Naruszenie ochrony danych osobowych – kogo będziesz musiał zawiadomić od 25 maja 2018 r.
Koniecznie opracuj i wdróż procedury postępowania na wypadek wystąpienia incydentu bezpieczeństwa. W procedurze określ cel jej wdrożenia, zakres stosowania, opisz etapy zarządzania incydentem od jego wykrycia do zamknięcia oraz przypisz pracownikom odpowiedzialności i role związane z reagowaniem na incydenty. »
Jaką dokumentację będziesz stosować w wersji elektronicznej od 1 stycznia 2019 r.
Od 1 stycznia 2019 r. będziesz musiał stosować trzy wystandaryzowane dokumenty w formie elektronicznej. Sprawdź, jakie to dokumenty i co w Twojej pracy zmieniła nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. »
Błędy w przeprowadzonej kontroli nie uchronią dentysty przed procesem
Nawet jeśli podczas kontroli NFZ doszło do nieprawidłowości, zebrane dowody mogą być użyte przeciwko podmiotowi leczniczemu w procesie cywilnym o należności z tytułu kontraktu zawartego z funduszem – postanowienie Sądu Najwyższego z 10 marca 2017 r. (sygn. akt III CZP 116/16). »
Czy klinika może płacić gotówką za dostawę materiałów po zmianach w 2017 roku
Wiele klinik dentystycznych jest prowadzonych w formie spółek z o.o. i ma podpisane umowy ramowe na dostawy materiałów stomatologicznych. Sprawdź, czy w przypadku, gdy wartość dostawy danej partii materiałów nie przekracza 15.000 zł, można za ten zakup zapłacić gotówką i nie stracić prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów. »
Nawet nieprawidłowo przeprowadzona kontrola w gabinecie może oznaczać proces cywilny dla dentysty
Dowody zebrane przez NFZ w czasie kontroli, podczas której doszło do nieprawidłowości, mogą być użyte przeciwko podmiotowi leczniczemu w procesie cywilnym o należności z tytułu kontraktu zawartego z funduszem. Postanowienie Sądu Najwyższego z 10 marca 2017 r. (sygn. III CZP 116/16) »
Archiwalny Wskaźniki i stawki aktualne od 1 września 2020 r.
Od 1 września 2020 r. zmieniły się wskaźniki. Sprawdź aktualną wysokość wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych, kwoty ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego/świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia, przychodów dodatkowych, które wpływają na zmniejszenia emerytury lub renty. Miej pod ręką kilkadziesiąt innych wskaźników i stawek, bez których poprawnie nie obliczysz wynagrodzeń. »
Alert Koronawirus
Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze
Obsługa bonu turystycznego odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. „Bon to kolejny projekt, który udało nam się zrealizować w ciągu tych ostatnich trudnych miesięcy. Dokonaliśmy postępu technologicznego” – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w trakcie briefingu prasowego w czwartek (30 lipca) w Łazienkach Królewskich w Warszawie. »
Już od 1 sierpnia można płacić bonem turystycznym
Od 25 lipca ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił przedsiębiorcom turystycznym i organizacjom pożytku publicznego możliwość zgłoszenia udziału w programie Polski Bon Turystyczny. Już ponad 4,6 tys. podmiotów turystycznych złożyło przez PUE ZUS oświadczenia wymagane w celu wpisania ich na listę uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu. »
Nowy wniosek o świadczenie postojowe na PUE ZUS
Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku. Jest to wniosek o symbolu RSP-CZ i można go przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie. »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
