Jak przechowywać dokumentację medyczną w przypadku likwidacji gabinetu
Jednym z podstawowych obowiązków wpisanych w zasady wykonywania zawodu lekarza jest obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej pacjenta, a następnie przechowywania jej w określonym terminie. Co jednak dzieje się z dokumentami i zawartymi w nich informacjami o stanie zdrowia pacjentów, gdy likwidowany jest gabinet, gdzie do tej pory dokumentacja była przechowywana? »
Dostęp personelu medycznego do systemu IT – jak nadawać upoważnienia
W związku z coraz powszechniejszym stosowaniem w podmiotach wykonujących działalność leczniczą elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) powstaje pytanie, jak realizować dostęp do danych medycznych zgromadzonych w systemie informatycznym oraz kto i w jakim zakresie może korzystać ze zgromadzonej w ten sposób dokumentacji medycznej. Jest to istotne, gdyż dokumentacja medyczna jest nośnikiem przede wszystkim danych osobowych o charakterze wrażliwym. »
Jakie możesz ponieść konsekwencje, jeśli nie dołączysz wyników badań do dokumentacji
Sądy coraz częściej orzekają, że za braki w dokumentacji medycznej nie odpowiada pacjent. To może prowadzić do obciążenia w całości lekarza, dlatego nie zapominaj o załączaniu wyników badań do dokumentacji. Uchybienia mogą być bardzo kosztowne. »
Dokumentacja medyczna – czy po 1 czerwca jest przedmiotem kontroli NFZ
Od 1 czerwca 2019 r. ujednolicono tryb kontrolny NFZ dla wszystkich podmiotów kontrolowanych. Dotychczasowe przepisy odmiennie regulowały tryb kontroli realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Poznaj nowy zakres kontroli prezesa NFZ. »
Czy udostępniając dokumentację medyczną, możesz doliczyć koszty jej wysyłki
Obowiązek udostępnienia dokumentacji uprawnionym nałożono na każdą placówkę udzielającą świadczeń zdrowotnych, niezależnie od tego czy są to świadczenia prywatne, czy refundowane przez NFZ. Sprawdź, jakich zasad musisz przestrzegać. »
Jak przebiegnie kontrola dokumentacji medycznej od 1 czerwca 2019 r.
Już w czerwcu zaczną obowiązywać nowe procedury kontroli świadczeniodawców przez NFZ. Ma być prościej, szybciej i skuteczniej, a jednocześnie bez karania za naruszenia niemające znaczącego charakteru. Jak te zmiany mają się do uprawnień NFZ w zakresie kontroli dokumentacji medycznej? »
Jakie dokumenty może sprawdzać NFZ podczas kontroli w gabinecie
Narodowy Fundusz Zdrowia kontroluje świadczenia opieki zdrowotnej udzielane świadczeniobiorcom. Kontrole te mogą być przeprowadzane w każdym podmiocie leczniczym, który zawarł umowę z płatnikiem na udzielanie świadczeń zdrowotnych i w zakresie obejmującym te świadczenia. Dowiedz się, jak udzielać ustnych wyjaśnień i jak wyglądają oględziny. »
Jakich danych możesz żądać od kandydata do pracy na stanowisko lekarza – zmiany
Osoba, którą chcemy zatrudnić, bez względu na sposób jej poszukiwania i tempo rekrutacji, na pewnym etapie musi mieć status kandydata do pracy, który przekazuje swoje dane osobowe. RODO nakłada na pracodawców obostrzenia, nawet jeśli chodzi o zatrudnienie lekarza czy innego członka personelu medycznego. »
Co możesz zrobić, gdy na badanie zgłasza się babcia z wnuczkiem
Małe dziecko nie jest w stanie samo dotrzeć do placówki medycznej. Zazwyczaj towarzyszą mu rodzice. Jednak zdarza się, że opiekunem jest babcia lub ktoś inny z rodziny. Sprawdź, czy wówczas możesz przeprowadzić badanie i jakie skutki rodzi to w związku z obowiązkami wynikającymi z RODO. »
Czy możesz zamazać wpisy korektorem w dokumentacji papierowej
Żaden z lekarzy nie powinien traktować wypełniania dokumentacji medycznej jako „zbędnej formalności”, bowiem chroni go w przypadku pojawienia się komplikacji, za których wystąpienie może oskarżyć pacjent. Co zrobić w sytuacji błędnych wpisów w dokumentacji medycznej? Czy możesz użyć korektora i wprowadzić nowy wpis? »
- « pierwsza
- «
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 92 - kwiecień 2025 r.
