Obowiązują nowe wzory formularzy PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11, IFT-1/IFT-1R
Opublikowano zmienione wzory formularzy niezbędnych dla płatników. Zmiana dotyczy wprowadzonej w 2020 r. preferencji polegającej na przedłużeniu terminu przekazania zaliczek od wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców za miesiące październik – grudzień 2020 r. Sprawdź, od kiedy stosować nowe wzory formularzy. »
Pracownikowi przysługują 2 dni wolnego za oddanie osocza
Od 26 stycznia 2021 r. obowiązuje art. 3 ustawy z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 159). Przepis ten przewiduje, że oddający krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, może skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia od wykonywania obowiązków zawodowych nie tylko w dniu pobrania krwi, lecz również w następnym dniu. Te dwa dni wolne od pracy przysługują wyłącznie w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Krwiodawcy, którzy oddadzą krew już po tym, jak pandemia się skończy – i odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego, będą mogli skorzystać z jednego tylko dnia wolnego. »
Płatnicy składek ZUS otrzymają informację o stanie swoich rozliczeń za 2020 r. – sprawdź PUE ZUS
Od 7 stycznia 2021 r. ZUS rozpoczyna informowanie płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2020 rok. Płatnicy otrzymają informacje o saldzie ich kont oraz o rozliczeniu wpłat dokonanych w 2020 r. na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). »
Sprawdź, jakich umów o dzieło nie trzeba zgłaszać do ZUS na formularzu RUD od 1 stycznia 2021 r.
Obowiązku zgłaszania umów o dzieło nie mają od 1 stycznia 2021 r. tylko jednostki organizacyjne (np. stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego), gdy nie są płatnikiem składek. W sytuacji gdy dany podmiot zostanie zgłoszony do ZUS jako płatnik, gdyż zatrudni np. pracownika czy też zleceniobiorcę, podmiot ten będzie miał obowiązek przekazywania informacji o zawartych umowach o dzieło. Ten obowiązek będzie jednak dotyczył umów zawartych po dniu kiedy ten podmiot został zgłoszony do ZUS jako płatnik. Umów zawartych przed tą datą nie należy zgłaszać. »
Termin złożenia deklaracji DEK-R za 2020 rok
Do 20 stycznia br. powinni złożyć deklarację roczną wpłat na PFRON pracodawcy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu 2020 roku dokonali wpłaty na wspomniany fundusz. W tym celu powinni się posłużyć formularzem DEK-R. Powinność dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także składania z tego tytułu deklaracji miesięcznych oraz rocznych – spoczywa m.in. na pracodawcach zatrudniających co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, którzy nie osiągnęli w danym miesiącu określonego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W większości przypadków wskaźnik ten wynosi 6%. Takie podmioty, które przynajmniej w jednym miesiącu danego roku miały obowiązek dokonana wpłaty na PFRON – muszą złożyć deklarację DEK-R za ten rok. Powinny to zrobić w terminie do 20 stycznia roku następującego po roku, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat – art. 49 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.). »
Jak złożyć dokument RUD (zgłoszenie umowy o dzieło) przez PUE ZUS – instrukcja krok po kroku
Formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O zawarciu umowy o dzieło musi poinformować płatnik składek lub osoba fizyczna, który zleca wykonanie dzieła (zawiera z wykonawcą dzieła umowę o dzieło) od 1 stycznia 2021 r. Sprawdź, jak to zrobić i nie popełnić błędu. »
Jak stosować standard organizacyjny opieki nad pacjentem zakażonym wirusem SARS-CoV-2
Określono sposób postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pacjentem zakażonym wirusem SARS-CoV-2, a także zasady zlecania badań diagnostycznych w kierunku wirusa SARS-CoV-2, w tym testu molekularnego RT-PCR. Sprawdź, jakie masz obowiązki w związku z wejściem w życie nowych standardów organizacyjnych. »
Lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wystawią test na koronawirusa
Lekarze oraz felczerzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz udzielający świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, w przypadku gdy zgłosi się do nich pacjent podejrzany lub chory na COVID-19, będą mogli zlecić mu na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku koronawirusa. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego standardu opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. W wyniku ich wprowadzenia uprawnienia do skierowania pacjenta podejrzanego lub chorego na COVID-19 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa. Projekt zmian rozporządzenia trafił do konsultacji. »
Nagłe przypadki a wysokie prawdopodobieństwo zakażenia COVID-19
Zwiększone ryzyko zakażenia COVID-19 dotyczy zarówno pacjentów i personelu, jak i samych lekarzy. Szczególnie narażeni są lekarze dentyści podczas dokonywania zabiegów. Co więcej, czasem lekarz może stawać przed wyborem, czy pomóc w nagłym wypadku pacjentowi, u którego prawdopodobieństwo zarażenia jest szczególnie wysokie. Wątpliwości ograniczy odpowiedni regulamin oraz dokumenty. »
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
COVID-19 wśród pracowników – zalecenia Głównego Inspektoratu Pracy i Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Jak powinien zachować się pracodawca, którego pracownik zachorował na COVID-19? Czy może albo musi poinformować o tym resztę załogi czy jedynie sanepid? Czy na taką okoliczność powinien przygotować i wdrożyć specjalne procedury? Jak przepisy BHP mają się w takiej sytuacji do ochrony prywatności i danych osobowych zakażonego pracownika? Sprawdź obowiązki pracodawcy. »
Na wizytę w ZUS można umawiać się telefonicznie
Od 20 listopada 2020 r. klienci mogą telefonicznie umówić się na wizytę w placówce ZUS. Jak zapewnia ZUS, spotkanie z ekspertem ZUS można zarezerwować w dogodnym dla siebie terminie oraz o wybranej godzinie. Nowe rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo i komfort klientów w sytuacji epidemicznej. »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
