Tarcza 4.0: jak liczyć istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń
Od 24 czerwca 2020 r. pracodawca, u którego wystąpił spadek przychodów ze sprzedaży towarów lub usług w następstwie wystąpienia COVID-19 i w związku z tym doszło do istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń, może zredukować wymiar etatów lub wprowadzić przestój ekonomiczny. Sprawdź, czy w Twojej firmie można wprowadzić takie rozwiązanie. »
Tarcza antykryzysowa 4.0 – nowe rozwiązania wchodzą w życie
Od 24 czerwca br. obowiązuje kolejna odsłona tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. możliwość jednostronnego udzielenia pracownikowi, w wymiarze do 30 dni, zaległego urlopu wypoczynkowego w okresie epidemii, doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej, a także zmiany w zakresie realizacji obowiązków związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych. »
Jakie ułatwienia wprowadza nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej
Prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej pozwala usprawnić proces jej prowadzenia i wyeliminować niektóre błędy spowodowane czynnikiem ludzkim czy skrócić czas niezbędny do wytworzenia dokumentu. Sprawdź, co jeszcze zyskasz dzięki tej formie dokumentacji. »
Opieka stomatologiczna nad uczniami a dokumentacja
Podmioty medyczne mają obowiązek prowadzić dokumentację z zakresu stomatologicznej opieki zdrowotnej nad uczniami. Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej ogranicza dokumentację w tym zakresie ze względu na fakt, że zasady jej prowadzenia uregulowano w ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami. Sprawdź szczegóły. »
Sprawdź, co zmienia w Twojej pracy tarcza antykryzysowa 4.0
Sejm przyjął czwartą odsłonę tarczy antykryzysowej, która przewiduje m.in. zmiany w zakresie kierowania pracowników na urlopy zaległe, ułatwienia w ubieganiu się o środki FGŚP oraz wydłużenieokresu, za który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Poznaj 8 kluczowych zmian. »
Elektroniczna postać dokumentacji medycznej obowiązkowa od 2021 roku
Ustawodawca całkowicie odwraca dotychczasową praktykę w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej i wprowadza ważną zmianę, która rzutuje na całe jej postrzeganie. Za podstawową uznaje się teraz elektroniczną postać dokumentacji medycznej, a to w połączeniu z możliwościami systemów teleinformatycznych daje zupełnie nowe możliwości jej prowadzenia i przetwarzania. Co się zmienia? »
Jak rozróżniać dokumentację medyczną i jak ją łączyć z wersją papierową
W związku z wprowadzeniem elektronicznej postaci dokumentacji medycznej jako podstawowej pojawia się problem związany z tym, jak ją rozróżnić od elektronicznej dokumentacji medycznej, a także jak łączyć ze sobą dokumentację w formie papierowej i elektronicznej. Poznaj możliwe rozwiązania. »
Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji medycznej
Z dniem 15 kwietnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Nastąpiło to zaledwie dzień po publikacji i mimo obowiązującego w Polsce stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem COVID-19, który stanowi szczególny problem w funkcjonowaniu dla podmiotów leczniczych. Z tego też względu przepisy przejściowe pozwalają jeszcze do 31 grudnia 2020 r. stosować dotychczasowe rozporządzenie. Co to w praktyce oznacza? »
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
Praca zdalna – jak skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę w sposób zdalny
Pojęcie „pracy zdalnej” nadal nie jest ujęte w Kodeksie pracy. Ten sposób wykonywania obowiązków jak na razie jest uregulowany szczątkowo, a to wiąże się z licznymi wątpliwościami i problemami. Jednym z nich jest dopuszczalność zwolnienia pracownika zdalnego, również z zachowaniem środków komunikacji na odległość – np. poprzez e-mail lub listownie. Jest to legalne, jeśli pracodawca dopełni odpowiednich wymogów formalnych. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, zdalnie wypowiadając umowę o pracę pracownikowi, który pracuje zdalnie. »
Mierzenie temperatury, testowanie pracowników – odpowiedzi na 5 pytań Czytelników
Płatnicy składek i ubezpieczeni mają już dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na PUE ZUS. Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej są podstawą do wypłaty zasiłków chorobowych. Jednak zanim dojdzie do objęcia kwarantanną, pracodawca musi wiedzieć, jak może zareagować na stan pracownika wskazujący na objawy chorobowe. »