Karta ewidencji odpadów – kiedy jest konieczna
Wytwórca odpadów medycznych jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów niepodlegających obowiązkowi uzyskania pozwolenia na wytwarzanie albo pozwolenia zintegrowanego. Czy oprócz wystawienia kart przekazania odpadów ma obowiązek wypełniania kart ewidencji? »
Odpady w dobie pandemii – sprawdź aktualne terminy
Ustawy mające na celu ułatwienie działalności w okresie epidemii wirusa COVID-19 wprowadziły pewne zmiany dotyczące dokumentacji odpadowej. Dotyczą one zwłaszcza przejściowych terminów sporządzania dokumentów w wersji papierowej oraz składania sprawozdań. Bądź na bieżąco. »
Czy można nakazać personelowi szczepienie – poznaj wyrok sądu
Pracodawca – podmiot leczniczy – musi zapewnić zatrudnionym właściwą ochronę zdrowia, jeżeli pracują z pacjentami zarażonymi chorobą zakaźną. Jest także zobowiązany wdrożyć program profilaktycznych szczepień ochronnych personelu – jeżeli są one dostępne. Czy może zmuszać pracowników do poddania się szczepieniom? »
Jak opracować procedury zapobiegania zakażeniom
Osoby zarządzające podmiotami leczniczymi mają obowiązek opracowania, wdrożenia i nadzoru nad procedurami higienicznymi Nadrzędnym celem ich opracowania jest zapobieżenie szerzeniu się chorób zakaźnych i zakażeń, niezwykle istotne w dobie COVID-19. Poznaj wytyczne dotyczące skutecznego opracowania procedur. »
Jakie prawa ma pracownik w przypadku zakażenia
Pracownicy podmiotów leczniczych są stale narażeni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w miejscu pracy. W szpitalach i przychodniach wdrożono środki mające na celu ograniczenie ryzyka zakażenia. Co jednak, gdy do niego dojdzie? Jakie wtedy prawa przysługują pracownikowi? »
Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia, jak minimalizować ryzyko zranień i zakłuć
W Polsce liczba zakłuć i zranień wśród personelu medycznego wciąż jest bardzo duża. Dlaczego tak się dzieje? Co nas gubi – brak procedur, szkoleń, rutyna czy niedostatek nowych technologii? Rozmowa z dr hab. n. med. Jarosławem Pinkasem, Głównym Inspektorem Sanitarnym. »
Jak przyjmować pacjentów w okresie pandemii z uwzględnieniem reżimu sanitarnego
Przyjmując pacjenta w gabinecie lekarskim, pamiętaj, żeby uwzględnić wymogi prawne i sanitarne w zakresie bezpieczeństwa w okresie pandemii. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby odpowiednio zabezpieczyć przed zakażeniem zarówno pacjentów, jak i personelu. »
Jak minimalizować ryzyko pozwu za zakażenie
Do zakażenia koronawirusem najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z chorym. Z informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że zwiększone ryzyko takiego zdarzenia występuje na terenie placówek medycznych, co dotyczy zarówno pacjentów, jak i personelu. Dowiedz się, co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko odpowiedzialności cywilnoprawnej zarządzanego podmiotu. »
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
