Wyłączenie lekarza z sądu dyscyplinarnego musi być uzasadnione
Lekarz zasiadający w sądzie lekarskim może być wyłączony z orzekania, tylko jeżeli obwiniony lub jego obrońca wykażą, że istnieją poważne wątpliwości, czy lekarz będzie bezstronny. Samo przejęcie pacjentów obwinionego przez lekarza wykonującego funkcje w postępowaniu dyscyplinarnym nie jest uchybieniem proceduralnym, skutkującym uchyleniem orzeczenia dyscyplinarnego – postanowienie Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2018 r. (sygn. akt SDI 99/17). »
Lekarz bez dyplomu dentysty nie może leczyć jako inny specjalista dentystyczny
Lekarz, który nie jest dentystą, nie może wykonywać czynności zawodowych właściwych dentystom, nawet jeżeli ma ważny dyplom specjalisty chirurga stomatologicznego. Jeżeli mimo braku wykształcenia lekarsko-dentystycznego podejmie wykonywanie zawodu w tej specjalizacji, naraża się na karę dyscyplinarną co najmniej zawieszenia prawa wykonywania zawodu – wyrok Sądu Najwyższego z 27 lutego 2017 r. (sygn. akt SDI 119/17) »
Od 2020 roku wszyscy lekarze będą obowiązkowo wystawiać e-recepty
Pacjenci nie zawsze będą musieli udać się po receptę do przychodni – lekarze będą mogli ją wystawić zdalnie – po konsultacji telemedycznej. Zmiany poprzedzi pilotaż w dwóch polskich miastach. Dowiedz się, jak informatyzacja tego procesu wpłynie na funkcjonowanie Twojego gabinetu. »
Jak przygotować się do wystawiania e-zwolnień lekarskich od 1 lipca 2018 r.
Od 1 lipca 2018 r. będziesz wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. W tym celu musisz założyć profil na PUE ZUS lub zainstalować aplikację gabinetową zintegrowaną z PUE. Oto praktyczna instrukcja, jak nie utracić prawa do wystawiania zwolnień lekarskich swoim pacjentom. »
Nawet osobie zaufanej nie wolno przekazywać danych o pacjentach
Ujawnianie komukolwiek danych pacjentów bez ich zgody lub bez formalnego zwolnienia z obowiązku dochowania tajemnicy lekarskiej stanowi zawsze wykroczenie dyscyplinarne. Jest tak także wtedy, gdy dane te trafiają do osoby zaufanej – adwokata, a później do sądu jako dowody w sprawie osobiście dotyczącej obwinionego lekarza. Postanowienie Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2018 r. (sygn. akt SDI 97/17). »
Administracja podatkowa może czasami korzystać z dokumentacji medycznej
Organy administracji podatkowej mogą w postępowaniu kontrolnym korzystać z danych pacjentów, pochodzących z dokumentacji medycznej. Prokuratura musi jednak zwolnić uprzednio lekarza lub lekarza dentystę z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 listopada 2017 r. (sygn. akt II FSK 306/16). »
Od 1 stycznia 2018 r. opłacasz składki ZUS tylko jednym przelewem
Obecnie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych opłacasz jednym przelewem. Nie podajesz już na nim danych, które do 31 grudnia 2017 r. decydowały o identyfikacji wpłaty (NIP, REGON, typ wpłaty, numer deklaracji, miesiąc i rok, za który są opłacane składki, oraz numer decyzji, umowy, tytułu wykonawczego). »
Jakie kary grożą lekarzowi dentyście, który nie będzie segregował odpadów zgodnie z nowymi przepisami
Lekarz powinien opracować szczegółową procedurę postępowania z odpadami medycznymi w zakresie selektywnego zbierania, transportu i wstępnego ich magazynowania. Powinien on również przygotować instrukcję selektywnego zbierania odpadów medycznych w miejscu ich powstawania. Sprawdź inne swoje obowiązki, aby uniknąć wysokich kar. »
Lekarz dentysta wyrzucony z zawodu nie znajdzie pracy w innym kraju
Zakaz wykonywania zawodu w Polsce może pozbawić lekarza prawa wykonywania zawodu praktycznie w całej Unii Europejskiej. Potwierdza to najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 2017 r. Sprawdź, z jakimi innymi konsekwencjami musi liczyć się lekarz dentysta, gdy niewłaściwie wykonuje usługi i jak nie znaleźć się w europejskim systemie IMI. »
Nowe obowiązki lekarzy dentystów przy przechowywaniu odpadów medycznych
Lekarze dentyści muszą przystosować swoje gabinety do nowych przepisów w zakresie przechowywania odpadów medycznych. Na dostosowanie się do nowych wymagań dotyczących wstępnego magazynowania odpadów oraz pomieszczeń i miejsc do dezynfekcji, mycia i przechowywania oraz transportu wewnętrznego odpadów medycznych masz co prawda czas do połowy 2019 roku. Jednak zawczasu warto zaplanować konieczne inwestycje. »
- « pierwsza
- «
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
ZUS i KAS rozpoczęły kontrole przedsiębiorców – zadbaj o dokumenty
ZUS we współpracy z Krajową Administracją Skarbową będzie kontrolował podatników, którzy skorzystali z tarczy antykryzysowych. Wynika to m.in. z faktu, że pomoc była udzielana na podstawie oświadczeń pracodawców. Sprawdź, jak możesz się zabezpieczyć przed koniecznością zwrócenia pomocy finansowej. »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
