Zaświadczenie o wykonaniu szczepienia – co w nim wpisać
Zaświadczenie o wykonaniu szczepienia wydane w postaci elektronicznej udostępnia się w Internetowym Koncie Pacjenta osoby poddanej szczepieniu, jednak na żądanie tej osoby zaświadczenie o wykonaniu szczepienia wydaje się także w postaci papierowej. Sprawdź, czego nie może w nim zabraknąć. »
Podwyżki wynagrodzeń w podmiotach leczniczych w 2021 r. – odpowiedzi na 3 pytania
Na 1 lipca 2021 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, trzeba podnieść co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym tego pracownika. Sprawdź, co to oznacza w praktyce. »
Jak unikać błędów przy udzielaniu świadczeń w formie teleporady
Pandemia przyczyniła się do gwałtownego i dość nieoczekiwanego spopularyzowania telemedycyny, praktykowanej głównie w formie teleporad, rzadziej wideoporad. Zdalna forma udzielania świadczeń stała się istotnym narzędziem opieki nad pacjentami w czasie pandemii SARS–CoV–2. Zarówno personel medyczny (teleporad udzielają nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki i położne środowiskowe), jak i pacjenci dostrzegają wiele zalet takiego kontaktu. Dlatego można się spodziewać, że ta forma opieki nad pacjentem pozostanie w podstawowej opiece zdrowotnej nawet po zakończeniu kryzysu związanego z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS–CoV–2. »
Leczenie stomatologiczne w szkołach – zmiany od 8 kwietnia 2021 r.
Rozporządzenie wymienia świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielane w gabinecie stomatologicznym zlokalizowanym w szkole oraz profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia udzielane w gabinecie stomatologicznym zlokalizowanym w szkole. Badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej powinny być udzielane raz w roku kalendarzowym, badanie lekarskie kontrolne – 3 razy w roku. W gabinecie szkolnym powinien być zatrudniony lekarz dentysta lub lekarz dentysta w trakcie specjalizacji w dziedzinie stomatologii dziecięcej lub lekarz dentysta w dziedzinie stomatologii dziecięcej – rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. z 2021 r. poz. 417). W załączniku znajdziesz treść rozporządzenia: Wykaz świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole Warunki realizacji świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole Wykaz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole Warunki realizacji profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole »
Lekarz dentysta w e-świecie – upoważnienia, zgody i digitalizacja
Każdy aspekt naszego życia coraz bardziej łączy się z elektronizacją. Pandemia oraz planowane od lat zinformatyzowanie dokumentacji elektronicznej zbliżyło lekarzy dentystów do tak naprawdę przymusowego wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych w swojej pracy. Jak obecnie stomatolodzy mogą prowadzić dokumentację medyczną? »
Zasiłek chorobowy 100% dla pracowników podmiotów leczniczych – 11 sytuacji z życia
Osoba zatrudniona w podmiocie leczniczym, która odbywa kwarantannę, izolację lub izolację w warunkach domowych lub jest niezdolna do pracy z powodu COVID-19 ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Niezdolność do wykonywania pracy musi jednak powstać w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w tym podmiocie. Sprawdź, kiedy musisz wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100%. »
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
Kwarantanna lub izolacja a zasiłki chorobowe w związku z COVID-19 – odpowiedzi na 15 pytań
Sprawdź, czy kwarantanna przerywa opiekę na dziecko z art. 188 kp albo świadczenie rehabilitacyjne. Przekonaj się, czy pracodawca będzie widział z platformy PUE ZUS, że dana osoba przebywa na zasiłku z tytułu kwarantanny bądź izolacji. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kwarantanny i izolacji pracowników i rozliczania zasiłków chorobowych i wynagrodzeń w tym czasie. »
Lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wystawią test na koronawirusa
Lekarze oraz felczerzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz udzielający świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, w przypadku gdy zgłosi się do nich pacjent podejrzany lub chory na COVID-19, będą mogli zlecić mu na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku koronawirusa. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego standardu opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. W wyniku ich wprowadzenia uprawnienia do skierowania pacjenta podejrzanego lub chorego na COVID-19 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa. Projekt zmian rozporządzenia trafił do konsultacji. »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
