Umowa próbna z pracownikiem placówki medycznej
Rok 2023 przyniósł istotne zmiany w przepisach prawa pracy. Dotyczą one zwłaszcza zawierania umów na okres próbny, które również mają zastosowanie do pracodawców, jakimi są placówki medyczne. Nowe przepisy przewidują nowe limity w zakresie dopuszczalnego czasu trwania umów na okres próbny, jak również nie dopuszczają możliwości zawarcia umowy próbnej przy takiej samej pracy po upływie trzech lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. »
Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) – wskazówki dla placówki medycznej
Wybierając system do zarządzania dokumentacją medyczną w postaci elektronicznej i EDM, trzeba pamiętać o wszystkich wyzwaniach, które mogą pojawić się podczas tego procesu, np. o konieczności zmiany przyzwyczajeń personelu medycznego. Sprawdź, co ma znaczenie przy wdrożeniu systemu teleinformatycznego w placówce medycznej. »
Prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej: jakie konsekwencje może mieć brak załączników
Niekompletność dokumentacji medycznej – zwłaszcza braki wymaganych załączników – może skutkować poważnymi konsekwencjami na wielu polach. Dla pacjenta najczęściej będą mieć one wymiar zdrowotny – szczególnie gdy brakuje ważnych informacji na temat stanu zdrowia chorego, co może opóźnić postawienie diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia. Z kolei dla placówki medycznej konsekwencje przybiorą najczęściej wymiar finansowy, wynikający z odpowiedzialności za błędy albo kar za nieprzestrzeganie obowiązujących procedur. »
Jak nagrywać rozmowy telefoniczne z pacjentami zgodnie z RODO
Nagrywanie rozmów telefonicznych z pacjentami, kontrahentami, a niekiedy z pracownikami to dość powszechnie stosowane zjawisko. Pamiętajmy jednak o tym, iż zapis takiego dźwięku zawiera zazwyczaj dane osobowe tych osób. To z kolei narzuca na administratora danych osobowych pewne obowiązki wynikające z RODO. »
Indywidualny Plan Opieki Medycznej w elektronicznej dokumentacji
Projekty rozporządzeń ministra zdrowia, które trafiły do konsultacji publicznych, zakładają dodanie Indywidualnego Planu Opieki do katalogu dokumentacji medycznej oraz rozszerzenie katalogu elektronicznej dokumentacji medycznej o ten dokument. »
Jak prowadzić korespondencję w placówce
Komunikacja między podmiotem leczniczym a podmiotami zewnętrznymi przybiera różne formy. Nie możemy zapominać o korespondencji. Niezależnie od przyjętej formy komunikacji powinna być przede wszystkim skuteczna oraz – co będzie nieodłącznie świadczyć o profesjonalizmie placówki – zasady jej prowadzenia powinny mieścić się w przyjętych standardach. »
Czy pacjent może przed wizytą wypełnić dokument elektroniczny
Czy jest możliwe, aby pacjent przed wizytą wypełnił kartę wywiadu medycznego, bez konieczności elektronicznego podpisywania jej swoim podpisem elektronicznym? Dokument byłby dokumentem zewnętrznym, a jego integralność i autentyczność danych byłyby potwierdzane podpisem podmiotu medycznego. »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
