Jak uzyskać zezwolenie na stosowanie aparatów RTG?
Prowadzenie diagnostyki z wykorzystaniem aparatury rentgenowskiej wymaga spełnienia wielu wymogów. Podstawowym z nich jest posiadanie stosownego zezwolenia, ale nawet po jego uzyskaniu właściciel praktyki weterynaryjnej musi zadbać, aby praca z aparatem RTG była bezpieczna, zgodna z warunkami zezwolenia oraz z rozporządzeniami bezpośrednio obowiązującymi pracodawcę. Aby prowadzić tę działalność w sposób legalny i bezpieczny, należy także posiadać odpowiednie warunki lokalowe i dopełnić stosownych formalności. »
Poznaj inicjatywy standaryzacji e-zdrowia
Standaryzacja stanowi narzędzie, które porządkuje określone czynności i procesy, wprowadzając ład oraz przewidywalność. To z kolei może prowadzić do usprawnienia sposobów realizacji działań. Jakie inicjatywy podejmowane są w tym zakresie na poziomie Unii Europejskiej? »
Czego może żądać Rzecznik Praw Pacjenta
Zaniechanie realizowania bieżącej rejestracji pacjentów przy wykorzystaniu telefonu w jednej z placówek stało się przyczyną żądania przez Rzecznika Praw Pacjenta m.in. okazania procedur związanych z rejestracją pacjentów i regulaminu organizacyjnego placówki. Sprawdź, czy rzecznik może żądać przesłania takich dokumentów? »
Zwolnienie lekarskie wstecz – ważne zasady
Zaświadczenie lekarskie zwykle jest wystawiane na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których trudno jest zachować te terminy. Dlatego przewidziano możliwość wstecznego wystawienia e-zwolnienia. Sprawdź, kiedy lekarz może to zrobić? »
Kształtowanie struktur bhp w placówkach medycznych
Bezpieczeństwo personelu zatrudnionego w placówce medycznej jest jednym z priorytetów prowadzącego placówkę. Tym samym niezależnie od formy organizacyjnoprawnej podmiotu leczniczego, który ma status pracodawcy, muszą być realizowane obowiązki służby bhp. Sprawdź, jak kształtować struktury bhp. »
Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz
Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Nie zawsze jednak dochowanie tych terminów będzie możliwe. Na tę okoliczność przewidziano możliwość wstecznego wystawienia e-zwolnienia. Kiedy i na jakich zasadach lekarz może to zrobić? »
Czy na niektóre leki nie będzie można wystawić e-recepty bez uprzedniej wizyty u lekarza
Pytanie: Czy pacjentowi można wystawić e-receptę na wszelkie rodzaje produktów leczniczych podczas teleporady? Czy są albo planowane będą jakieś ograniczenia w tym zakresie? W naszej przychodni ma odbyć się kontrola i chcemy się do niej przygotować. »
Zakres prawa do informacji o stanie zdrowia
Przepisy nakładają na osoby wykonujące zawód medyczny obowiązek informowania pacjenta o jego stanie zdrowia. Obowiązek ten jest dość szeroko zakrojony. Oprócz informacji o rozpoznaniu obejmuje również informacje o proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, wynikach leczenia, a także rokowaniu. Lekarz może nie udzielić informacji na wyraźne życzenie pacjenta. Co jednak w sytuacji, kiedy szczegółowe poinformowanie pacjenta o jego stanie zdrowia może ten stan zdrowia dodatkowo pogorszyć? »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
