Do kiedy musisz złożyć roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
Sprawozdanie za poprzedni rok kalendarzowy składasz do 15 marca 2018 r. marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów. Marszałek weryfikuje złożone sprawozdanie i może wezwać do dokonania jego korekty. Sprawdź, jak tego uniknąć. Zwróć także uwagę na zupełnie nowy obowiązek. »
Jak właściwie podpisać umowę na odbiór odpadów medycznych
Jesteś odpowiedzialny za wytwarzane przez siebie odpady medyczne. Odpowiadasz zarówno za ich gromadzenie, jak i unieszkodliwianie. Możesz jednak zlecić gospodarowanie odpadami podmiotowi zewnętrznemu. Jest to dla Ciebie korzystne, ponieważ z chwilą przekazania odpadów odpowiedzialność za ich przechowywanie, poza pewnymi wyjątkami, przechodzi właśnie na ten podmiot. Sprawdź, jaką umowę zawrzeć. »
Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze – jak zachować podstawowe procedury BHP w gabinecie
Prowadząc gabinet dentystyczny, musisz zwrócić szczególną uwagę na przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP). Za ich nieprzestrzeganie grożą bowiem dotkliwe konsekwencje – od grzywien po odpowiedzialność karną. Co więcej, stosowanie się do wymogów BHP to nie tylko formalności odciągające lekarza dentystę od bieżącej pracy. Mają one chronić pacjentów i samego lekarza. Wszelkie incydenty związane z naruszeniem tych przepisów mogą mieć wpływ na opinię o danym dentyście – zarówno jako o pracodawcy, jak i o lekarzu. Jak zatem zapewnić zgodność z przepisami BHP? »
Jak dokumentować procesy sterylizacji
Lekarze dentyści muszą dokumentować stosowanie w podmiocie leczniczym procesów sterylizacji. Te informacje powinny odzwierciedlać czynności podejmowane przez placówkę w tym zakresie oraz ujmować sposób prowadzenia nad nimi nadzoru. O czym nie możesz zapomnieć? »
Sprawdź, dlaczego warto wdrożyć system zarządzania ryzykiem
Prowadzenie gabinetu stomatologicznego związane jest z olbrzymią odpowiedzialnością i ryzykiem. Ciągła praca z pacjentem, narzędziami i sprzętem ingerującymi bezpośrednio w jamę ustną stwarza ryzyko przeniesienia infekcji z pacjenta na pacjenta czy z pacjenta na pracowników. Nie bez znaczenia są również warunki sanitarno-higieniczne panujące w gabinecie oraz pacjenci, którzy mogą być nosicielami poważnych chorób. Możesz się jednak przed tym uchronić. Sprawdź, w jaki sposób. »
Profilaktyka zranień – jaką dokumentację sporządzić
Ryzyko ewentualnego zranienia, czy zakłucia możesz zminimalizować za pomocą procedur, które sam opracujesz. Mimo że przepisy rozporządzenia nie obejmują lekarzy samodzielnie prowadzących indywidualne praktyki lub zatrudniających np. tylko rejestratorkę, warto się zabezpieczyć przed przypadkowym zranieniem. Pamiętaj, Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. »
Jak opracować skuteczne procedury higieniczne
Podczas przygotowywania procedur higienicznych, np. postępowania z narzędziami i sprzętem wielorazowego użycia, mycia, dezynfekcji, sterylizacji czy transportowania, uwzględnij chęć poprawy jakości usług medycznych oraz bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego. Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę? »