Jakie są zasady wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) między placówkami
Elektroniczna postać dokumentacji medycznej usprawnia wymianę dokumentacji i informacji o pacjencie między poszczególnymi podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych na potrzeby kontynuacji leczenia. Jak wykonywać ją w sposób prawidłowy i bezpieczny dla przesyłanych danych pacjentów? »
Przetwarzanie danych zdrowotnych pracowników
Podmioty wykonujące działalność leczniczą (PWDL) mogą w niektórych sytuacjach występować w podwójnej roli. Dzieje się tak wówczas, gdy ten sam podmiot świadczy usługi w zakresie medycyny pracy i jednocześnie pełni funkcję pracodawcy wobec pracowników, wobec których te usługi wykonuje. W sprawie dopuszczalności takiego rozwiązania zajmował stanowisko prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) na podstawie orzecznictwa UE. »
W jaki sposób dokumentować rozmowy z pacjentem i jego rodziną
Rozmowy z pacjentem i jego rodziną są kluczowym elementem procesu diagnostycznego i leczniczego. W niektórych jednak przypadkach pracownicy medyczni nie dysponują istotnymi informacjami dotyczącymi stanu zdrowia pacjenta, takimi jak wyniki badań czy historia poprzedniego leczenia. Choć przepisy nie regulują sposobu przeprowadzania rozmów z pacjentami, to określają, jakie informacje należy uwzględnić w dokumentacji medycznej, co stanowi wskazówkę dotyczącą dokumentowania konwersacji z osobą chorą. »
Jakich błędów unikać w dokumentacji medycznej
Unikanie błędów w dokumentacji medycznej jest istotne dla bezpieczeństwa pacjentów i skuteczności opieki zdrowotnej. Wprowadzanie niedokładnych danych do dokumentacji medycznej może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak błędne diagnozy, niewłaściwe leczenie czy powikłania medyczne. Dlatego ważne jest, aby lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści byli świadomi potencjalnych błędów, jakie mogą wystąpić w procesie dokumentowania informacji medycznych, i starali się ich unikać. »
Kiedy można udostępniać pacjentowi wydruk dokumentacji medycznej
Do placówki leczniczej zgłosił się pacjent z prośbą o udostępnienie wydruków dokumentacji medycznej w celu dalszego leczenia specjalistycznego w innej placówce medycznej. Jak zareagować w takiej sytuacji? Czy konieczne jest udostępnienie wydruku, czy może zaproponować pacjentowi skan tej dokumentacji? »
Sprawdź, jak prawidłowo wdrożyć e-dokumentację medyczną
Wprowadzenie nowego systemu informatycznego do zarządzania elektroniczną dokumentacją w placówce stanowi wyzwanie, które wiąże się z kompleksowym i trudnym procesem. Często pomijamy identyfikację kluczowych punktów krytycznych oraz potencjalnych zagrożeń związanych z wdrażaniem systemu komputerowego. »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
