Jakie są kluczowe zasady kwarantanny personelu
Gdy kierownik placówki medycznej uzna, że możliwe jest zagrożenie życia lub zdrowia pracownika medycznego z powodu kontaktu z zakażonym wirusem SARS-CoV-2 pacjentem, powinien zgłosić taki przypadek do sanepidu. Po przeprowadzeniu postępowania epidemicznego inspektor zdecyduje o odbyciu, skróceniu bądź zwolnieniu pracownika z kwarantanny. Sprawdź, jak postępować w przypadku ujawnienia kontaktu pracownika medycznego z wirusem. »
Procedura dezynfekcji powietrza w przychodniach/gabinetach lekarskich w walce z SARS-CoV-2
Rozprzestrzenianie się koronawirusa w powietrzu odbywa się za pomocą cząsteczek aerozolu o średnicy poniżej 5 μm, np. podczas komunikacji werbalnej. Czas utrzymywania się tych cząsteczek w zamkniętych pomieszczeniach jest długi i średnio wynosi około 12 godzin. W związku z tym inne osoby przebywające w takim miejscu są narażone na różne infekcje, w tym SARS-CoV-2. Celem procedury jest opracowanie standardów dezynfekcji powietrza w przychodniach/gabinetach lekarskich w walce z SARS-CoV-2.
Kontakt z materiałem zakaźnym – jak reagować
Kierownicy placówek medycznych mają obowiązek wdrożenia i zapewnienia funkcjonowania całego systemu zapobiegania i zwalczania zakażeń. Jednym z zadań, które się z tym wiążą, jest opracowanie, wdrożenie i nadzór nad procedurami zapobiegającymi zakażeniom i chorobom zakaźnym związanym z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Sprawdź, co w nich zawrzeć. »
Karta ewidencji odpadów – kiedy jest konieczna
Wytwórca odpadów medycznych jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów niepodlegających obowiązkowi uzyskania pozwolenia na wytwarzanie albo pozwolenia zintegrowanego. Czy oprócz wystawienia kart przekazania odpadów ma obowiązek wypełniania kart ewidencji? »
Odpady w dobie pandemii – sprawdź aktualne terminy
Ustawy mające na celu ułatwienie działalności w okresie epidemii wirusa COVID-19 wprowadziły pewne zmiany dotyczące dokumentacji odpadowej. Dotyczą one zwłaszcza przejściowych terminów sporządzania dokumentów w wersji papierowej oraz składania sprawozdań. Bądź na bieżąco. »
Czy można nakazać personelowi szczepienie – poznaj wyrok sądu
Pracodawca – podmiot leczniczy – musi zapewnić zatrudnionym właściwą ochronę zdrowia, jeżeli pracują z pacjentami zarażonymi chorobą zakaźną. Jest także zobowiązany wdrożyć program profilaktycznych szczepień ochronnych personelu – jeżeli są one dostępne. Czy może zmuszać pracowników do poddania się szczepieniom? »
Jak opracować procedury zapobiegania zakażeniom
Osoby zarządzające podmiotami leczniczymi mają obowiązek opracowania, wdrożenia i nadzoru nad procedurami higienicznymi Nadrzędnym celem ich opracowania jest zapobieżenie szerzeniu się chorób zakaźnych i zakażeń, niezwykle istotne w dobie COVID-19. Poznaj wytyczne dotyczące skutecznego opracowania procedur. »
Jakie prawa ma pracownik w przypadku zakażenia
Pracownicy podmiotów leczniczych są stale narażeni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w miejscu pracy. W szpitalach i przychodniach wdrożono środki mające na celu ograniczenie ryzyka zakażenia. Co jednak, gdy do niego dojdzie? Jakie wtedy prawa przysługują pracownikowi? »
Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia, jak minimalizować ryzyko zranień i zakłuć
W Polsce liczba zakłuć i zranień wśród personelu medycznego wciąż jest bardzo duża. Dlaczego tak się dzieje? Co nas gubi – brak procedur, szkoleń, rutyna czy niedostatek nowych technologii? Rozmowa z dr hab. n. med. Jarosławem Pinkasem, Głównym Inspektorem Sanitarnym. »
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »