Termin złożenia deklaracji DEK-R za 2020 rok
Do 20 stycznia br. powinni złożyć deklarację roczną wpłat na PFRON pracodawcy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu 2020 roku dokonali wpłaty na wspomniany fundusz. W tym celu powinni się posłużyć formularzem DEK-R. Powinność dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także składania z tego tytułu deklaracji miesięcznych oraz rocznych – spoczywa m.in. na pracodawcach zatrudniających co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, którzy nie osiągnęli w danym miesiącu określonego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W większości przypadków wskaźnik ten wynosi 6%. Takie podmioty, które przynajmniej w jednym miesiącu danego roku miały obowiązek dokonana wpłaty na PFRON – muszą złożyć deklarację DEK-R za ten rok. Powinny to zrobić w terminie do 20 stycznia roku następującego po roku, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat – art. 49 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.). »
Jak złożyć dokument RUD (zgłoszenie umowy o dzieło) przez PUE ZUS – instrukcja krok po kroku
Formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O zawarciu umowy o dzieło musi poinformować płatnik składek lub osoba fizyczna, który zleca wykonanie dzieła (zawiera z wykonawcą dzieła umowę o dzieło) od 1 stycznia 2021 r. Sprawdź, jak to zrobić i nie popełnić błędu. »
Jak stosować standard organizacyjny opieki nad pacjentem zakażonym wirusem SARS-CoV-2
Określono sposób postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pacjentem zakażonym wirusem SARS-CoV-2, a także zasady zlecania badań diagnostycznych w kierunku wirusa SARS-CoV-2, w tym testu molekularnego RT-PCR. Sprawdź, jakie masz obowiązki w związku z wejściem w życie nowych standardów organizacyjnych. »
Lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wystawią test na koronawirusa
Lekarze oraz felczerzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz udzielający świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, w przypadku gdy zgłosi się do nich pacjent podejrzany lub chory na COVID-19, będą mogli zlecić mu na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku koronawirusa. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego standardu opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. W wyniku ich wprowadzenia uprawnienia do skierowania pacjenta podejrzanego lub chorego na COVID-19 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa. Projekt zmian rozporządzenia trafił do konsultacji. »
Nagłe przypadki a wysokie prawdopodobieństwo zakażenia COVID-19
Zwiększone ryzyko zakażenia COVID-19 dotyczy zarówno pacjentów i personelu, jak i samych lekarzy. Szczególnie narażeni są lekarze dentyści podczas dokonywania zabiegów. Co więcej, czasem lekarz może stawać przed wyborem, czy pomóc w nagłym wypadku pacjentowi, u którego prawdopodobieństwo zarażenia jest szczególnie wysokie. Wątpliwości ograniczy odpowiedni regulamin oraz dokumenty. »
Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w formie elektronicznej składa się na wniosku ZAS-58 – praktyczna instrukcja dla ubezpieczonego
Jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność albo współpracujesz z osobą prowadzącą działalność i masz konto na PUE ZUS, to oświadczenie w celu uzyskania zasiłku opiekuńczego możesz wysłać do ZUS elektronicznie. Wykorzystujesz wtedy wniosek ZAS-58 Skarga/Wniosek świadczeniobiorcy/ płatnika składek w sprawie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego. Jeśli jesteś pracownikiem lub zleceniobiorcą, to oświadczenie składasz do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniodawcy). »
Dentyści nie będą już rozliczać ZUS
ZUS zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. ZUS weźmie na siebie odpowiedzialność za te rozliczenia. Ma to zapobiec błędom w ustalaniu podstawy wymiaru składek, a także pozwoli szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty. Taką informację możemy przeczytać na stronie www.zus.pl. »
Pracodawca nie będzie już rozliczał składek. Zrobi to za niego ZUS
ZUS zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. ZUS weźmie na siebie odpowiedzialność za te rozliczenia. Ma to zapobiec błędom w ustalaniu podstawy wymiaru składek a także pozwoli szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty. Taką informację możemy przeczytać na stronie www.zus.pl. »
Składki ZUS od wszystkich umów zlecenia – rok 2021 ma przynieść zmiany
Wiceminister pracy, Stanisław Szwed, zapowiada rozmowy z partnerami społecznymi na temat pełnego oskładkowania umów zlecenia. Na decyzji rządu ma zaważyć dialog ze związkami zawodowymi oraz organizacjami zrzeszającymi pracodawców. Ma to związek ze zmieniającą się strukturą demograficzną społeczeństwa, jego starzeniem się oraz potrzebą zapewnienia godnych emerytur. »
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
COVID-19 wśród pracowników – zalecenia Głównego Inspektoratu Pracy i Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Jak powinien zachować się pracodawca, którego pracownik zachorował na COVID-19? Czy może albo musi poinformować o tym resztę załogi czy jedynie sanepid? Czy na taką okoliczność powinien przygotować i wdrożyć specjalne procedury? Jak przepisy BHP mają się w takiej sytuacji do ochrony prywatności i danych osobowych zakażonego pracownika? Sprawdź obowiązki pracodawcy. »
Na wizytę w ZUS można umawiać się telefonicznie
Od 20 listopada 2020 r. klienci mogą telefonicznie umówić się na wizytę w placówce ZUS. Jak zapewnia ZUS, spotkanie z ekspertem ZUS można zarezerwować w dogodnym dla siebie terminie oraz o wybranej godzinie. Nowe rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo i komfort klientów w sytuacji epidemicznej. »