Jak uzyskać zwolnienie z opłacania składek na ZUS za okres marzec – maj 2020 r.
Płatnik składek, który na 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zostanie zwolniony z obowiązku uiszczenia nieopłaconych należności z tytułu składek należnych za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres. Warunkiem jest, aby był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r. I oczywiście musi złożyć stosowny wniosek. Sprawdź, jak skorzystać z tego zwolnienia. »
Od 1 stycznia 2021 r. wyłącznie elektroniczna dokumentacja medyczna
Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej dostosowuje ją do zwiększającej się roli postaci elektronicznej. Zaproponowane rozwiązania mają skrócić czas przeznaczony na sporządzanie dokumentacji medycznej, zarówno w zakresie jej rodzajów, jak i zawartości, a także inne czynności nie związane bezpośrednio z procesem leczenia. Oto szczegóły. »
Ile może otrzymać pracodawca na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców
W związku z panującą epidemią koronawirusa pracodawcy mogą otrzymać od państwa wsparcie w postaci m.in. dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób oraz środki na składki na ubezpieczenia społeczne. Przysługuje ono w ramach ustawy antykryzysowej. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić pracodawca. »
Zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w sytuacji ogłoszonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2
Zakres świadczeń stomatologicznych realizowanych w gabinecie w ramach ogólnej opieki podstawowej, chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej i stomatologii zachowawczej powinien być ograniczony do wykonywania procedur niezbędnych w przypadku wykonywania pilnej interwencji, tj. występowania bólu, procesów zapalnych i ropnych, urazów, torbieli oraz stanów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów.
Prawna sytuacja gabinetu w związku z epidemią koronawirusa
Gabinety stomatologiczne nie stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem. Niemniej jednak to, czy zostaną na Ciebie nałożone ewentualne dodatkowe obowiązki, zależy od skali rozprzestrzeniania się choroby, którą na dzień dzisiejszy trudno przewidzieć. »
Apel NRL o zorganizowanie stomatologicznej pomocy doraźnej dla osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 i poddanych nadzorowi epidemiologicznemu
Apel nr 1/2020 Prezydium Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej z 15 marca 2020 r. do władz publicznych o zorganizowanie stomatologicznej pomocy doraźnej dla osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 i poddanych nadzorowi epidemiologicznemu. »
Jakie zaświadczenie wystawić pracownikowi po szkoleniu na temat koronawirusa
Informacje przekazywane pracownikom w sprawie zagrożeń i sposobów postępowania w przypadku podejrzenia koronawirusa mogą stanowić część szkolenia bhp. W takim przypadku należy stosować standardowe wzory druków wynikające z rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp. Czy należy wydać pracownikowi odrębne zaświadczenie? »
Zawieszenie przyjęć w stomatologii – sprawdź rekomendacje KS NRL
Twój sposób postępowania zależy od tego, czy masz podpisany kontrakt z NFZ. Sprawdź, jaką procedurę wdrożyć w przypadku zawieszenia przyjęć oraz jakie dokumenty wypełniać. Pamiętaj także o tym, aby każdorazowo pacjent przed leczeniem wypełniał stosowne zaświadczenie. Znajdziesz je w tym tekście. »
Co powinna zawierać procedura chroniąca przed zakażeniami
Niewłaściwy stan sanitarny w placówce, niedostateczna sterylizacja sprzętu, brak nadzoru epidemiologicznego, naruszenie norm higieny przez personel to główne zaniedbania prowadzące do zakażeń. Skutecznym narzędziem ograniczającym takie przypadki jest dobrze działający system zwalczania i zapobiegania zakażeń. Sprawdź, jak opracować tę procedurę. »
- « pierwsza
- «
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
MRPiT: Decyzja o uznaniu samoizolacji należy do pracodawcy
Znaczna dzienna liczba zakażeń sprawia, że wiele osób, z obawy przed możliwością kontaktu z osobą zakażoną bądź podejrzewających u siebie niektóre z objawów koronawirusa, pozostaje w domu, aby poddać się samoizolacji. Od decyzji pracodawcy zależy, czy i na jakiej podstawie uzna nieobecność pracownika w takiej sytuacji za usprawiedliwioną i płatną – wyjaśnił resort pracy. »
Odpowiedzialność pracodawcy za zakażenia koronawirusem: kiedy może do niej dojść i jak jej przeciwdziałać
Epidemia koronawirusa stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań. Ci z nich, którzy są pracodawcami dodatkowo stają przed koniecznością zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w okolicznościach, z którymi w najnowszej historii w ogóle się nie mierzyliśmy. Nowe ryzyka i wyzwania związane z przeciwdziałaniem COVID-19 pozostają bez wpływu na zasady odpowiedzialności pracodawców z tego tytułu. Niezmienność zasad nie jest jednak przyzwoleniem na bezczynność. Od tego, jakie działania i starania podjął pracodawca, może zależeć bowiem zakres jego odpowiedzialności w przypadku zakażenia pracownika wirusem. »
Pracownik miał kontakt z COVID, a sanepid nie odezwał się albo tylko zadzwonił – co robić
W ciągu ostatnich kilku tygodni liczba zachorowań na COVID-19 stale wzrasta. Chorują wszyscy – pracodawcy, pracownicy, zleceniobiorcy, klienci, a nawet lekarze profilaktycy. Służby sanitarne nie nadążają z wydawaniem pisemnych decyzji o nakładanych kwarantannach i posiłkują się kontaktem telefonicznym dla usprawnienia obiegu informacji. Co jednak w sytuacji, gdy sanepid nie odzywa się w ogóle, a pracownik powinien przebywać na kwarantannie? Jak usprawiedliwić taką nieobecność, na jakiej podstawie wypłacać wynagrodzenie lub zasiłek? A może po prostu udzielić urlopu wypoczynkowego? »