprzestanie zapłaty podatków ze względu na siłę wyższą, jaką niewątpliwie jest koronawirus? »
COVID-19 – czy można wymagać od personelu zaszczepienia się
W obecnym stanie prawnym nie ma przepisu uprawniającego pracodawcę, by wymagał od pracowników czy nawet kandydatów do pracy zaszczepienia się przeciw COVID-19, nawet jeśli pracodawcą jest podmiot leczniczy. Jak możesz zatem zachęcać pracownika do zaszczepienia się? »
Korekta zasiłku chorobowego, gdy kwarantanna i izolacja nachodzą na siebie
Pytanie: Pracownik od 7.12 do 16.12.2020 r. miał kwarantannę. Z dniem 9.12.2020 r. po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu sanepid zastąpił kwarantannę – izolacja domową wskazując okres jej trwania od 7.12. do 18.12.2020 r. W dniu 27.01.2021 r. otrzymałam informację na PUE, że zmieniono termin rozpoczęcia izolacji domowej – zastąpiono okresem od 9.12 do 18.12.2020. Tym samym skrócili pracownikowi okres izolacji o 2 dni (7–8.12). Sanepid nie widzi błędu, nie chce skorygować terminu kwarantanny na 7–08.12.2020. Sanepid uważa, że okres kwarantanny jest widoczny i nie ma znaczenia termin „zastąpiony”, a nie „obowiązujący”. Czy powinnam skorygować zasiłek chorobowy pracownikowi za grudzień? »