Jak uznać, czy odpad medyczny jest zakaźny
W praktyce, podczas codziennego kontaktu z odpadami medycznymi, trudno jednoznacznie ocenić, czy każdy z nich jest odpadem niebezpiecznym, czy wymaga innego traktowania w kontekście odpowiedniej klasyfikacji i magazynowania. Jakie właściwości powodują, że dany odpad zaliczany jest do odpadu niebezpiecznego? »
Co powinna zawierać Książka kontroli sanitarnej
Wpisy w książce kontroli mają charakter informacyjny i mogą służyć celom dowodowym. Dokumentują stan faktyczny, lecz wpisy w książce w niej nie mają znaczenia przy ocenie legalności czynności kontrolnych. Czego nie może zatem zabraknąć w tym dokumencie? »
Od 1 stycznia 2020 r. nowe zasady prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości
Od 1 stycznia 2020 roku gabinety lekarskie będą musiały prowadzić ewidencję odpadów oraz sprawozdawczość obowiązkowo i wyłącznie w systemie teleinformatycznym. Powyższą dokumentację odpadową należy od tego czasu sporządzać za pośrednictwem indywidualnego konta w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. W związku z kolejną nowelizacją ustawy o odpadach, która nastąpiła w lipcu 2019 r., warto zweryfikować stan przygotowania do wejścia w życie nowych przepisów. »
Odpady zakaźne – mniej obowiązków po stronie gabinetu od 6 września 2019 r.
Dnia 6 września 2019 r. weszły w życie przepisy zmieniające m.in. ustawę o odpadach. Od tej pory gabinety lekarskie nie muszą już gromadzić ani monitorować posiadania dokumentów potwierdzających unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych. Sprawdź, jak nowe przepisy wpływają na prowadzoną w gabinecie dokumentację. »
Jak postąpić z odpadami opakowaniowymi
W gabinetach medycznych mamy do czynienia z opakowaniami wykonanymi z różnych materiałów, najczęściej z papieru i tektury, szkła, tworzyw sztucznych. Sprawdź, jak z nimi postępować. Za odpady opakowaniowe uważa się wyrób, w tym wyrób bezzwrotny, wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych. »
Sprawdź, przed czym zabezpieczy Cię opinia sanepidu
Kierując placówką medyczną, miej na uwadze przede wszystkim dobro pacjentów, bez względu na realne trudności związane ze spełnieniem obowiązujących norm. Sprawdź, czy zdobycie aktualnej opinii sanitarnej pomoże Ci w utrzymaniu działalności leczniczej na zadowalającym poziomie. »
W jaki sposób gromadzić odpady medyczne
Osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w miejscu wezwania powinny stosować, opracowaną przez siebie, szczegółową procedurę postępowania z odpadami medycznymi, która musi zawierać oznaczenie miejsca wstępnego magazynowania takich odpadów. To tylko jedna z wielu zasad. »
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »