Apel NRL o zorganizowanie stomatologicznej pomocy doraźnej dla osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 i poddanych nadzorowi epidemiologicznemu
Apel nr 1/2020 Prezydium Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej z 15 marca 2020 r. do władz publicznych o zorganizowanie stomatologicznej pomocy doraźnej dla osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 i poddanych nadzorowi epidemiologicznemu. »
Jakie zaświadczenie wystawić pracownikowi po szkoleniu na temat koronawirusa
Informacje przekazywane pracownikom w sprawie zagrożeń i sposobów postępowania w przypadku podejrzenia koronawirusa mogą stanowić część szkolenia bhp. W takim przypadku należy stosować standardowe wzory druków wynikające z rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp. Czy należy wydać pracownikowi odrębne zaświadczenie? »
Zawieszenie przyjęć w stomatologii – sprawdź rekomendacje KS NRL
Twój sposób postępowania zależy od tego, czy masz podpisany kontrakt z NFZ. Sprawdź, jaką procedurę wdrożyć w przypadku zawieszenia przyjęć oraz jakie dokumenty wypełniać. Pamiętaj także o tym, aby każdorazowo pacjent przed leczeniem wypełniał stosowne zaświadczenie. Znajdziesz je w tym tekście. »
Co powinna zawierać procedura chroniąca przed zakażeniami
Niewłaściwy stan sanitarny w placówce, niedostateczna sterylizacja sprzętu, brak nadzoru epidemiologicznego, naruszenie norm higieny przez personel to główne zaniedbania prowadzące do zakażeń. Skutecznym narzędziem ograniczającym takie przypadki jest dobrze działający system zwalczania i zapobiegania zakażeń. Sprawdź, jak opracować tę procedurę. »
Jak informować osoby trzecie o ryzyku zakażenia w podmiocie
Podmioty lecznicze powinny wdrożyć procedury informowania osób trzecich, np. przez ogłoszenia na korytarzach oddziałów o stwierdzonych przypadkach chorób, które mogą przenieść się na osoby trzecie w kontakcie z miejscem jej występowania lub z samym chorym. Poznaj swoje obowiązki w tym zakresie. »
Podejrzenie koronawirusa - jak zorganizować kwarantannę w szpitalu
W przypadku podejrzenia koronawirusa, zgodnie z procedurami, pacjent trafia do szpitala zakaźnego. Lekarze muszą powiadomić wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego i sanepid. Chory będzie poddany izolacji, a materiał pobrany od niego będzie przekazany do szczegółowych badań. Jakie jeszcze działania podjąć w przypadku podejrzenia lub rozpoznania choroby zakaźnej? »
Jak wypełnić elektroniczny formularz Karty przekazania odpadów
Dokumentację odpadową sporządzamy w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. I choć jeszcze przez parę miesięcy będziesz mógł prowadzić dokumentację papierową, już teraz warto zapoznać się z nowymi obowiązkami. »
Więcej czasu na wprowadzenie dokumentów ewidencyjnych i sprawozdawczych do BDO
Od 1 stycznia 2020 roku gabinety lekarskie muszą prowadzić ewidencję odpadów oraz sprawozdawczość obowiązkowo w systemie teleinformatycznym. Dokumentację odpadową sporządzamy w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Od 31 stycznia 2020 roku dopuszczono czasowe prowadzenie dokumentacji w formie papierowej. Jest to jednak przejściowe rozwiązanie, ponieważ docelowo i tak należy wprowadzić dane do systemu informatycznego. »
Szykują się kolejne zmiany w prowadzeniu dokumentacji medycznej
Nowe zasady prowadzenia dokumentacji medycznej mają promować spójne, całościowe rozwiązania informatyczne i wyeliminować nieefektywne praktyki tworzenia jednego dokumentu w wielu postaciach. Te rozwiązania mają skrócić czas przeznaczony na sporządzanie dokumentacji medycznej i inne czynności niezwiązane bezpośrednio z procesem leczenia. Poznaj szczegóły projektu zmian. »
Zapłacisz 1.000 zł kary, jeśli nie podłączysz się do systemu P1
Resort zdrowia od 1 lipca 2020 r. wprowadza kary za niepodłączenie się do systemu P1. Dla lekarza dentysty jest to 1.000 zł. Obowiązek podłączenia się do tego systemu wiąże się z koniecznością wystawiania recept i skierowań w postaci elektronicznej. »
- « pierwsza
- «
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
COVID-19 w zakładzie pracy – czy pracodawca może podać dane osobowe zakażonych pracowników
Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Ochrony Danych (EROD) pracodawcy powinni informować pracowników o przypadkach COVID-19 i podejmować środki ochronne, ale nie powinni przekazywać więcej informacji niż jest to konieczne. Sprawdź zatem, czy pracodawca, u którego pracownik zachorował na COVID-19, ma prawo ujawnić pozostałym pracownikom informacje z podaniem imienia i nazwiska pracownika, który był chory lub który może być nosicielem (niepotwierdzonym) koronawirusa. »
Podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia koronawirusem u pracownika - instrukcja dla pracodawcy
W związku z dużą ilością zakażeń i chaosem informacyjnym, pracodawcy często nie są pewni, jakie działania powinni podjąć w przypadku, gdy u jednego z pracowników pojawiły się objawy zarażenia koronawirusem lub jeśli zostanie potwierdzone, że pracownik został zarażony. Skorzystaj z instrukcji, aby wiedzieć, jak krok po kroku postępować w takiej sytuacji. »
Pomoc z tarczy antykryzysowej – ZUS i KAS zapowiadają drobiazgowe kontrole
Bardzo ważną częścią wsparcia określonego w tarczy antykryzysowej są różnego rodzaju ulgi, ułatwienia, zwolnienia dotyczące wsparcia na gruncie ubezpieczeń społecznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę ZUS i KAS, w trakcie których zostaną zweryfikowane składane przez przedsiębiorców wnioski i oświadczenia. Sprawdź, które dokumenty będą sprawdzane. Uchroń się przed koniecznością zwrotu świadczenia wraz z odsetkami, a także przed grzywną. »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
