RODO: zwróć uwagę na rozszerzony obowiązek informacyjny
Od 25 maja 2018 r. podmioty przetwarzające dane osobowe, w tym placówki stomatologiczne, będą musiały spełniać nowe, dodatkowe warunki, jakie nakłada rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. Jednym z ważniejszych jest rozszerzony obowiązek informacyjny względem osób, których dane są przetwarzane. Dowiedz się, na czym polega ten obowiązek wobec pacjentów. »
Jeśli bez zgody pacjenta wykorzystałeś jego zdjęcia, możesz zapłacić nawet 10.000 zł
Anna Z. planowała odbudowę nadłamanego w dzieciństwie zęba przedniego. Umówiła się na wizytę do poleconego stomatologa Dariusza. K. Ten przed przystąpieniem do pracy zapytał, czy może zrobić zdjęcie jej zębów przed odbudową i po niej. Anna Z. wyraziła zgodę. Po jakimś czasie, przeglądając jeden z popularnych portali społecznościowych, na stronie kliniki zauważyła swoje zdjęcia. Pierwsze przedstawiało jej twarz z niewyraźną miną i ułamanym zębem, a drugie już szeroko uśmiechniętą z odbudowanym zębem. Pacjentka poinformowała lekarza dentystę, że spotkają się w sądzie. Co powinien zrobić stomatolog? »
Poznaj 10 najważniejszych zasad ochrony danych przy rejestracji pacjenta
Najwięcej błędów przy przetwarzaniu i ochronie danych osobowych powoduje nieświadomość lub rutyna personelu. Grozi to odpowiedzialnością administracyjną, dyscyplinarną, finansową, odszkodowawczą, a w skrajnych przypadkach karną. Przeszkol swój personel, a uchronisz się np. przed interwencją Rzecznika Praw Pacjenta. »
Rejestrujesz pacjentów przez telefon – czy musisz uzyskiwać zgodę na przetwarzanie danych
Jeśli pacjent umawia się telefonicznie na skorzystanie z usługi medycznej, nie jest potrzebna żadna zgoda. Gdy placówka tak postępuje, jest to działanie nieuprawnione. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas uzyskiwania danych od pacjenta? »
Przekaż swojej rejestratorce 9 zasad właściwego przetwarzania danych w gabinecie
Rejestratorki czy informatycy, jako osoby niewykonujące najczęściej zawodu medycznego, uzyskały w końcu ustawowe prawo do przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej, oczywiście w zakresie niezbędnym, koniecznym do wykonania swoich obowiązków służbowych. Uprawnienie takie otrzymują na podstawie odpowiedniego upoważnienia nadanego przez administratora danych. »
4 działania, które musisz podjąć, aby sprostać nowym wymogom ochrony danych
Do połowy 2018 roku placówki medyczne muszą dostosować się do unijnego rozporządzenia w sprawie ochrony danych. Czeka ich np. opracowanie procedur postępowania w sytuacjach awaryjnych. Zobacz, co jeszcze musisz zrobić, aby mieć pewność, że właściwie realizujesz zasadę bezpieczeństwa przetwarzania danych medycznych. »
Unikaj tych błędów przy rejestracji pacjentów
Błędy podczas rejestracji pacjenta mogą skutkować dużą odpowiedzialnością zarówno dla placówki, jako administratora danych, jak i dla samego pracownika. O poniższych 4 zasadach warto powiedzieć rejestratorce, jeśli ją zatrudniasz, a także samemu je stosować, gdy pracujesz w swoim gabinecie sam. »
4 działania, które musisz podjąć, aby sprostać nowym wymogom ochrony danych
Do połowy 2018 roku placówki medyczne muszą dostosować się do unijnego rozporządzenia w sprawie ochrony danych. Muszą m.in. opracować procedury postępowania w sytuacjach awaryjnych. Zobacz, co jeszcze musisz zrobić, aby mieć pewność, że właściwie realizujesz zasadę bezpieczeństwa przetwarzania danych medycznych. »
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »