Lekarz dentysta w e-świecie – upoważnienia, zgody i digitalizacja
Każdy aspekt naszego życia coraz bardziej łączy się z elektronizacją. Pandemia oraz planowane od lat zinformatyzowanie dokumentacji elektronicznej zbliżyło lekarzy dentystów do tak naprawdę przymusowego wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych w swojej pracy. Jak obecnie stomatolodzy mogą prowadzić dokumentację medyczną? »
Zasiłek chorobowy 100% dla pracowników podmiotów leczniczych – 11 sytuacji z życia
Osoba zatrudniona w podmiocie leczniczym, która odbywa kwarantannę, izolację lub izolację w warunkach domowych lub jest niezdolna do pracy z powodu COVID-19 ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Niezdolność do wykonywania pracy musi jednak powstać w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w tym podmiocie. Sprawdź, kiedy musisz wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100%. »
Obowiązują nowe wzory formularzy PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11, IFT-1/IFT-1R
Opublikowano zmienione wzory formularzy niezbędnych dla płatników. Zmiana dotyczy wprowadzonej w 2020 r. preferencji polegającej na przedłużeniu terminu przekazania zaliczek od wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców za miesiące październik – grudzień 2020 r. Sprawdź, od kiedy stosować nowe wzory formularzy. »
Płatnicy składek ZUS otrzymają informację o stanie swoich rozliczeń za 2020 r. – sprawdź PUE ZUS
Od 7 stycznia 2021 r. ZUS rozpoczyna informowanie płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2020 rok. Płatnicy otrzymają informacje o saldzie ich kont oraz o rozliczeniu wpłat dokonanych w 2020 r. na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). »
Pracownikowi przysługują 2 dni wolnego za oddanie osocza
Od 26 stycznia 2021 r. obowiązuje art. 3 ustawy z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 159). Przepis ten przewiduje, że oddający krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, może skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia od wykonywania obowiązków zawodowych nie tylko w dniu pobrania krwi, lecz również w następnym dniu. Te dwa dni wolne od pracy przysługują wyłącznie w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Krwiodawcy, którzy oddadzą krew już po tym, jak pandemia się skończy – i odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego, będą mogli skorzystać z jednego tylko dnia wolnego. »
Sprawdź, jakich umów o dzieło nie trzeba zgłaszać do ZUS na formularzu RUD od 1 stycznia 2021 r.
Obowiązku zgłaszania umów o dzieło nie mają od 1 stycznia 2021 r. tylko jednostki organizacyjne (np. stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego), gdy nie są płatnikiem składek. W sytuacji gdy dany podmiot zostanie zgłoszony do ZUS jako płatnik, gdyż zatrudni np. pracownika czy też zleceniobiorcę, podmiot ten będzie miał obowiązek przekazywania informacji o zawartych umowach o dzieło. Ten obowiązek będzie jednak dotyczył umów zawartych po dniu kiedy ten podmiot został zgłoszony do ZUS jako płatnik. Umów zawartych przed tą datą nie należy zgłaszać. »
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »
Alert Koronawirus
Kwarantanna lub izolacja a zasiłki chorobowe w związku z COVID-19 – odpowiedzi na 15 pytań
Sprawdź, czy kwarantanna przerywa opiekę na dziecko z art. 188 kp albo świadczenie rehabilitacyjne. Przekonaj się, czy pracodawca będzie widział z platformy PUE ZUS, że dana osoba przebywa na zasiłku z tytułu kwarantanny bądź izolacji. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kwarantanny i izolacji pracowników i rozliczania zasiłków chorobowych i wynagrodzeń w tym czasie. »
Lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wystawią test na koronawirusa
Lekarze oraz felczerzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz udzielający świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, w przypadku gdy zgłosi się do nich pacjent podejrzany lub chory na COVID-19, będą mogli zlecić mu na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku koronawirusa. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego standardu opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. W wyniku ich wprowadzenia uprawnienia do skierowania pacjenta podejrzanego lub chorego na COVID-19 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa. Projekt zmian rozporządzenia trafił do konsultacji. »