Dokumentacja związana z gospodarką odpadami w gabinecie dentystycznym
Posiadaczami odpadów są także lekarze dentyści, którzy w trakcie prowadzenia swojej działalności generują ich powstawanie. Posiadacz odpadów jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji, na podstawie której można wskazać, jakie odpady wytwarza oraz komu je przekazuje. Za niewypełnianie obowiązku ewidencyjnego grozi kara grzywny, dlatego też warto zapoznać się z dokumentacją, jaka towarzyszy gospodarce odpadami. »
Jak prowadzić ewidencję odpadów
Każdy z etapów postępowania z odpadami medycznymi, czyli zbieranie, oznakowanie, segregacja, transport wewnątrz placówki, magazynowanie czasowe, transport do miejsc utylizacji i unieszkodliwianie, wymaga zachowania maksymalnych zasad bezpieczeństwa. Sprawdź, co wziąć pod uwagę, aby odpowiednio zarządzać gospodarką odpadami w placówce medycznej. »
Jak zminimalizować ryzyko zranienia w placówkach
Realizacja świadczeń zdrowotnych wiąże się z ryzykiem zranienia. Dlatego musisz zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa i przestrzegać zasad wynikających z przepisów bhp przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami. Sprawdź, co jest najważniejsze. »
Co Ci grozi za niewłaściwe gospodarowanie odpadami
Administracyjna kara pieniężna za naruszenia może wynieść od 1.000 do nawet 1.000.000 zł. Zostaniesz ukarany, jeżeli dokonałeś klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne, prowadzisz działalność bez wymaganego wpisu do rejestru, zbierasz i przetwarzasz odpady bez wymaganego zezwolenia czy zbierasz zakaźne odpady medyczne poza miejsce wytwarzania itp. »
Czy asystentka oraz higienistka stomatologiczna mogą wykonywać zabieg scalingu
W polskim ustawodawstwie nie ma bezpośrednich uregulowań prawnych, które określałyby uprawnienia zawodowe asystentki stomatologicznej i higienistki stomatologicznej w kwestii wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych. Zakres ich kompetencji został pośrednio określony w podstawie programowej kształcenia we wskazanych zawodach. Sprawdź, co to oznacza dla Twojego gabinetu. »
Do kiedy musisz złożyć roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
Sprawozdanie za poprzedni rok kalendarzowy składasz do 15 marca 2018 r. marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów. Marszałek weryfikuje złożone sprawozdanie i może wezwać do dokonania jego korekty. Sprawdź, jak tego uniknąć. Zwróć także uwagę na zupełnie nowy obowiązek. »
Jak właściwie podpisać umowę na odbiór odpadów medycznych
Jesteś odpowiedzialny za wytwarzane przez siebie odpady medyczne. Odpowiadasz zarówno za ich gromadzenie, jak i unieszkodliwianie. Możesz jednak zlecić gospodarowanie odpadami podmiotowi zewnętrznemu. Jest to dla Ciebie korzystne, ponieważ z chwilą przekazania odpadów odpowiedzialność za ich przechowywanie, poza pewnymi wyjątkami, przechodzi właśnie na ten podmiot. Sprawdź, jaką umowę zawrzeć. »
Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze – jak zachować podstawowe procedury BHP w gabinecie
Prowadząc gabinet dentystyczny, musisz zwrócić szczególną uwagę na przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP). Za ich nieprzestrzeganie grożą bowiem dotkliwe konsekwencje – od grzywien po odpowiedzialność karną. Co więcej, stosowanie się do wymogów BHP to nie tylko formalności odciągające lekarza dentystę od bieżącej pracy. Mają one chronić pacjentów i samego lekarza. Wszelkie incydenty związane z naruszeniem tych przepisów mogą mieć wpływ na opinię o danym dentyście – zarówno jako o pracodawcy, jak i o lekarzu. Jak zatem zapewnić zgodność z przepisami BHP? »
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »