ZUS zapowiada duże zmiany w zasiłkach
Strategia przyjęta przez ZUS na lata 2021–2025 zakłada nie tylko duże zmiany w opłacaniu składek, ale także nowe zasady ustalania prawa do zasiłków oraz ich obliczania. ZUS przejmie wypłatę wszystkich zasiłków z ubezpieczeń społecznych, także tych, które teraz wypłaca pracodawca. Aby otrzymać zasiłek, nie trzeba będzie składać wniosku do ZUS – zasiłki będą wypłacane na podstawie zwolnienia lekarskiego lub informacji o udzielonym urlopie macierzyńskim. Sprawdź szczegóły zmian, które zamierza wprowadzić ZUS. »
Formularz ZUS ZZA – instrukcja wypełniania druku po zmianach od 16 maja 2021 r.
Przedsiębiorca, który zatrudni nową osobę, musi zgłosić ją w ZUS do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, w terminie 7 dni od dnia powstawania obowiązku ubezpieczeń. Służy do tego formularz ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego) lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego). Sprawdź, jak krok po kroku wypełnić nową wersję formularza ZUS ZZA. »
Nowy formularz ZUS ZUA od 16 maja 2021 r. – instrukcja wypełniania
Od 16 maja 2021 r. zgłoszeń zatrudnionych osób należy dokonywać do ZUS na zmienionych formularzach. Poprzednie formularze ZUS ZUA oraz ZUS ZZA przestają obowiązywać. Sprawdź czego dotyczą zmiany. Skorzystaj z gotowej instrukcji wypełniania formularza ZUS ZUA. »
Czy musisz wymienić kasę rejestrującą na kasę rejestrującą online
Świadczenie usług w zakresie opieki medycznej przez lekarza lub lekarza dentystę na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych, w sytuacji gdy świadczenia te wykonywane są przez podatnika lub podmioty zatrudniające osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (lekarze), nie jest objęte obowiązkiem ewidencjonowania usług w ww. zakresie przy zastosowaniu kas rejestrujących online. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 kwietnia 2021 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.123.2021.1.KP). »
Komu i kiedy przysługują dodatki covidowe
W stanie epidemii pracownicy medyczni mogą uzyskać dodatkowe środki finansowe. Dotyczy to wynagrodzenia dla osób skierowanych do pracy przy zwalczaniu epidemii na podstawie decyzji wojewody lub ministra zdrowia i dodatkowych świadczeń dla osób wykonujących zawód medyczny w podmiotach realizujących świadczenia związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Poznaj kluczowe zasady w tym zakresie. »
Podwyżki wynagrodzeń w podmiotach leczniczych w 2021 r.
Na 1 lipca 2021 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, trzeba podnieść co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym tego pracownika. Sprawdź, co to oznacza w praktyce. »
Zaświadczenie o wykonaniu szczepienia – co w nim wpisać
Zaświadczenie o wykonaniu szczepienia wydane w postaci elektronicznej udostępnia się w Internetowym Koncie Pacjenta osoby poddanej szczepieniu, jednak na żądanie tej osoby zaświadczenie o wykonaniu szczepienia wydaje się także w postaci papierowej. Sprawdź, czego nie może w nim zabraknąć. »
Podwyżki wynagrodzeń w podmiotach leczniczych w 2021 r. – odpowiedzi na 3 pytania
Na 1 lipca 2021 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, trzeba podnieść co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym tego pracownika. Sprawdź, co to oznacza w praktyce. »
Jak unikać błędów przy udzielaniu świadczeń w formie teleporady
Pandemia przyczyniła się do gwałtownego i dość nieoczekiwanego spopularyzowania telemedycyny, praktykowanej głównie w formie teleporad, rzadziej wideoporad. Zdalna forma udzielania świadczeń stała się istotnym narzędziem opieki nad pacjentami w czasie pandemii SARS–CoV–2. Zarówno personel medyczny (teleporad udzielają nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki i położne środowiskowe), jak i pacjenci dostrzegają wiele zalet takiego kontaktu. Dlatego można się spodziewać, że ta forma opieki nad pacjentem pozostanie w podstawowej opiece zdrowotnej nawet po zakończeniu kryzysu związanego z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS–CoV–2. »
Leczenie stomatologiczne w szkołach – zmiany od 8 kwietnia 2021 r.
Rozporządzenie wymienia świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielane w gabinecie stomatologicznym zlokalizowanym w szkole oraz profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia udzielane w gabinecie stomatologicznym zlokalizowanym w szkole. Badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej powinny być udzielane raz w roku kalendarzowym, badanie lekarskie kontrolne – 3 razy w roku. W gabinecie szkolnym powinien być zatrudniony lekarz dentysta lub lekarz dentysta w trakcie specjalizacji w dziedzinie stomatologii dziecięcej lub lekarz dentysta w dziedzinie stomatologii dziecięcej – rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. z 2021 r. poz. 417). W załączniku znajdziesz treść rozporządzenia: Wykaz świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole Warunki realizacji świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole Wykaz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole Warunki realizacji profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole »
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »