Jak bezpiecznie udzielać wizyt online
Prowadzenie praktyki medycznej online wywołuje wiele wątpliwości. Część podmiotów, zwłaszcza większe, które miały w swoim modelu biznesowym teleporady, jest oswojona z taką metodą współpracy z pacjentami od wielu lat, ale inne – nie. O czym warto pamiętać, udzielając teleporad? »
Ustandaryzowanie teleporad – nowe przepisy i nowe wytyczne
Od 29 sierpnia 2020 r. określono, jak ma wyglądać teleporada w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, które dotyczy m.in. lekarzy. Świadczeniodawcy POZ muszą dostosować swoją działalność do wymagań określonych w rozporządzeniu w terminie 60 dni od dnia jego wejścia w życie. »
Sprawdź, na jakie ułatwienia w działalności gabinetu możesz liczyć od 8 sierpnia 2020 r.
Lekarze dentyści mogą obecnie liczyć na większą dostępność wykwalifikowanych osób, które mogą docelowo podjąć współpracę z gabinetem. Dopuszczono także lekarza stażystę do wykonywania określonych czynności. Sprawdź, co zmieniło się w zasadach prowadzenia stażu podyplomowego i specjalizacji. »
Które zdarzenia medyczne trafią do rejestru
Podmioty medyczne mają obowiązek przekazywać do platformy P1 dane zdarzeń medycznych, które będą przetwarzane w Systemie Informacji Medycznej. Czy również prywatne poradnie i gabinety są zobligowane do przesyłania danych do rejestru zdarzeń medycznych w platformie P1? »
Tarcza antykryzysowa 3.0 zmieniła terminy sprawozdawczości dotyczącej odpadów
Od 16 maja 2020 r. obowiązuje nowa tarcza antykryzysowa 3.0. Wśród wielu różnych regulacji, które mają pomóc przedsiębiorcom w przezwyciężeniu problemów związanych z pandemią koronawirusa i złagodzeniu jej skutków ekonomicznych – znalazły się również te, które dotyczą gospodarowania odpadami. »
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 26 lipca 2020 r.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia oraz są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Od 13 lipca 2020 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które przedłuża okres uprawniający do pobierania zasiłku. »
Koronawirus: MRPiPS o obowiązku mierzenia temperatury pracownikom
Resort pracy nie podejmie prac nad wprowadzeniem obowiązku mierzenia temperatury ciała pracownikom jako sposobu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa – zapewniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). »
Wniosek o subwencję finansową z PFR – instrukcja, jak sprawdzić, jakie dane przekazał ZUS w celu weryfikacji wniosku
W przypadku złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o udzielenie subwencji finansowej w ramach projektu Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR), ZUS przekazuje do PFR dane dotyczące stanu zatrudnienia oraz salda na koncie płatnika. Jeżeli w odpowiedzi na swój wniosek przedsiębiorca otrzymał informację o negatywnym wyniku weryfikacji spełnienia warunków otrzymania subwencji i ma wątpliwości co do poprawności tej weryfikacji, może sprawdzić według jakich zasad ZUS przekazał dane do PFR. »
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 12 lipca 2020 r.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w art. 4 ust. 1-1d ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przysługuje w przypadkach, o których mowa w tych przepisach, jednak nie dłużej niż do 12 lipca 2020 r. »
Kolejna grupa pracodawców rozpoczyna wdrażanie PPK
Począwszy od 1 lipca 2020 roku, wszystkie podmioty zatrudniające, które na dzień 31 grudnia 2019 roku zatrudniały co najmniej 20 osób, będą miały obowiązek w najbliższych kilku miesiącach wdrożyć PPK. Jakie są terminy wdrożenia i obowiązki tej grupy pracodawców? »
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
Od 16 listopada 2020 r. ruszyła nowa usługa „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”
Podatnik może załatwić sprawę podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie skarbowym po jej wcześniejszym umówieniu. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo podatników i komfort przy załatwianiu spraw. Sprawdź, jak krok po kroku umówić wizytę w urzędzie skarbowym. »
Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia osób pracujących w czasie epidemii COVID-19
Dokument pt. „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia osób pracujących w czasie epidemii COVID-19 Ogólne wytyczne i lista kontrolna” uzgodniono z Głównym Inspektoratem Pracy, a zaopiniował go Główny Inspektorat Sanitarny. Dokument zawiera ogólne informacje o środkach profilaktycznych, które należy stosować podczas epidemii w każdym zakładzie pracy.
Kwarantanna i izolacja pracownika – 6 pytań i odpowiedzi
Jeszcze do niedawna sanepid przesyłał decyzję o kwarantannie na piśmie (niekiedy nawet z opóźnieniem kilku lub kilkunastu dni). Od 24 października 2020 r. decyzje te nie są już wydawane w takiej formie. Informacja o takiej decyzji jest umieszczana w systemie teleinformatycznym, a ZUS samodzielnie ją pobiera, udostępniając pracodawcy na portalu PUE ZUS. Sprawdź, jak usprawiedliwić taką nieobecność. Czy w czasie kwarantanny przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy? Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Sprawdź odpowiedzi na obecne pytania z praktyki. »